Srandičky

Pokec o všem možném i mimo Indiány
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

[Proč by měli dělat vystoupení ve stylu, který sice odpovídá jejich kultuře, ale nikoho nezajímá a je prodělečný?[

Mně osobně to nejdřív taky přijde líto, když vidím, jak krásná sama o sobě může být hudba z And a kultura těchto Indiánů, ale klamou lidi a vystupují v prérijních hadrech. A pak mě furt dávají avíza lidi z práce, jakože honem ať jdu na náměstí, hrají tam nějací praví Indiáni z čelenkama a na CD mají napsáno Apache, tak to budou asi nějací Apači :-) Štve mě, že jsou v prérijních kostýmech, ale zase na druhou stranu - my jsme přece taky běloši, a taky používáme jinou kulturu nebo její prvky, a občas i někde vystupujeme - a ne zrovna v moravských krojích. Takže když můžeme my, jako běloši vystupovat v kostýmech prérijních Indiánů, tak proč ne Peruánci nebo Bolívijci a pod. I když chápu, že mi tou indiánskou kulturou žijem asi trochu jinak, než kucí z Peru, co potřebují vydělat a uživit se. Tož tak. Ale škoda, že už teď furt nahrávají ty upravené písně, melodie z Titaniku a já nevím jaké možné hity; když prodávali dřív tradiční hudbu z And, jak se tomu říká, tak se mi to líbilo víc a i se to dalo poslouchat.
aenoheso
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř úno 13, 2008 7:55 am
Bydliště: Havířov

Příspěvek od aenoheso »

Škoda jen, že nemají vlastní tvorbu, ale většinu ´přebrané´ z Alborady.A taky nevypadá zrovna ´stylově´ spojení toyos a chajchas s prérijními prvky :lol: , ale jinak souhlas s Eagle-Eye :)
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

...jo jo, co clovek to nazor....veci hold citim jinak..taky si vzpominam ze je tomu mozna pet let zpatky, mozna vic, co jsem je na namestich vidavala v poncech a hrali svou andskou hudbu..to mi bylo sympatictejsi..nemyslim, ze andy a ponco by nam cechům bylo nezname...ale uznavam, ze vinetoua zname lepe...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Osni Aihat'a píše:
Mně osobně to nejdřív taky přijde líto, když vidím, jak krásná sama o sobě může být hudba z And a kultura těchto Indiánů, ale klamou lidi a vystupují v prérijních hadrech.
Mám pocit, že tady směšujeme dohromady různé věci. Sentiment, byznys, indiánské kultury a také naše vlastní představy a projekce.

Ti Peruánci tu nejsou proto, aby prezentovali svoji kulturu, ale aby vydělali peníze. A zkoušejí to, jak to jde. Nejdřív představovali více méně vlastní folklór, který se snažili prodat a když to nešlo, tak prodávají něco, co jde lépe, i když je to folklór jim trochu vzdálený.

Ovšem konzumenta jejich projevů vůbec nezajímá, jestli jsou z JA nebo SA nebo odkud, stejně jako jestli mají pera z krocana či orla. Jemu se líbí ten styl jako celek, líbí se mu ta hudba (nehodnotím teď její úroveň), něco podobného viděl v Tanci s vlky a tak si koupí to CD. Když si ho doma pustí, tak mu to spustí určité asociace a o to tady jde.

My to všechno bereme moc podle sebe, protože to bereme hodně do hloubky, ale obyčejní lidé, kterým se tohle líbí vůbec netuší, že existují SA nebo JA indiáni, že je to rozdíl, nedokáží rozlišit mezi indiánskou minulostí a současností, mezi moderní elektronickou etno hudbou, nebo tradiční indiánskou. Rozlišovací úroveň laiků je minimální. Pera, korálky, kůže, to je indián. Vše navíc už je příliš složité a nad rámec uvažování laiků.

Mně by se taky líbila původní hudba z And, ale takových lidí je tu v republice řádově asi 5 a ti je neuživí.
Osni Aihat'a píše: Štve mě, že jsou v prérijních kostýmech, ale zase na druhou stranu - my jsme přece taky běloši, a taky používáme jinou kulturu nebo její prvky, a občas i někde vystupujeme - a ne zrovna v moravských krojích. Takže když můžeme my, jako běloši vystupovat v kostýmech prérijních Indiánů, tak proč ne Peruánci nebo Bolívijci a pod. I když chápu, že mi tou indiánskou kulturou žijem asi trochu jinak, než kucí z Peru, co potřebují vydělat a uživit se. Tož tak. Ale škoda, že už teď furt nahrávají ty upravené písně, melodie z Titaniku a já nevím jaké možné hity; když prodávali dřív tradiční hudbu z And, jak se tomu říká, tak se mi to líbilo víc a i se to dalo poslouchat.
Oni hrajou takovou hudbu, jaká se prodá. To je celé. Takže záleží jenom na poptávce spotřebitelů a ti většinou nemají zájem o autenticitu, ale o líbivost a přijatelnou cenu.

Ti indoši jsou rádi, že se dokážou uživit a ekonomicky udržet v evropské zemi. Navíc jsou tu exotičtí a dá se na to natáhnout hodně naivních holek, což také není k zahození.

Také myslím, že naše neustálé soudy, kdo co může nebo nemůže nosit za kostým, aby tím někoho neurazil nebo nenaštval nebo nemystifikoval jsou trochu liché. Na jednu stranu to chápu, ta motivace je taková, že nechceme být nuctiví. To je v pořádku. Ale všechno se dá zahnat do extrému, i ta uctivost. Přehnaná úctivost již není uctivostí, ale naivitou a myslím, že je stejně škodlivá, jako je arogance na druhé straně emočního spektra.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Uctivá naivita je něco škodlivého? :shock: :shock: Pročpak?

