Dotaz: Rozdělávání ohně třením dřev (lukem)

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...

Dokážete rozdělat oheň třením dřev?

Ano - vždy a spolehlivě.
4
14%
Ano - pravidelně nebo často.
9
31%
Výjimečně.
4
14%
Zatím Ne.
12
41%
 
Celkem hlasů: 29

pepa.
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 11, 2010 9:25 pm

Příspěvek od pepa. »

jaký ten lopuch mám použít je mi 14let umím rozdělat oheň třením dřev lukem ale snažím se naučít metodu Hand Drill ale nevím jaký lopuch mám použít napsal ste ten s bodlákamy ale to je široký pojem.Žádám, aby stenapsal jak přípravit ten nástavec z lopuch (hlavně název lopuchu)



Děkuji.
:)
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prorážečkostí »

Ahoj pilgrime,
Ja jsem taky zkousel leccos, ale ja vidim nezasadnejsi problem tulejku.
dreva jsem pouzil (prvni je vzdy vrtak, druhy desticka):
smrk - lipa
smrk - liska
smrk- briza
lipa-lipa
smrk-olse
nejlip mi vychazi smrk-lipa.
dodavam jednu podstatnou vec. vzdy pouzivam krajove drevo, vyvaruj se jadra nebo vetvi. Je lepsi vzdy serezat mensi polinko.
Tulejku mam krasnou, dostal jsem ji od mamky a je od more, ma v sobe prirozene vymletej dulek, a je tak akorat do ruky. Zkousel jsem i sukovatou vetev, jde to ale nikdy nenamacej vrsek, vic to dre. myslim ze malinkej vacek sadla mit pri sobe ti muze pomoct.
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prorážečkostí »

omlouvam se , nejak jsem prehledl datum.... :roll:
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

Jde to i orobincem + lípa http://www.youtube.com/watch?v=fDrgOFGzpLM

Juka +juka

Divizna + lípa http://www.youtube.com/user/MILOSLAVJMP ... 5D4zyLMH1M

Divizna + tůje
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Re: Pomoch mi hodně Bizoní Vítr :o)

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

Přání čisté mysli a píše:Ahojky přátelé , v knížkách přežití se píše že nelze v mírném pásmu rozdělat ohen dlaněmi , jsem živoucí důkas že to de ! Jelikoš jsem to dělal cca 4 roky na spátek, zdroj mé osobní prakse téměř vyschl a už to neudělám ! Ale není všemu konec , když jsem to předváděl ostatním tak jsem si to důkladně zaznamenal a klidně vám to tu napíšu , ale až budu mít čas . Jsou to 3 A4 na jedné straně popsané. ČÍM VÝCE O TOM BUDETE VĚDĚT , TÍM LÉPE A MÁTE ŠANCI ŽE TO DOKÁŽETÉ ! Kdo má jemné ruce a nepovede se mu to na potřetí, prasknou mu puchýře a tak tomu předejděte náplastí bes polštářků na prstech , jůůůůůůů :o) PS: Dlouho jsem nic nenapsal ve Vašem foru a vřelé díík že jsem tu registrovaný a Vážím si toho !!! Honza... :)
Jde to, ale musí to být pořádně proschlé. To v divočině bez prvotních prostředků může znamenat i sušit na těle v místech kde sečlověk tolik nepotí i více jak měsíc. http://www.youtube.com/user/MILOSLAVJMP ... yx6u7ATNdo
trapper
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 17, 2012 10:48 am

Příspěvek od trapper »

zdravim, mozno sa ozyvam neskoro, mozno to tu uz odznelo, ale: ked uz mas ten cierny prach, tak si uspesny. uz len pridat prachno a rozduchat. toto nie je metoda kresania, kde ma vzniknut iskra, ale metoda trenia, kde sa ti vytvori "uhlik", ktory rozduchas, ako ked rozduchavas ohen...
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

trapper píše:zdravim, mozno sa ozyvam neskoro, mozno to tu uz odznelo, ale: ked uz mas ten cierny prach, tak si uspesny. uz len pridat prachno a rozduchat. toto nie je metoda kresania, kde ma vzniknut iskra, ale metoda trenia, kde sa ti vytvori "uhlik", ktory rozduchas, ako ked rozduchavas ohen...

