legíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Měl bych dotaz ohledně toho, v jakém období se na pláních (Lakotové) začaly nosit látkové legíny (ze sukna, deky,...), nebo zda byla dávána přednost klasickým koženým nohavicím a látkové byly spíše v menšině.

Díky.
Akičita
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Viděl bych to na začátek 60tých let, kdy se začaly objevovat látkové leginy, postupně se jejich zastoupení zvyšovalo, v 70.tých letech byly běžné a v 80.tých letech bych řekl, že už převažovaly nad koženými.
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Farbenie koze

Příspěvek od Michal »

Awe v jednom prispevku spominal farbenie koze liehovym moridlom na drevo. Potrebujem surne zafarbit kozu nie na LH ucely a potreboval by som infomaciu ci sa koza do toho liehoveho moridla na drevo ponara, alebo sa to potiera ako farba ?
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

kup si lihové mořidlo na dřevo - dub světlý dává docela tmavě hnědou barvu...já mám pro případ,že potřebuju tmavší i černé mořidlo a dle potřeby přimíchávám. Natírám normálně štětcem z obou stran.
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Chcem sa poradit so strihom na kozene lesacke leginy s placackou.

Je vhodne nechat placacky v povodnom tvare koze alebo je to potrebne nejako upravit ?
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Chtěl bych se zeptat jestli když si chci udělat pracovní legíny z vlněné látky nemusí mít nášivku???? respektive dělalo se že byly pracovní legíny téměř nezdobené kromě obšití látkou???
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ať už myslíš nášivkou panel nebo vyšitý pás, tak určitě byla hromada legin bez zdobení. Naopak působí divně když někdo (třeba já) dělá dřevo v "nedělních" leginách.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

látkové leginy

Příspěvek od Honza »

Rád bych si ušil látkové červené ( flís - neštípe ) legíny. Ale nevým kdyš se snažím dělat Lakoty - abych moch tábořil s Vámy zda je stylové opšít na krajích legíny tkalounem ? Plácačky a dolní část legín nebo našít flís jiné barvi - žluté, zelené, modré ? ( takové znalosti nemám jako Vy zde - přečet sem si o látkových legínach veškeré návody a zdroje co mám k dyspozici, přiznam jsem amater.... de mi hlavně o to aby byli stylové 19.stol. , zda použít tkaloun?! )..
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Tkaloun je naprosto stylový, toho se neboj.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

látkové leginy

Příspěvek od Honza »

Děkuji a jakou nití mam přišít ten tkaloun k ládce, režnou či knoflíkovou nebo nit k šicímu stroji ? Skoušel jsem knoflíkovou a ta mi dělá uzliky... :oops:
Naposledy upravil(a) Honza dne pon úno 06, 2012 7:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

V ideálním případě použij lněnou popř. bavlněnou nit která není bělená. Pokud je tkaloun černý, můžeš použít i černou nit. Myslím, že číslo 40 je dobrá tloušťka.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Prosímtě, když už si s tím dáš tu práci tak se vybodni na ten FLÍS sice neštípe ale design je uplně jinde a taky se dost vytahuje takže zachvílu ti legíny budou končit půl kroku za tebou na zemi
Vím o čem mluvím, syn dostal jedny leginy z petflašek od sousedů (nosí je rád, ale já to rád nevidím)
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

I když flís vyperu tak se roztáhne při nošení ? Nit sem sehnal - bavlněnou a mam jí navoskovat ?
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Co se týká praní té látky tak nevím, osobně bych to taky nepoužil, ale je to tvá volba. A pokud nit navoskuješ, nebudou se tvořit při šití uzlíky, ale není to zcela stylové. Praktické velice :) Jako přidanou hodnotu bych viděl to, že pokud je nit bílá, navoskováním dostane trochu původnější barvu.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

On se flís vytahá jen namáháním při nošení,praní nepomůže. Je to vlákno z petflašek a tkanina nemá pevnou vazbu
Odpovědět