Drážka na šípu

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

vlk píše:"bazmek" ktory pridal savage, vyzera presne ako ten v Hammovej knihe.
Asi proto, ze jsem ho podle ni vyrobil :lol:
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

k těm rovnačům. sice to úplně nepatří semhle,ale v anthroposu měli i rovnače oštěpů.vypadaly takřka stejně jako ten, co tu hodil dva hlasy. Měl jen větší půměr.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Dobrý postřeh Witko, když to obrátím, muselo se i nějak dřevo, paroží, rohovina nakřivovat, aby drželo požadovaný tvar a nevrátilo se do jiného patvaru jak je to vidět i u luků Apači-Čírikava, kamenných mlatů a jiných věcí na AMNH. I když nevím jak to Indiáni dělali, ale ohýbání bylo něco podobné jako narovnávání šípů, případně mohli použít metodu stejnou jako při zhotovovaní kanoí, t.j. požadovaný tvar označit na zemi, zatlouct kolíky a naohýbat danou věcičku mezi kolíky a nechat to tam ..., nebo udělat drážku ve skále nebo mezi skály atd.
Naše knížky o ohýbání dřeva píšou, že ohyb se řídí podle tloušťky, co chci ohnou a to 1/3 ze síly věcičky je poloměr ohybu, a další je, že ohyb je vnitřní a vnější a ten který je vnější se musí...jako je to u vyšlachování luku
Ogen
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ogen píše:Dobrý postřeh Witko, když to obrátím, muselo se i nějak dřevo, paroží, rohovina nakřivovat, aby drželo požadovaný tvar a nevrátilo se do jiného patvaru jak je to vidět i u luků Apači-Čírikava, kamenných mlatů a jiných věcí na AMNH. I když nevím jak to Indiáni dělali, ale ohýbání bylo něco podobné jako narovnávání šípů, případně mohli použít metodu stejnou jako při zhotovovaní kanoí, t.j. požadovaný tvar označit na zemi, zatlouct kolíky a naohýbat danou věcičku mezi kolíky a nechat to tam ..., nebo udělat drážku ve skále nebo mezi skály atd.
Naše knížky o ohýbání dřeva píšou, že ohyb se řídí podle tloušťky, co chci ohnou a to 1/3 ze síly věcičky je poloměr ohybu, a další je, že ohyb je vnitřní a vnější a ten který je vnější se musí...jako je to u vyšlachování luku
Ohybani dreva se provadi tak, ze material obalis hadrem a polejes horkou vodou.Treba nekolikrat.Idealni je to aplikovat na syrove drevo.Po proliti hadr sundas ohnes do pozadovaneho tvaru,zafixujes a po vychladnuti to drzi tvar.Tomu ostatnimu co pises moc nerozumim.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To co jsem psal, je overeno praxi pri vyrobe trmenu.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Měl bych několik drobných dotázků, resp. bych si něco potřeboval vyjasnit:

1) Drážky děláte ještě do mokrého, čerstvého dříku? Přijde mi, že to jde mnohem snáz, než do vyschlého prutu, který je pak mnohem tvrdší. Zkoušel jsem to do vyschlé svídy a téměř to nešlo.

2) To by znamenalo, že kalibrace šípu by se měla dělat taky za mokra, myslím tedy za čerstvého dřeva :?: :?:

3) Z předchozích příspěvků jsem pochopil, že naopak rovnání je lepší za sucha :?:

4) Na a aby nebylo málo dotazů: lze brát dřevo na šíp i v létě? Nebo jenom zimní bez mízy?

Thx předem za všechny postřehy
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Kalibrace je opravdu za mokra pohodlnejsi, pote svazat, nechat vyschnout a pak rovnat. Pruty jsem bral jen v zime, ale slysel jsem, ze to jde i z letnich.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Jak vidím pěknej prut hned ho beru. V létě, v zimě. Jinak jak píše Sawage...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ja som narezal pruty skoro na jar, vtedy su svibove hustiny pekne prehladne bez listia.
ked ich rezete a kalibrujete za mokra, nepraskaju pri suseni?
pruty akych priemerov rezete a na aku vyslednu hrubku ich kalibrujete?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:ja som narezal pruty skoro na jar, vtedy su svibove hustiny pekne prehladne bez listia.
ked ich rezete a kalibrujete za mokra, nepraskaju pri suseni?
pruty akych priemerov rezete a na aku vyslednu hrubku ich kalibrujete?
Kalibroval jsem za mokra a nahrubo vyrovnal. Při sušení se některé pruty zkroutily hodně a některé téměř vůbec. Každopádně mi nic neprasklo. Kalibruju na cca 8mm, to je ideální síla šípu a už to tu tuším Dva hlasy někde psal. Resp. se dá nakalibrovat na trochu víc, aby byla rezerva na vyhlazení. Slyšel jsem, že je lepší hladit střepem skla, než šmirglem.
Síla prutů, které beru je min. 11mm, spíše ale o něco více, pokud chceš na konci rozšíření, které je vidět na originálech. Počítej, že minimálně 1-2 mm vezme sloupnutá kůra a po vyschnutí se šíp trochu "stáhne".
Samozřejmě ale čím větší průměr, tím více práce při kalibraci, ale není to zas tak hrozné, šíp se dá zkaliborvat řádově za půlhodinu i méně.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

tak sposob pouzitia rovnaca na sipy popisany hawkwindom v jeho prispevku na www.lukostrelec.cz je pre mna novinkou a mam pocit, ze to ma logiku:
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?n ... topic&t=20
zdalo sa mi, ze co nevyrovnam v rukach, nema vyznam vyrovnavat nejakym nastrojom. ale podla tohoto prispevku to vyzera tak, ze aj ten vyrovnavac je len na mensie obliny, ako som myslel...

ja kalibrujem na 9 mm (to asi zalezi aj na sile luku), ratam este s urcitym ubytkom prierezu pri vyhladzovani. na dorovnanie pripadnych nerovnosti pouzivam velmi jemny smirgel (kamos mi odporucil smirgel na lak, nezanasa sa tak ako ine smirgle, ale je dost problem ho zohnat) a vyhladzovat sa chystam kuskom parohu.
pruty zo svibu som narezal take, ze nejake vazne vyrovnavanie netreba.

aku techniku kalibrovania pouzivate? ja postupujem od tensieho konca cez kaliber, a zo sipu uberam hoblikom nastavenym na jemno. buduci sip pretlacam cez kaliber pomerne nasilu, takze je svojim sposobom uz mierne vyhladeny.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ja kalibruju podobne (uz bych zase nejake sipy mel udelat :-) ), od tenciho konce k sirsimu-to je dano tim, ze nechavam na konci(u zarezu pro tetivu) tu bambulku. Drik protlacuju velkou silou cimz dochazi k nahusteni vlaken a tim zpevneni sipu.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

Z čeho máte vyroben ten kalibr???
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Šípy jsem kalibroval od části kde je hrot ke konci s drážkou, jako asi všichni. Kalibr jsem vyrobil z kusu plechu, cca 2mm síly, udělal jsem tam díru vrtákem 9mm. To je asi ideální, protože po obroušení se průměr změnší na těch finálních cca 8mm.
Slyšel jsem, že na dohlazení je lepší neš smirk použít kus skla, povrch je pak hladší, není chlupatý jako po šmirglování.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

presne podla nalezov zo starej doby, z nerezoveho plechu :D, 3x10 cm s dvoma vyvrtanymi dierami (8 a 9mm). pomerne ostre hrany mi pomahaju s jemnym obrusenim povrchu sipu. ked budem robit dalsi, dam tam este dieru 8,5mm.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět