Dotaz: Rozdělávání ohně třením dřev (lukem)

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...

Dokážete rozdělat oheň třením dřev?

Ano - vždy a spolehlivě.
4
14%
Ano - pravidelně nebo často.
9
31%
Výjimečně.
4
14%
Zatím Ne.
12
41%
 
Celkem hlasů: 29

Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Lipa na lipu je osvědčená tutovka. Pokud ale není v tvém scénáři, musíš hledat dál. Tato práce ale je již dávno udělána- v LLM kdysi kolovala tabulka asi třiceti druhů dřev, obodováno jak se s tím vrtí, a jak to chytá.Staří wooddcrafteři se tomu věnovali poctivě. Zkus to někde sehnat.
Jo a sekyrka? přeca abys rozštípl poleno a tím vytvořil to prkýnko. Kudlou , jestli máš na to celý hodinu, to sotva vyškroužláš. Do hodiny máš co dělat, když máš dřívka hotový- myslím tím vyvlíct tkaničku,najít šutrák nebo ten Danův vršek od kompotu, posbírat chrastí.....
Nejsem odborník, ale ani skeptik tak ti přeju hodně štěstí.
PS: mě to chytlo tak napodesáté
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Zdravím a také přeju hodně štěstí.Kdysi kamoš hodně používal jedli na jedli(byl to dřevomodelář,tak možná věděl proč).Ale jináč, lípa je lípa.Pravdu díž.
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Oheň v nouzi.

Příspěvek od Hrom »

Možná pozdě ale přidám příspěvek. S odstupem asi jednoho roku jsem dělal pokusy na přibližně dané téma s tím rozdílem, že jsem užíval kombinaci lípa do lípy. Vybaven jenom nožem a tkaničkami jsem byl pokaždé úspěšný v daném limitu. Jako tulejku jsem používal tlustou kůru z borovice a z břízy. Namazání tulejky slinami velmi pomáhalo.
Přesto si myslím, že to nelze zvládnout za jakéhokoli počasí a jistě bude problém rozdělat oheň i zápalkami ve vlhkém zimním lese. Zajímalo by mně, jak pokračuje Pilgrim ve svých pokusech. Hrom
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

sice ne asi lukem,ale i takhle se dá
Obrázek
klacíčky
veverka je nesvědomitý zákeřník
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Pomoch mi hodně Bizoní Vítr :o)

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Ahojky přátelé , v knížkách přežití se píše že nelze v mírném pásmu rozdělat ohen dlaněmi , jsem živoucí důkas že to de ! Jelikoš jsem to dělal cca 4 roky na spátek, zdroj mé osobní prakse téměř vyschl a už to neudělám ! Ale není všemu konec , když jsem to předváděl ostatním tak jsem si to důkladně zaznamenal a klidně vám to tu napíšu , ale až budu mít čas . Jsou to 3 A4 na jedné straně popsané. ČÍM VÝCE O TOM BUDETE VĚDĚT , TÍM LÉPE A MÁTE ŠANCI ŽE TO DOKÁŽETÉ ! Kdo má jemné ruce a nepovede se mu to na potřetí, prasknou mu puchýře a tak tomu předejděte náplastí bes polštářků na prstech , jůůůůůůů :o) PS: Dlouho jsem nic nenapsal ve Vašem foru a vřelé díík že jsem tu registrovaný a Vážím si toho !!! Honza... :)
Dej pozor kam kráčíš !
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Dobrý den Vám Všem :o)

OHEŇ ROZDĚLÁN DLANĚMI
To co zde popisuji mám vyskoušeno !

Potřebuješ :

SEKERU ( ke zhotovení prkénka)

NŮŽ (bez kterého se neobejdeš)

JEMNÝ PÍSEK, nejlépe pře sátý pře jemné sítko.

suché LOPUCHOVÉ STONKY - (ten co má bodláky) nasbírané pozdě na podzim. Silné jako tužka, upravené na délku 5-10cm a co nejvíce rovné!

- suché LIPOVÉ PRKÉNKO,sekerou otesané na délku 40cm o šířce 3 cm a o síle 1,5 cm. Ulom za teplého, slunečního,letního (pařáku) přes 3 cm silnou suchou větev. Pude to snadno ulomit, protože je suchá a tudíš je vhodná!

SMRKOVOU SMŮLU

LÍSKOVÍ PRUT 70 cm délky. Zbaven nožem kůry, na jednom konci 8 mm a na druhém, ten co je ve s pod 11 mm síly. Tento prut musí bít nožem uhlazený a musí bít rovný! Musíš jej neustále narovnávat proti oku prsty, otáčet a rovnat, dokud je čerství! ( Jako když by ses díval dalekohledem) A ořezat, přispůsobit do oválu jeho silný
konec, tak aby těsně, pevně pasoval do bezinkového nástavce!Tu díš silný konec prutu se nachází ve spodní části při rozdělání.

