Mozkování

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Jo ještě musím podotknout,že do nedávna jsem si taky myslel že všechno urvu silou.Do té doby než se mi stal úraz v práci a vyhodil jsem si obratel.Takže práce s kúží na laně je pro mně vyložené muka ,tak se tomu snažím vyhnout jak se dá.Tak velice oceňuju tento příspěvek s kamenem .Otevřel mi nové obzory .Dík
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

tom píše:Jo ještě musím podotknout,že do nedávna jsem si taky myslel že všechno urvu silou.Do té doby než se mi stal úraz v práci a vyhodil jsem si obratel.Takže práce s kúží na laně je pro mně vyložené muka ,tak se tomu snažím vyhnout jak se dá.Tak velice oceňuju tento příspěvek s kamenem .Otevřel mi nové obzory .Dík
U mě to bylo Tome stejné, nejprve jsem se vždy děsně nadřel, postupem času jsem více přemýšlel a bral zkušenosti. Tím ubylo množství fyzické práce na nezbytné minimum. Nicméně jistá míra síly je nutná.

Pak je ještě fáze, méně namáhavá, jak se dostat k mozkovně, prostě si ji koupit. :wink:
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

EAGLE-EYE píše:Pak je ještě fáze, méně namáhavá, jak se dostat k mozkovně, prostě si ji koupit. :wink:
Ne ne, ještě můžeš zapojit děti... Máš to taky bez práce a levnější :lol: :lol: :lol:
Naposledy upravil(a) Métá?xestse Ohnéssese dne čtv čer 14, 2007 6:54 am, celkem upraveno 1 x.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

tom píše:ale ano je ,bylo nám tu názorně ukázáno že kdo má v hlavě nemusí mít tolik na rukách.(někdy to funguje i obráceně :) :twisted:
Nevím nevím :roll: ,ale opět si stojím za svým.Jestliže chceš mozkovky třeba na košilu,nebo pipebag a to musí byt mozkovky no.1(kuže jemné a lehké),pak podle mě opravdu potřebuješ v závěrečné části použít lano.Nedavno jsem viděl mozkovku udělanou v rámu motykou a bylo mě sděleno,že tímto zpusobem se polovičně nadřu.OK,ale ta kuže se podle mě hodí na leginy,nebo tašky.Byla hutná a tužší.Tím rozhodně nechci shazovat činitele té kuže,ta kuže byla vynikající. :wink: P.S.A NA TEN ŠUTRÁK UŽ KONEČNĚ ZAPOMEN,JE TO "TYDÝTOVINA"čauec :lol:
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

Ta kůže, o které mluví wičača hayčaša byla z daňka ( letní, dospělý samec), takže ta kuhost na hřbetě a zadku se dá očekávat, ale horní část, si myslím, splňovala kvalitu No1, až na absecni semišové vrstvy, která by se měla doladit na špagátě nebo ocelovém lanku, motyka tohle nedokáže!Podle mě stojí za to metoda motyka a kůže v rámu, co se týče poměru výsledek : vynaložená energie!!! Krom toho taková kůže při činění jedním člověkěm v rukách a na laně by podle mě dopadla o poznání hůř!!
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

