Tvar hlavičky dýmky

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

U těch Černonožců určitě bylo kouření u žen běžné > už z roku 1833 je zmínka Maximiliana, jak při návštěvě náčelníka Kutonapiho "stará žena kouřila s námi, ale zůstala před dvěřmi stanu".
Jinak se uvádí, že ženy kouřily nejčastěji z malých "mikmaků" s krátkou nezdobenou troubelí, někdy z dýmek "L".
A dokonce ženy i dýmky vyráběly. Dcera Running Cranea, nejuznávanějšího Pieganského výrobce dýmek, jež se narodila 1868, byla ve 40.letech 20.stol. jedinou ženou v Blackfeet Reservation která vyráběla dýmky, ale uváděla, že se tomuto umění naučila pozorováním svého otce a MATKY při výrobě...
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

Witko diskusní killer píše: Aby to nebylo zas tak moc mimo mísu (off topic), tak jsem se ptal Máry, jak to bylo se šajenskými ženami, tak říkal,že dýmky kouřily, ale až po přechodu
Subjektině si myslím, že je spíš důležitější vědět, že dnes ženy dýmky stráží, kouří, chodí do iniphi (v níž či po ní kouří dýmky), tančí Tanec Slunce. Když kolovaly dýmky v "přestávkách" Tance Slunce po vnějším kruhu arény, tak ženy dýmky normálně kouřili. Proč taky ne, když dnes ženy chodí do iniphi a tancují TS.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Obrázek
ženská dýmka, černonožci
veverka je nesvědomitý zákeřník
Krazzi
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte bře 10, 2009 5:39 pm

Příspěvek od Krazzi »

Dobrý den chtel bych se zeptat.
Chtěl bychs i vyrobit dýmku ale nevím jaký material a popřídě kde se dá koupit, nidke jsme pořádne nic nenašel. předem díky
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

No dá se použít catlinit nebo mastak, myslím, že ještě nějaké další..catlinit se dá koupit na stránkách www.westernhobby.cz v sekci materiál...
HOWGH !
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

a ještě jsem našel tento návod na výrobu.. http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=13
HOWGH !
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Jiri píše:No a nemá se dýmka držet v levé ruce ?
Trošku jsem zaspal a narazil jsem na to až teď. u Lakotů jsem se setkal s tím, že preferují držení hlavičky dýmky v levé ruce, protože jde odsrdce, a mnohdytou rukou sani na nic neukazují. A od jednoho medicinmana Černonožců Blood mi bylo řečeno, že Lakotové drží hlavičku v levé ruce, ale oni v pravé a že každý kmen má své zvyklosti, stejně tak jako Lakotové s dýmkou otáčí, Černonožci ne, a proto je dobré a důležité respektovat cestu a předání toho konkrétního kmene a nemíchat to, nekřížit.
Takhle mi to bylo řečeno. Jinak s tím držením - klidně se můžete setkat i u Lakotů s opakem, a to i u třeba jiných souvislostí s dýmkou, ale to může být zvyklost předána při svěcení dýmky oprávněným člověkem, stejně tak i výše zmiňované ukazování levou rukou. Takže když budet u Lakotů a uvidíte např., že se před kouřením někdo dotkne 4 x já nevím třeba vaku, tak to ještě nemusí znamenat, že to je tradice Lakotů, ale může to být zvyklost dána svěcením.
Takže se všemi těmito věcmi a napodobováním bych byl opatrný a řídil bych se konkrétním předáním konkrétními lidmi či kmeny (rodinami)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Je to sice trochu mimo téma, ale nevěděl jsem, kam tuto fotku dát. Je vidět, že má bělošskou dýmku, což jsem zatím na fotkách neviděl, tak to dávám peo dokreselní. Cigára indiáni převzali celkem rychle, tak mi přijde zvláštní, že se zas tak neujaly bělošské dřevěné dýmky, nebo se mýlím?
Na fotce je
Many Mules or Many Muler
Blood Indian

This man owned many mules on the Blood Reserve in the early 1900's. He was a warrior prior to the signing of Treaty 7. He became a well known farmer once the Bloods were settled in the Belly Butte area.
Přílohy
manymule.jpg
manymule.jpg (16.6 KiB) Zobrazeno 8290 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

:wink:
Přílohy
100_2638.JPG
100_2638.JPG (162.11 KiB) Zobrazeno 5672 x
100_2639.JPG
100_2639.JPG (157.35 KiB) Zobrazeno 5672 x
Odpovědět