BEZINKOVÍ NÁSTAVEC ze suché bezinkové větve, zbavený kůry. Dlouhý 8,5 cm a silný 14 mm. ,,Narovnávej lískoví prut se vsunutým bezinkovým nástavcem nacházející se v dolní části prutu, aby to celé bylo rovné!"

PODPAL (hnízdo) Suché konečky rákosu (ten s kolínky), řezané když je celá rostlina suchá! Tedy pozdě na podzim. Nebo suché konečky trav podobné těm rákosu.

PÁNVIČKU Ta je od toho, aby zachytávala žhaví padající (prach) a následně se žhavím jádrem se přenesla do připraveného hnízda. Je zhotovena s plochého kousku dřeva. Kdy se v pro střed nařízne a jedna půlka odštípne, tak aby bila tenká a na té druhé, silné se od okraje vydlabe jamka směrem k druhému okraji - použil jsem kulaté dláto.

Troud (suché rozpadající se dřevo)
Z dutiny stromu, nejlépe vrby. Nasbírej suché rozpadající se v prstech dřevo a rozdrol jej, aby bylo co nejemnější. ,,Nesmí cítit po houbách, bít plesnivé a mokré!"
str. 1,

A nyní k samotnému postupu jak rozdělat oheň.

1. Potři lískoví prut smrkovou smůlou. Ne moc, jen trochu. To proto, aby bylo co nejmenší tření mezi prutem a tvými dlaněmi. Tu díš se zrychlí otáčení prutu.
2. Umyj si ruce od smůly a pořádně osuš.
3. Ořež hranu lopuchového konce stonku, který pří de do styku s lipovým prkénkem.
4. Vsaď suchý připravený stonek do bezinkového nástavce tak, aby to celé jak je sestaveno, bylo co nejrovnější a spoje neprokluzovali !
Bud?Budeš muset stonek ořezat do oválu a vsadit. Nebo? Pokud je tenčí, než otvor v nástavci. Vložit třísku do otvoru a pak připravený stonek.
5.Špičkou nože zhotov malou hrubou jamku na ploché straně lipového prkénka a to 1cm od okraje.
6. Polož prkénko nejlépe na nějaký podklad (pařez,lavička a pod.) Stoupni si na něj jednou nohou a nasyp do jamky trochu jemného písku.
7. Uchop přichystaný prut s bezinkovým nástavcem a lopuchovou stonkovou na hrubo ořezanou špičku a vsadíš do jamky. Začni svižně od z hora prutu dlaněmi pohybovat prutem sem a tam. Tak, aby prut byl ve vertikální poloze a otáčel se pomocí dlaní (jako když kvrdláš dřevěnou kvedlačkou). A když už jsou dlaně u dolního silnějšího konce prutu, co nejrychleji je dej na hořejšek prutu a opět jimi svižně prut otáčej. Takto opakuješ dokud se nezačne s prkénka kouřit! Přestaň a zhotov k opálenému důlku zářez, široký nepatrně málo než důlek, jehož špička zasahuje do necelé jedné třetiny důlku.
8. Pod zářez v prkénku dej ohňovou pánvičku, plochou odštípnutou stranou.
Opět stoupni na prkénko a na ohňovou pánvičku i do zářezu nasip trochu troudu a prstem troud urovnej. Nasyp opět trochu jemného písku do předvrtaného důlku a opět začni vrtat lopuchovým stonkem. Svižně a při tom šetři síly ,,takže ne co nejrychleji!"
9. Teprve až se začne s prkénka kouřit, tak hned pracuj dlaněmi co nejrychleji a tlač jimi směrem dolů na prut - vyběhne hustý dým ! A to je dobré znamení, že se tvoří žhavé jádro. V tomto zrychleném pohybu setrvej, dokavad se ti nebude zdát, že se z hromádky kouří (asi 10 - 15 vteřin)! Pak odlož s citem sestavený prut a přerušovaně, zlehka foukej na kouřící se hromádku ,,uvidíš žhavé a to pomocí ohńové pánvičky vlož do hnízda (můžeš přidat troud - žhavé se zvětší). Přikryj tou samou travou a po větru, na to neustále přerušovaně foukej a to o trochu více. Bud trpěliví! Uslyšíš praskot VSPLANE OHEŇ !
str. 2

Zkušenosti při rozdělávání ohně !

