Mozek

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Mozek

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Řeším uložení mozku na víc dnů v přírodě. Zkoušeli jste někdo mozek sušit? Jak pak "funguje" při vlastním zpracování? Máte s tím někdo praktickou zkušenost?
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

sušení mozku

Příspěvek od Ogen »

Nikdy jsem to nedělal. Pokud mám na to přijít? Musím si položit více otázek, když se to má vyřešit!
Kdy, to dělali Indiáni? Když toho byl dostatek a kůže se nevydělávali (z nějaké příčiny, neřeším).
V jakém stavu? Syrové; v celku; rozkrájené na větší-menší plátky; rozetřené, pak se to oškrabalo.
Kolik? Asi množství 1-x po 0,5 kg, sušené už neodhadneš.
Kde? Kde to nikomu nebude překážet, např. na střeše, na půdě nebo, aby se k tomu nedostala různá havěď.
Na čem? Na staré nevydělané kúži, nebo na natažené síťovině, atd.
Do čeho se to pak uloží? Pe sáčky a jiné pytlíky a vaky.
S čím se to namíchá? Někdě někdo napsal, že se to "dávalo do mechu jako kuláče" a pak se to dejme tomu rozředilo vodou v poměru 1:5-10 (kolik obsahuje tělo člověka, zvířete vody) a vařilo.
Na jak dlouho? Do spotřebování :wink:
Ogen
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Podle mého názoru,Indiáni činili mozkem tehdy,když zrovna byl po ruce(takže po lovu).Rawhide se dá srulovat a uložit někam,kde nepřekáží.Navíc,když je pod střechou,tak nezplesniví ani nijak se neznehodnotí.Takže si myslím,že pro Indiány bylo jednodušší uskladnovat rawhide,než mozek.Ale je to jen moje domněnka.V téhle době si určitě všichni pomáháme mražákem,a nebo to děláme tak,jak jsem popisoval.Prostě si počkáme až je mozek a pak uskladněný rawhide vymozkujeme :lol:
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Záleží na čase, jak dlouho bude toto uskladnění trvat. Nevím, kdy je nejzazší termín na vymozkování a kdy už to nejde, vzhledem ke slepení kožních vláken do tuhé hmot; to je můj názor.
Ogen
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ogen píše:Záleží na čase, jak dlouho bude toto uskladnění trvat. Nevím, kdy je nejzazší termín na vymozkování a kdy už to nejde, vzhledem ke slepení kožních vláken do tuhé hmot; to je můj názor.
Jasne ze dojde ke slepeni, ale kdyz pote rawhide namocis, kuze nabyde kvality jako by byla po stazeni. Tedy vlastne temer takove, cerstva je totiz nejlepsi. Tudiz se da rict, ze rawhide ma neomezenou dobu uskladneni.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Jasne ze dojde ke slepeni, ale kdyz pote rawhide namocis, kuze nabyde kvality jako by byla po stazeni. Tedy vlastne temer takove, cerstva je totiz nejlepsi. Tudiz se da rict, ze rawhide ma neomezenou dobu uskladneni
.[/quote]
plně s tebou souhlasím ,dělal jsem rawhide tři roky starý který mi visel na púdě,takže střídání teplot i vlhkosti bylo stoprocentní , a na kvalitě mozkovky se to nepodepsalo.Snad jen tak že nebyla nejčistší,protože rawhide byl dost zaprášený.
na každů sviňu sa někde vaří voda
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Ogen píše:Záleží na čase, jak dlouho bude toto uskladnění trvat. Nevím, kdy je nejzazší termín na vymozkování a kdy už to nejde, vzhledem ke slepení kožních vláken do tuhé hmot; to je můj názor.
Špatně si to pochopil a následně i ostatní,sorry měl jsem to napsat hned.Myslel jsem rawhide ve stavu oškrabaným z obou stran, vysušený a srolovaný do rule.Takhle ti nehrozí skoro nic,možná tak myši.Rawhide po stažení ze zvířete a následně vysušený ti mužou ještě třeba napadnout kožojedi,moly a jiná havět a samozřejmě i myši(svině).Takže ještě jednou soráááááč :wink:
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Problém je v tom, že my razíme vydělávat kůže na louku, kde není mrazák :? Takže rady typu usuš si kůži a odvez si to domů, kde ten mrazák je, mi moc nepomohla.

Ale mezitím jsem sehnal mrazák v okolí... :wink: takže nedošlo ani na pokusy s tím sušením.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

já osobně si myslím že by se mozek usušit dal ,jak psal Ogen (rozmačkat nebo rozetřít na tenoučkou vrstvu a pak seškrábat.Ale muselo by to být asi v zimně protože jinak by se ti do toho pustili červi.A nebo někde v kotelně při šedesátí stupních se mi povedlo vysušit celého puštíka asi za 12 hod
na každů sviňu sa někde vaří voda
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

[quote="Métá?xestse Ohnéssese"]Problém je v tom, že my razíme vydělávat kůže na louku, kde není mrazák :? Takže rady typu usuš si kůži a odvez si to domů, kde ten mrazák je, mi moc nepomohla.

quote]Činím kuže zásadně také venku když tábořím,doma se na to mužu vybodnout.Tak ti poradím ještě jednu vychytávku:jak oškrábeš kuže,tak sedni do auta a zajed si na nejbližší jatka nebo masokombinát(někde to maj i v řeznictví).Tam koupíš mozek,odvezeš ho zpět na tábořiště a tam vymozkuješ kuže.A je to :lol:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Mitachovi tu už sice zřejmě nepomůže, ale až teď mne napadl ještě jeden způsob. Kůže se namozkuje a pak se opláchne, aby na ní nezůstaly zbytky rozvařeného mozku. Pak se nechá normálně uschnout. Čímž vznikne polotovar. Až bude potřeba, kůže se zase rozmočí a může se už rovnou valchovat. Podotýkám, že takhle cíleně jsem to nikdy nedělal. Celé je to v teoretické rovině, odpozorováním při normálním postupu, kdy občas nějaký kus ztvrdne, tak ho namočím a valchuju znovu...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Irokézové údajně mozek namíchali s rozdrceným mechem, pak z toho udělali jakýsi koláčky, který vysušili u ohně a prý se to dalo skladovat roky.... kdo nevěří, ať to zkusí :wink:
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

Taky jsem o téhle irokézské vychytávce slyšel a nedávno jsem se bavil s kamošem, který tvrdil, že to zkoušel! Nasbíral trsy mechu, vypral je od hlíny a nechal uschnout! Potom klasika rozvařil mozek! Do mozkové břečky namáčel mech a po nasáknutí nechal mech zase uschnout! Po nějaké době uskladnění to vzal, vymáchal mech zase ve vodě a v tom pak máčel kožu! Prý jenom něco malého, ale povedlo se! Kdybyste to někdo zkoušel, určitě se pak pochlubte jak to dopadlo!
Pahawin
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát říj 21, 2011 12:03 pm

Sušení?

Příspěvek od Pahawin »

Omlouvám se, pokud jsem to někde v diskuzi přehlédla, ale pokud suším kůži k pozdějšímu mozkování, je lépe mít ji už oškrábanou a připravenou nebo čistě jen staženou?Díky :)
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

no záleží za jak dlouho ji chceš dělat,jestli ještě letos tak ji klidně usuš hned po stažení i z tukem,jestli až za rok tak bych ti doporučil ji oškrábat a pak usušit,vyhneš se tak plesnivění a jiným nepřijemným věcem :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Odpovědět