legíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

To nevím, řekl bych, že dvě.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

přikládám pár fotek - jen ty, kde jsou obě strany

Obrázek

Obrázek
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Obrázek

Obrázek

Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Obrázek
Obrázek

Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Obrázek
Obrázek

Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Obrázek
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

A poslední i s popisem

Obrázek
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Dva hlasy píše:Já jsem věděl, že Savage nekecá, ale takhle by jsme tu neměli tolik krásných obrázků.
Previte :wink:
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
tebeiis
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 18
Registrován: stř úno 07, 2007 5:54 pm

legíny

Příspěvek od tebeiis »

Ahoj, rád bych znal váš názor, z čeho jsou ušity tyhle atsinské legíny. Předpokládám hudsonbejku, tedy vlněnou deku, i když se mi zdá, že je příze u legín na obrázku pevnější než u vlněné deky (po zvětšení obrázku), kterou mám doma. Problém u vlněných dek taky vidím v řidkosti nití ve vazbě, i když jsou silnější, takže přišívání sukna na olemování nebo korálků, nebo sešívání dek k sobě, může být komplikované. Myslím, že se deka dost třepí. Máte někdo vlastní zkušenosti se sešíváním dek?

Jinak, předpokládáte, že bude na zadní straně panelu stejný motiv jako vepředu?

V látkách se dá koupit 100% vlněná tkanina, která se používá např.na výrobu zimních kabátů. Svojí strukturou je podobná suknu s bílými kraji, které se dodávalo Indiánům. Ta bude na legíny asi lepší. Co vy na to. Díky za informace. Honza

Obrázek
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: legíny

Příspěvek od Awe »

honza píše:Ahoj, rád bych znal váš názor, z čeho jsou ušity tyhle atsinské legíny. Předpokládám hudsonbejku, tedy vlněnou deku, i když se mi zdá, že je příze u legín na obrázku pevnější než u vlněné deky (po zvětšení obrázku), kterou mám doma. Problém u vlněných dek taky vidím v řidkosti nití ve vazbě, i když jsou silnější, takže přišívání sukna na olemování nebo korálků, nebo sešívání dek k sobě, může být komplikované. Myslím, že se deka dost třepí. Máte někdo vlastní zkušenosti se sešíváním dek?
co se týče řídkosti nití ve vazbě, tak to záleží na výrobci. Když se tká ze silnějších nití, tak to holt rychleji přibývá, ale kvalitní deky (jichž aspoň v dobách dokud fungoval obchod s kožešinami jistě byla většina a dnes se ještě semtam najdou - třeba Hudson's Bay) jsou tkány ze slabších vláken a keprovou vazbou (stejně jako ta legína na fotce), což zajistí, že se látka netřepí - proto se u starých dek ani neobšívaly okraje > bylo to zbytečné
honza píše:V látkách se dá koupit 100% vlněná tkanina, která se používá např.na výrobu zimních kabátů. Svojí strukturou je podobná suknu s bílými kraji, které se dodávalo Indiánům. Ta bude na legíny asi lepší. Co vy na to. Díky za informace. Honza
vlněná tkanina na kabáty, jež se dá většinou koupit, je flauš. Mezi suknem a flaušem je zásadní rozdíl v tom, že flauš je česaný ("chlupatý").
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Vzadu bude vzor na 99% stejny.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Dá se koupit i vlněná látka "neflaušovka" z Vitky, některá se třepí hodně některá míň. Vitka dělá i vlnu s keprovou vazbou.
A vrabci mi doma poštěbetali že by snad měla znovu začít fungovat Valaška, látky odtud se třepili podstatně méně.
tebeiis
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 18
Registrován: stř úno 07, 2007 5:54 pm

legíny

Příspěvek od tebeiis »

Díky za Vaše informace. Awe, máš pravdu, podíval jsem se doma na svoji jedinou Hudsonbejku, a rozdíl je opravdu patrný. Příze je stejně jemná, resp.hrubá jako na dece z Vitky, ale dostava, nebo-li hustota nití je daleko vyšší. Keprovou vazbou (ta je také na dece z Vitky) a hustotou nití se zamezí výraznému třepení. Na legínách je vidět, že "počesání" = flauš používáním zmizelo, a že zůstala pouze hrubá tkanina s krásně viditelnou vazbou a nitěmi. Ještě jednou díky.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Setkávám se s tím, že se různě interpretuje a vykládá výraz vlněné sukno, vlněný flauš. Dle mého názoru je vlněné sukno "vlněná tkanina, vazby keprové, plátnové, která se při závěrečné úpravě valchuje a postřihuje", tudíž vznikne z toho jemná látka, která je velmi málo "chlupatá", jemná a nekousavá a hladká. Často jí švadleny říkají "oblekovka".
Kdežto flauš je (jak psal Awe) česaný, tudíž by měl být trochu chlupatější a někdy bývá i hrubší (viz. materiál na zimní kabáty)
Vlněné sukno se používá jako materiál mimo jiné i na lidové kroje (vesty a kabátce).
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Ještě jsem narazil na toto http://krea.wz.cz/3_ostatni/materialy.htm
Odpovědět