legíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Re: Lesácké legíny

Příspěvek od Sapazi »

Viki píše:ale v tom šeltru musí docela kláda ne?
Lesního Indiána bezpečně poznáš podle toho že se klepe zimou. Holý stehna a plátěná košilka jsou chabá ochrana proti zimě a když zaleze do šeltru ,neohřeje se ani tam. Jak píše Awe, má zpoza plachty výhled na tábor a pozoruje. Dobře si všímá ke kterému týpí nosí nejvíc dřeva aby se večer měl jít kam ohřát. Ti kterým hrdost nedovolí využívat tepla sousedního týpí si staví kopule.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Re: Lesácké legíny

Příspěvek od Spící Medvěd »

Sapazi píše:Ti kterým hrdost nedovolí využívat tepla sousedního týpí si staví kopule.
A takových je naštěstí čím dál tím víc. Protože, kdo jednou zkusí, nechce už nikdy jinak.
Viki
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 23, 2009 12:52 pm
Bydliště: Kuřim ( Brno )

Re: Lesácké legíny

Příspěvek od Viki »

Sapazi píše:
Viki píše:ale v tom šeltru musí docela kláda ne?
Lesního Indiána bezpečně poznáš podle toho že se klepe zimou. Holý stehna a plátěná košilka jsou chabá ochrana proti zimě a když zaleze do šeltru ,neohřeje se ani tam. Jak píše Awe, má zpoza plachty výhled na tábor a pozoruje. Dobře si všímá ke kterému týpí nosí nejvíc dřeva aby se večer měl jít kam ohřát. Ti kterým hrdost nedovolí využívat tepla sousedního týpí si staví kopule.
Takže podle toho co jsi napsal, tak na táboření preriáků jezdí i lesáci a spí někde na kraji louky? v šeltrecha kopulích? Na fotkách preriáku jsem moc lesáků nenašela a obráceně.
Tak zahřát se dá v kapote v dece u ohně v šeltru v poho ne? ale třeba při dešti to musí být fakt záhul.
A na čem vůbec spíte? máte hozenou deku (kůži) přímo na zemi nebo spíte na nějakých roštech něco jak lenoška? či přímo na ní? U preriáků bych to chápal, když jezdí na táboření autem a vezou týpí a spoustu různých krabic a tak, tak se tam jeden rošt vejde, ale lesáci co jsem slyšel to tahaj na zádech a na to asi lenoška na spaní moc nebude.

Díky

Viki
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Šmarjá chlape, to ti tady nikdo nebude vypisovat romány.
Jak se říká - zkušenost je nesdělitelná. Prostě přijeď a uvidíš. Když se nemůžeš rozhodnout na kterou stranu se vrtnout, udělej si pláňácký legíny. Zkrátit to jde vždycky, obráceně už ne.
Jojo, lesněnky na pláňácké táboření jezdí, vlastně ony ty táboření nejsou nijak striktně omezený, takže tam jezdí kdejakej hejhula. Ale je fakt, že na lesáckým táboření o pláňáka nezavadíš. A to je dobře. Už aby to fungovalo i v obráceném gardu.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Láryfáry, vždyť je to docela zábava, mě tydle věci taky zajímaj.. :)
Je pravda, že na letošním mez.les.táb. byl kamarád pláňák, ale chudák musel si vyslechnout zcela nechutnou narážku jako co to mám s sebou za Šajenského sluhu.. :twisted:

Jinak co si dáš pod sebe, záleží na tvé majetnosti (stupni levelu ve kterém se nacházíš) a případně stupni opilosti. Já si obvykle dávám pokud to situace dovolí:
- např. chroští z větviček (trochu to izoluje)
- potom bavlněnou plachtu
- deku nebo ovčí kožešinu případně kůži z kňoura (nebo všechno)
- pak ležím já
- a na mě několik dek a vše případně uzavírá nějaká plachetka (pokud nejsem v teplém souplachtí, kde je uvnitř oheň.
Jinak s tím co na sebe se často točí celé táboření..

Mimochodem "lesněnky" to je milý výraz, hned mě napadla Francovka s lesní vůní 8)
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

legíny

Příspěvek od Honza »

Je nutností nastříhávat či nařezávat kožené legíny na bocích na třásně? Mohu u legín na bocích ponechat nepravidelné plácačky? Mám jedny takové legíny a říkám si že dokavat nebudu mít vykorálkované pási, tak u nich třásně dělat nebudu...Ty pási budu dělat dlouho..A pak by se asi těško na legíny našívali, bránily by to ty třásně..Mohu prostě tábořit s legínami bes třásní a nepravydelnými plácačkami ?Děkuji..
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

HAU KÓLA!!!