Za sebe mohu říci, že naivní a skromní lidé mi jsou nejsympatičtější a mají spíše můj obdiv!
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta: SZ
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Zachování toho co se jinak stratí

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Nezáleží co má člověk na sobje , ale co má v srdci .... Sou to příjemní lidé a pokud někdo má tu možnost zachovat dědictví předků a není mu to jedno , ten kdo o to má zájem de sním . Znám jednoho starce který žije bez elektřiny , bez teplé vody , meje se i v zimě venku hadicí aniž by vodu ohříval, má kamna splotnou na přikládání dřeva a uhlí , pečuje o záhon a to že skoro nemůže chodit je u něj zázrak. Takoví renesanční zálesák ? Musím vše zaznamenat co se jinak stratí - jeho všelék na nachlazení litrová sklenice medu + nastrouhaný na jemno křen cca 2.deci a to vše zamíchat . Kadidlo v plechovce proti komárům které vydrží doutnat až do rána. Letos ho kousla zmie a bez druhého pomoci tomu odolal . Dostal nedávno dvě žihadla od vos během jednoho týdne .
Dej pozor kam kráčíš !
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Zaučuje starej nácek mladýho, pouští mu k tomu diapozitivy..
cvak - takže, mladej, tohle je hipík.. Hipíci se nechtěj prát a ani to
neumí, takže je řezej hlava nehlava..
cvak - tohle je pankáč.. ti se chtěj prát, ale neumí to, takže si s nima
pohrávej, jak chceš.
cvak - a máme tu metalistu - ti se nechtěj prát, ale když na to přijde, tak
se umí ohánět.. ale taky to jde, když vás bude víc, žádnej problém
cvak - tohle je euroindián - chraň tě bůh, splíst si ho s hipíkem!
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

výborný, hehe.
vzpomněl jsem na tenhle obrázekObrázek
Uživatelský avatar
BearWolf
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 52
Registrován: čtv říj 11, 2007 11:57 am

Příspěvek od BearWolf »

ten obrazok nema chybu
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Čistil jsem na PC staré soubory a objevil jsem jeden dávný textík a nedá mi to, abych ho sem nedal. Pochází z památné doby, kdy se diskuse účastnil Čerokí. Tehdy jsem jen tak pro sebe z legrace "invertoval" jeho známý příspěvek. Pracovně jsem ho nazval "antičerokí". Doufám, že se bude líbit. P.S. Vy kdo nevíce, o co jde, to neberte vůbec vážně.

Zdravím všechny, kteří se této diskuse účastní. Bohužel musím hned na začátek říct, že mě většina příspěvků dost mrzí. Čekal jsem tu spory o výšivky, výrobky, design, ceny...a místo toho si tu jakési povrchní slečny domlouvají vandr a pánové dohadují o obchodování přes internet! To je naprostý výsměch!!!Copak nechápete, vy pozlátkoví euroindiáni, že není vůbec jedno, jak vypadáte, kde sháníte korálky a z jakého ptáka používáte peří k výrobě čelenky? Pokud jste indiány, ať už sympatizujícími nebo třeba reinkarnovanými, kdoví, musí to být na vás vidět. Nebo ne snad? Hrajete si na indiány a přitom se chováte jako nějací přistěhovalci na žebřiňácích, už chybí jenom začít citovat z Bible. Schválně, Martino: kolik máš věcí? Poznáš aspoň dvacet quillových výšivek? Dobové korálky? Znáš ceny materiálů? Tadeáši a další - totéž!!! Možná si říkáte, co tady otravuju, když se mi to nelíbí, ať jdu jinam. Jasně. Jenže já jsem v srdci SKUTEČNÝ indián. A tak mě štve, ba co víc, bolí to, co tady mnozí předvádíte. Uděláte z rudých lidí předmět mystiky, šarlatánství, náboženského fanatismu a zahlušíte před lidmi "z venku" to neuvěřitelné materiálno, tj. to nejhlavnější. A to mě štve. Protože to, co nedokázali muslimové, jehovisti ani Hare Krišna, děláte právě Vy. Zvažte proto, jestli toto je zrovna ten způsob, který považujete za dostatečně důstojný a výstižný k prezentaci původních Američanů. Proteď jsem domluvil a omlouvám se, pokud jsem někoho popudil, jde mi ale jen o pravdu, která s pozlátkem nemá nic společného. 8) 8)
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Zdravím všechny, kteří se této diskuse účastní. :D
jo jo, pamatna to veta! To uz bude asi neco pres ctyri roky zpet +- co nasobene Cerokiho prispevky zpestrovaly jinak "nudnou" diskuzi na corralovych strankach :P
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Obrázek pro neangličtináře: "říkají, že staví zeď, protože nás mnoho ilegálně vstupuje na jejich území a nechce se naučit jejich jazyk, nebo asimilovat..."
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

a ještě jedna nestárnoucí "indiánská" klasika
IRON MAIDEN: RUN TO THE HILLS:
oficiální video ...borec co jede na kole a střílí u toho z luku nemá chybu...
http://www.youtube.com/watch?v=u5Snehl2bAk

video pro indiánský romantiky
http://www.youtube.com/watch?v=iqHVPdtrqog

...a takhle to dopadá, když někdo špatně rozumí textu :wink: hodí se předtím se seznámit s původním textem...
http://www.youtube.com/watch?v=tIbpDpLmoG4
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

to je fakt dobrý :D :D
Odpovědět