Tohle forum je více méně mrtvé. Zdejší válečníci se asi specializují na ženské práce jako je vyšívání, navlékání korálků... Ano troud když je černý je to už poloviční úspěch, ale ani černý troud nemusí pokaždé zachytit jikru křesadlem a to proto, že i tak může být vlhký.
trapper
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 17, 2012 10:48 am

Příspěvek od trapper »

Miloslav Pletánek píše:Tohle forum je více méně mrtvé. Zdejší válečníci se asi specializují na ženské práce jako je vyšívání, navlékání korálků... Ano troud když je černý je to už poloviční úspěch, ale ani černý troud nemusí pokaždé zachytit jikru křesadlem a to proto, že i tak může být vlhký.
Neviem, či dobre rozumiem, ale ten "černý troud" by mal chytať iskru z kresadla ? Veď on je sám o sebe žhavý, stačí ho len rozdúchať spolu s iným práchnom ... prefektný návod, napr. tu: http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... bow-drill/ (nie je to môj blog)... Ja miesto paracordu používam kožený pásik, asi 3mm hrubý (predpokladám, že tenší by bol lepší)...
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

trapper píše:
Miloslav Pletánek píše:Tohle forum je více méně mrtvé. Zdejší válečníci se asi specializují na ženské práce jako je vyšívání, navlékání korálků... Ano troud když je černý je to už poloviční úspěch, ale ani černý troud nemusí pokaždé zachytit jikru křesadlem a to proto, že i tak může být vlhký.
Neviem, či dobre rozumiem, ale ten "černý troud" by mal chytať iskru z kresadla ? Veď on je sám o sebe žhavý, stačí ho len rozdúchať spolu s iným práchnom ... prefektný návod, napr. tu: http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... bow-drill/ (nie je to môj blog)... Ja miesto paracordu používam kožený pásik, asi 3mm hrubý (predpokladám, že tenší by bol lepší)...

Křesadlem by to bylo jenom alternativní řešení pokud by se na černém troudu při ručním vrtání neudělal žhavý uhlík, ale jak píšu i když máš černý troud nemusí se vždy vznítit záleží na vlhkosti... Je tu mnoho faktorů.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

na workshopu u sapaziho nám wohpimik ukazoval hand drill s jukou. tak jen připomínám, ještě se dá najít u někoho na zahrádce ten stvol. sbírám jak o život a pravdou je, že se to vidět dá. juka nekvete každý rok, tak šup šup :-)
veverka je nesvědomitý zákeřník
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

Witko píše:na workshopu u sapaziho nám wohpimik ukazoval hand drill s jukou. tak jen připomínám, ještě se dá najít u někoho na zahrádce ten stvol. sbírám jak o život a pravdou je, že se to vidět dá. juka nekvete každý rok, tak šup šup :-)
To je pravda. doporučuji projít i hřbytovy odkvetlá juka tam bývá také často a stejně by ji majitel hrobu vyhodil na kompost takže tím, že si ji někdo veme zkrášlí hřbitov.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Stejnou službu udělá i divizna nebo černobýl.
Miloslav Pletánek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 23, 2010 7:33 pm

Příspěvek od Miloslav Pletánek »

Spící Medvěd píše:Stejnou službu udělá i divizna nebo černobýl.
Ano divizna knotkovitá i velkokvětáí je skvělá pro ruční vrtání a pokud se najde dostatečně silný stonek na vrták jde to diviznou velkokvětou i lukem. pro vrtání lukem se dá jako vrták použít i silný stonek juky a lopuchu. Vrtáky musí být krátké jinak se snadno zlomí. Černobíl musím zkusit díky za připomenutí.
Odpovědět