Obsidián,pazourek a jiné horniny

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D tak to ti věřím,Tak to ti můžu jedině doporučit aby jsi navštívil Německo ,Polsko, Dánsko a tam si vybral dle libosti :twisted: ještě skus hledat v Jizerkách :wink: Uhelná,Vyšňová atd.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

ještě by mě zajímalo, jak moc sou použitelný obsidiany a rohovce..je to stejný, nebo se to liší?
já slyšel, že obsidian se prýý vyskytuje u veselí, to je kousek ode mě. ale ani nevím, jestli se vyskytuje někde jako skála, nebo někde v rybníce, či co. a jak na první pohled poznám dobrej a použitelnej šutrák...
HOWGH !
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:shock: obsidián by byl super,ale nevím že by se na našem území vyskytoval snad jen s vijímkou východního Slovenska,a rohovce se taky používaly ,ale moc dobře se to neštípe
na každů sviňu sa někde vaří voda
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

S tím rohovcem asi taky bude záležet na zdroji... až do začátku 19.století se pro kožešinový obchod v Americe používaly do flint křesací kameny hlavně z rohovce vyráběné ve Francii. A to se jednalo určitě o statisíce kusů, což si myslím, že kdyby se špatně zpracovávalo, tak se na to vy.... anglické pazourky (dnes do křesadlových pušek nejpoužívaněšjí) je vytlačily až v 19.stol.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Awe,to máš určitě pravdu.Kvalita hornin se velice liší podle oblastí kde se nachází,to máš jako z pazourkem,pazourek nalezený u nás bývá většinou více nedozrálý a snad i měkčí co jsem měl možnost vyskoušet.Oproti pazourkům dovezených s Dánska a Německa a ani nemluvím o kamenech z Francie(tam je to vůbec ůrodný kraj na kvalitní kameny)
je tam nějaká pazourková pánev,tak věřím že i ty rohovce tam můžou být rozumější.Ale skoušel jsem štípat jaspis a šlo to taky celkem rozumně,ale je problém najít pěkný nezvětralý kámen :(
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

no a pazourky a rohovce jsou prý v Brně v Hádách-jakejsi starej lom...prý sou ale dost světlý, což asi není dobře, ne?
a s tím obsidianem..mamka zná jakýhosi chlapa, šutrologa, kterej říkal, že na obsidian chodí tady kus od Žďáru...ale nevím, v jakém množství se tam vyskytuje...
HOWGH !
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D no tak to by ho chtělo kontaktovat a určitě bych vzorek vyzkoušel,Jinak od Brna už jsem něco zkoušel a nebylo to nejhorší kvality
na každů sviňu sa někde vaří voda
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Uhmi píše:no a pazourky a rohovce jsou prý v Brně v Hádách-jakejsi starej lom...prý sou ale dost světlý, což asi není dobře, ne?
nejsem šutrolog, takže to tady zasviním trochou pouhých dohadů a odhadů:
u pazourku světlost ukazuje na nějaké příměsi - čistý pazourek je černý?!? Jaká je přirozená barva rohovce netuším, ale taky běžně hraje všema barvama... a abych tady napsal taky něco užitečného, tak tady je jakási mapa nalezišť - http://www.mineraly.net/ - není to řazený podle šutrů, ale
podle okresů a ty jsou velice různorodě zpracovaný, některý poměrně detailně a některý vůbec... ale třeba než někam pojedete na dovolenou, tak se můžete podívat, jestli to tam vůbec stojí za kopnutí do země :wink:
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

jedna fotka pro Toma... aneb obsidián o kterém se Ti ani nezdálo... :wink:
Obrázek
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D tak to by ses divil,já mám divočejší sny :twisted: :twisted:
na každů sviňu sa někde vaří voda
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

Ahojte, ak má niekto záujem, mám pazúriky od Baltiku, foto a cenu pošlem. mail: mato2722@azet.sk
Uživatelský avatar
Hawran
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 35
Registrován: čtv bře 27, 2008 10:34 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

kvalita rohovca

Příspěvek od Hawran »

ahoj, mam moznost zohnat vacsie mnozstvo rohovca, da sa s fotky urcit jeho kvalita? (priblizne?) vdaka

naco by bol dobry? (nakresanie, pripadnie aj na stiepanie?

Obrázek

Obrázek
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Re: kvalita rohovca

Příspěvek od Martin Hill »

Hawran píše:ahoj, mam moznost zohnat vacsie mnozstvo rohovca, da sa s fotky urcit jeho kvalita? (priblizne?) vdaka

naco by bol dobry? (nakresanie, pripadnie aj na stiepanie?
moje zkušenosti s křesaním rohovcem jsou hodně dobré proto jsem taky nedavno koupil rohovce u EE

je křehký párkrát se mi stalo že se u křesání kousek ulomil ale s lámáním do urciteho tvaru zkusenosti nemam :wink:
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

těžko říct,ale ten kus co máš nafocený se na štípání vůbec nehodí,je celý rozprazkaný,kdybych do něho klepl tak se rozsype na hromádku štěrku :( .Na křesání by mohl stačit :wink:
na každů sviňu sa někde vaří voda
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

Tak po skúšaní a nepodarkoch, z ktorých by sa dala asi postaviť diaľnica, konečne môj prvý kúsok: http://picasaweb.google.sk/mato272/ObsidianovyNoz# škoda, že som vtedy ešte nemal prírodnú šľachu, tak je použitá umelá.
Neskonalá vďaka za rady patrí Tomovi :wink:
Odpovědět