michell píše:Ta kůže, o které mluví wičača hayčaša byla z daňka ( letní, dospělý samec), takže ta kuhost na hřbetě a zadku se dá očekávat, ale horní část, si myslím, splňovala kvalitu No1, až na absecni semišové vrstvy, která by se měla doladit na špagátě nebo ocelovém lanku, motyka tohle nedokáže!Podle mě stojí za to metoda motyka a kůže v rámu, co se týče poměru výsledek : vynaložená energie!!! Krom toho taková kůže při činění jedním člověkěm v rukách a na laně by podle mě dopadla o poznání hůř!!
ROZHODNĚ SOUHLASÍM.P.S.A mám tu pro vás jeden starý gryf :D Určitě jste už někdy řešili jak se zbavit smradu z mozku z rukou po činění.Mydlo nepomáhá,zkuste dát ruce na chvílu do kouře nad ohen a pak umýt mydlem.Fakt to funguje :lol: Samozřejmě musíte mít poblíž ohen :shock: :shock: :shock: :shock: Majte se :lol:
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Urcite zkusim a dekuju za vychytavku :-) Takove postrehy mam rad :-)
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Zdravím všechny mozkaře,copak se stalo?Najednou se tu nic neděje :shock: Určitě si myslíte,že o mozkování tu bylo napsáno vše? :? Začalo se probírat nějaké PIKLOVÁNÍ, i když si myslím,že je to v případě"indianismu"vcelku psát o ničem(ale to už je váš boj).Vyčinil jsem X kuží a mužu s klidem říct,že se všechny povedly bez zbytečného piklování.95% kuží jsem tahal ručně a bez problému,pouze v jednom případě jsem činil tzv.v rámu podle rad Michala a ze 3kuží se nepovedla jedna.Ale to si myslím,že jsem něco zanedbal v postupu.Tudíž si myslím,že piklování je věc zbytečná :roll: Tak abych se vrátil na začátek a proč vlastně znovu otevírám diskuzi o mozkování?Co si myslíte o přidávání jater do mozku a následném povaření před namáčením oškrábané kuže??????Slyšel jsem,že je to lepší a taky kolem roku1995,kdy bylo mozkování na začátku v ČR ,se hodně mluvilo o tom,že se na mozkování používala rozvařená směs z mozku a jater.Hečetu welo
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

taky jsem o tom něco slyšel a ůdaJNĚ TO FUNGUJE,ale ověřené to nemám a myslím že ta koža bude asi tmavší z těch jater ,ale vím že játra obsahují dost tuku tak by to mnělo fachčit,ale zase cenově to bude horší.Protože počítám s větší spotřebou jater,typnu minimálně jedno kilo na kožu.
na každů sviňu sa někde vaří voda
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

1kg na 1 kuži?Není to moc?Schválně, kolik dáváš mozku přibližně na 1kuži?
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

asi 0,5kg a mozek je mastnota sama :D ,játra bych řek že tak tučné nebudou,ale fakt nevím to sem jen tak typl
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Já dávám cca 15 prasečích mozků na jednoho jelena.
Hýřím, jelikož mám libovolný přísun mozku za cenu blížící se nule. :P

Zajímali by mě názory na činění v rámu a mimo něj. Dle mých osobních současných poznatků (mohu je změnit) jsou výhody činění v rámu:
- kůže zůstává stále napnutá, "otevřená"
- je to méně fyzicky náročné
- výsledná kůže je rovnoměrněji vytahaná, nemá na sobě toliko záhybů a vlnek.

Podotýkám, že těsně před dokončením činění, kůži sundám a chvilku jí tahám přes trám, ale to skutečně až v závěru, většinu času kůže stráví v rámu.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

já dávam 05kg až 1kg mozku na jelena a z rámu se mi kože zdají tenčí a je fakt že se mi to v rámu nedělá moc dobře, protože jsem tam vázaný moc časem tak kožu zbalím švihnu do mrazáku a pak jedu dál :lol: a taky nevím proč ale zdají se mi tužší ,ale to bude asi mnou :lol:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Takže Tome vyndáš z mozkovací lázně, hodíš přes lano a jedeš...chvilku taháš kůže je mokrá jako houba, pak přestaneš, dáš si kafe, koukáš jak seděj brabci na drátech, zvedneš se, vyklepeš ruce, pohneš krkem, aby jsi neměl ústřel, vezmeš kožu do pazourů, taháš, taháš, taháš, pak jí necháš viset, zase si sedneš, zakřičíš na děcka, ať nedělají bordel, zase koukáš, kam jde sousedka, sedíš, vodpočíváš, pak se zase zvedneš.... a děláš to tak dokola až je kůže suchá.... :!: :?: kolik tak času, když je slunečno a teplo :?:
Je to asi tak..?
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

...pokud by se skutečně empiricky potvrdilo, že kůže z rámu bývají tenčí, byl by to samozřejmě ne vždy vítaný efekt... :?
Odpovědět