Drážka na šípu

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Ten tuk se vstřebá do pórů dřeva, takže lepené letky na šípu drží dobře. Ale musí se to nechat nějaký čas odstát. Nejde zřejmě hned po vyrovnání lepit. Já mám mezi jednotlivými úkony docela dlouhé prodlevy, takže jsem s mastným dřevem neměl nikdy problém. Na PISu před nějakou dobou proběhla debata právě o rovnání šípů a někde mám stažený obrázek i toho rovnače - vypadá to jinak než obyčejný kalibr, zkusím to najít. Podle mého je jedno jestli se šíp rová v ruce nebo nějakým nástrojem.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Mo?kohtávenótaxe píše:
Ogen píše:K časti operenia na šípu, pravděpodobne tuk nebudem dávať, pokiaľ už tam je, tak túto časť namozkujem a potom vodou zmyjem a vyskúšam, či netreba tento postup opakovať, aby som nemusel škriabať driek šípu, pokiaľ mi nestačí šľacha na upevnenie operenia.
Chceš říct, že aby jsi odstranil tuk z ratiště použiješ na to další tuk? :shock:
Už jsem někde tady psal, že mozek je emulgátor, a teď pozor, kdo má zájem nám sem hodit, co to je ten emulgátor tuku, díky :wink:
Jen na vysvětlenou trochu filozofie, přečetl jsem celou odbornou knížku, abych nakonec zkonstatoval, že ta nejdůležitejší věc je jen jedna jediná věta. A tak je to i se životem každého z nás! Pokud těch knížek mám za sebou více, mám i více vět, které mne obohatí 8).
Záleží pak na mne jak s nimi naložím!
Ogen
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak jsem ten obrázek rovnače šípů nenašel. Nemáte ho někdo? Witko? Oyunke?
Ještě se pozastavím u toho svazování šípů. O tom si spousta lidí myslí, že tím se jim pruty srovnají. Řek bych, že se to svazovalo spíše jen proto, aby se to při soustavném stěhování nepoztrácelo. Po zkušenostech při výrobě šípů i lenošek, musím konstatovat, že svazování do otýpek nemá na vyrovnávání žádný vliv. Pruty se stejně po rozvázání skroutí tak jak byly narostlé.
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 9:47 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ale ked ich najprv predbezne narovnas a potom zviazes, budu mat asi mensiu tendenciu sa znova krivit, co ty na to?

co sa tyka narovnavacov sipov, zvycajne sa zobrazuju dva typy, prvy je z dvoch pologulatych kamenov so zliabkom na sip. ten povodne sluzil na zaverecne vyhladenie tycky.
druhy je najcastejsie kusok rohoviny,alebo kosti, v ktorom su rozne velke otvory, podla pozadovanych priemerov sipov. to je ten kaliber.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

http://www.primitiveways.com/arrow_straightening.html
neumím anglicky ale myslím že se bavíte o tomhle
Zaslal: čt duben 12, 2007 12:04 pm Předmět:

--------------------------------------------------------------------------------

Tak jsem ten obrázek rovnače šípů nenašel. Nemáte ho někdo? Witko? Oyunke?
Ještě se pozastavím u toho svazování šípů. O tom si spousta lidí myslí, že tím se jim pruty srovnají.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

vlk píše:ale ked ich najprv predbezne narovnas a potom zviazes, budu mat asi mensiu tendenciu sa znova krivit, co ty na to?

co sa tyka narovnavacov sipov, zvycajne sa zobrazuju dva typy, prvy je z dvoch pologulatych kamenov so zliabkom na sip. ten povodne sluzil na zaverecne vyhladenie tycky.
druhy je najcastejsie kusok rohoviny,alebo kosti, v ktorom su rozne velke otvory, podla pozadovanych priemerov sipov. to je ten kaliber.
To už je lepší rovnat na hotovo vyschlé tyčky. Tím tukem nad ohněm to jde fakt docela dobře. Kdysi jsem zkoušel i pevně zafixovat čerstvý prut k prkýnku. Byl rovný "jako když střelí", pak jsem ho nechal vyschnout a po vytáhnutí se okamžitě vrátil do původního stavu.


Kalibry jsou jasné, tam není co řešit. I to vyhlazování mezi dvěma kameny. Ale já jsem právě viděl speciální rovnač šípů. Byla to nějak tvarovaná kost s dírou a působilo to jako páka na ten šíp.
Byla to taková perokresba, kde bylo znázorněné jak to fungovalo. Schválně jsem si to ukládal, a teď to nemůžu najít.
Bylo to hodně podobné tomu poslednímu obrázku v linku od Toma.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Dva hlasy píše:Tak jsem ten obrázek rovnače šípů nenašel. Nemáte ho někdo? Witko? Oyunke?
Poslal jsem ti ho do mailu, tak ho sem potom vystav.
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
romantyčka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon úno 05, 2007 7:16 pm
Bydliště: Zadní Třebaň

Příspěvek od romantyčka »

Moc prima klípek.Doufám, že Vám to bude fungovat.
http://www.history.com/media.do?action= ... YQod8D-9Pg
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak tady je ten rovnač šípů. Fotky jsou od Billa Holma.
http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=7#img

tady je použití
http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=0#img

A tady mne zaujalo docela šikovný udělátko na dělání drážek - ten kostěný bazmek s hrotem na boku, ležící uprostřed
http://album.volny.cz/filip.t/view.php? ... page=5#img

Bohužel z mého alba nejdou vkládat fotky přímo sem, takže to řeším těmi odkazy.
Naposledy upravil(a) Dva hlasy dne stř čer 27, 2007 7:10 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Na drazky pouzivam jiny bazmek :-)) jen co ho najdu prsknu to sem
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Obrázek
Nasel jsem to mezi naradim :oops: ,ale nasel.Btw valelo se to ve spolecnosti tesarskeho kladivka :-))
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

"bazmek" ktory pridal savage, vyzera presne ako ten v Hammovej knihe.
Odpovědět