To sem zase já :) s dalším začátečnickým dotazem, tak se na mě nezlobte :wink:

Chtěl jsem si udělat legíny. Nechtěl jsem ale nic z "latky" , ale chtěl jsem rovnou kožené, aby neco vydrzeli. Když jsem se ale dozvěděl kolik kuže bych na to potřeboval až me z toho zamrazilo - je to pro me cenove nedostupne.

Shodou okolnosti se mi dostaly do rukou tyto kalhoty z jelenice. http://img15.allegroimg.pl/photos/orygi ... 1072622662
Mam v planu ustrihnou nohavice a pouzit je jako leginy.
Chtěl jsem vás poprosit o radu co bych s nimi mohl udelat aby vypadaly vice indiansky :wink:
Zda tam mam nasit placacky, ci meli indiani i leginy bez placacek a bude stacit jen "koralkovej lampas" :D
Ci zda meli nektere leginy treba jen trasne misto placacek apod.

Mockrat dekuji za nasmerování. Obrazek potesi...

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

to Sukawikasa : mno a záleží jaké období a jaké indoše ?
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

..no prave, to je vec ktera je mi absolutne cizi :oops: nevyznam se v kmenech ani v casovych obdobich...fascinuje me jen indianska moudrost a jejich spojeni s prirodou. Na zacatku jsem ani o zadnem zdobeni neuvazoval, ale co ma po odpolednich clovek v lese porad delat :D a kdyz uz se do toho pustim, tak bych nechtel vytvorit nejaky absolutni kyc...proto sem zadal o radu. Byl bych rad kdyby to nebylo nejak extra pracne, dalo se to zvladnout v "polnich podminkach" a bylo to adekvatne ozdobne...

Mej se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sukawikasa píše: Chtěl jsem vás poprosit o radu co bych s nimi mohl udelat aby vypadaly vice indiansky :wink:
Pokud chceš, aby něco vypadalo indiánsky, tak si tam dej, co si myslíš, že indiánsky vypadá. Lidé o tom mají představy různé.

Tady je třeba si ujasnit jednu věc:

Buď chceš jít cestou reenactmentu, pak musíš přesně vědět, jakou děláš postavu, dobu a místo a máš jasně dané, co a jak budeš dělat.

Nebo chceš jít cestou panindiánského "eintopfu", který je u nás nejběžnější a na to ti v podstatě stačí vlastní fantazie, jinými slovy tam můžeš dát, co se ti zlíbí, protože v téhle oblasti platí, že proti gustu žádný dišputát.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Přesně, jak řekl Eye. Pokud chceš něco ala Indián,´pak zapoj fantazii.
Pokud chceš něco dobově reálné musíš si nejdříve odpovědět na otázky kdy, kde a kdo.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,chci se zeptat,u lesních legginách,kde spočívá na leggině řemen k upásíní na bederku.Nevím jestli je jenom jeden z boku,nebo zepředu i zezadu, : ?
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Prosim,kdyby někdo měl obrázky leggin lesních indiánů nejlíp rok 1700-1820,dejte je sem,dik.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tomáš píše:Prosim,kdyby někdo měl obrázky leggin lesních indiánů nejlíp rok 1700-1820,dejte je sem,dik.
Proč by to někdo dělal :?:
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Dva hlasy píše:Proč by to někdo dělal Question
třeba aby pomohl :?: :!:
Tomáš píše:Zdar,chci se zeptat,u lesních legginách,kde spočívá na leggině řemen k upásíní na bederku.Nevím jestli je jenom jeden z boku,nebo zepředu i zezadu, : ?
řemen jenom jeden, z boku - přišitý zhruba v místech, kde je horní konec švu na legíně. Výjimečně jsou i jiné varianty, ale tím asi netřeba zatěžovat...

tady jsou jedny pozdější legíny, ale přijdou mi provedením poměrně typické pro celkem širkokou oblast i období, hlavně tam jsou dobře nafocené detaily - http://www.rubylane.com/item/593499-R61 ... an-Leather
Odpovědět