? Vše musí být dokonale suché a nesmí být vlhké a už vůbec ne mokré !
? Vše uchovej před navlhnutím v nepromokavém obalu, kožešině s chlupem dovnitř !
? Při rozdělávání ,, otáčení prutem " hluboce pomalu pravidelně dýchej ! Abys šetřil síly a dechem....
? Při nasypání troudu na oh. pánvičku, uprav troud ukazovákem tak, aby když se sype žhaví prach z lipového vrtaného dřeva, aby neockakoval! V podstatě troud na vrchu zarovnáš!
? Při rozdělávání, otáčení prutem se snaž mít pořád lopuchoví stonek v důlku ! To, aby nedocházelo k ochlazování vzduchem - což je nežádoucí!
Pokud ti tyčka odskočí z důlku ,, třeba nadměrnou vrstvou čerstvé smůly na tyčce, tím že se ti tyčka přichytne na dlaně" OHEŇ NEROZDĚLÁŠ !Protože se ochladí špička. A tak, pokud je co vrtat z téhož důlku? Nasyp znovu písek a vrtej...
? Když zhotovuješ zářez do prkénka, nedělej ho širší než je průměr vrtaného důlku a špičku zářezu nedělej do středu důlku! Jinak bude docházet k ochlazování prachu a bude příliš rychle padat od zářezu - což je nežádoucí!
? Jednou za čas nožem oškrábej na tyčce starou smůlu a když chceš rozdě lat oheň, potři ji novou slabou vrstvou !

str. 3


Předal jsem Vám oheň rozdělán dlaněmi, dodržel jsem slovo a příjemné dny Vám přeji .... :o) A nezapomeňte si na článcích malíčkách chránit náplastí bez polštářků !

Přání čisté mysli a dobrého srdce.........Honza ...
Dej pozor kam kráčíš !
Ivana
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: čtv pro 18, 2008 1:20 pm
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Různé druhy dřevin

Příspěvek od Ivana »

Ahoj, dostala jsem k dispozici od svého otce woodcraftera výsledky pokusů s rozděláváním ohně třením dřev. V tabulce jsou výsledky podle různých druhů dřev. Článek najdete na mé stránce:
http://www.paukertova.cz/view.php?nazev ... 2008120001
Chtěla bych si to sama vyzkoušet. Pokud tu je někdo z Brna nebo okolí a chtěl by se přidat, uvítám spolupráci.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

EnerGo
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 22, 2009 11:07 pm

Ohen trenim driev...

Příspěvek od EnerGo »

Caute, pisem sice trochu pozde ale aj tak skusim. Bol tu nejaky zaujem o zrobenie ohna trenim. Zvladam aj techniku bowdrill (s lukom) aj handdrill (bez luku) a pripadne aj kresanie kamenom. Momentalne skusam ohnovu pilu. Zastavam nazor, ze lepsie je raz vidiet ako stokrat pocut, takze kratke instruktazne video pre ohen trenim som dal sem:

http://www.youtube.com/watch?v=DXkrnyTn ... annel_page

Drievka su topol s nejakou trstinou, nazov bohuzial neviem ale ked na nu nadabim, vyfotim a fotky hodim na link, ktory je v pokeci o autorovi. Daju sa pouzit rozne rastliny, zasada je, ze pre bowdrill je vhodne drevo bez duziny a naopak pre handdrill drevo s duzinou / dutinou je lepsie.

Ked si kliknete na meno autora, zobrazia sa aj dalsie videa s podobnou tematikou (aj bowdrill). Pokial mate nejake otazky, tak sa prihlaste na Youtube a mozete mi poslat private message, rad zodpoviem co budem vediet. Mam tam aj videa o kresani, pokial to niekoho zaujima.

Mala rada na zaver: pre ohen pomocou luku sa mi osvedcil agat, rastie skoro vsade a vacsinou sa da na strome najst niekolko suchych konarov. Toto drevo sa da pouzit aj pre ohnovu dosku aj pre vrtak. Piesok netreba pouzivat, pokial je to drevo na ohen vhodne pojde to aj bez neho. Ja som zatial piesok nepouzil ani raz.

Majte sa, prajem vela uspechov!
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Nevidel som tu zmienku o dreve bazy (černý bez) mám s ním niekoľko úspešných pokusov, vlastne som nič iné neskúšal. Rastie to u nás všade a je to dobré drevo aj na výrobu lukov, doporučujem.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Taky jsem videl, ten indos je fakt dobry a vi, umi se ohanet.

Ale ten dokumentik je dost srandovni, takovy trochu zinscenovany, konkretne u toho rozdelavani ohne trenim jak mu ta cizi kouzelna ruka zprava nanda ty zhaviky na prkenko a pak se najednou uz cmoudi :lol: a takovych konin je tam vic, skoda, zamer byl asi dobry.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

http://www.youtube.com/watch?v=W2Zsu1UK ... re=related
Tento je iba o niečo pomalší ako zapalovač. :D
EnerGo
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 22, 2009 11:07 pm

Příspěvek od EnerGo »

cornus píše:Nevidel som tu zmienku o dreve bazy (černý bez) mám s ním niekoľko úspešných pokusov, vlastne som nič iné neskúšal. Rastie to u nás všade a je to dobré drevo aj na výrobu lukov, doporučujem.
Ano, baza je skvela, tiez jedno z driev pouzitelne aj na dosku aj na vrtak. Luk som z nej urobil iba jeden pre dceru a ten nebol bohvieako silny, ale je dost mozne, ze som robil nieco zle. :? Mam kamarata od Kosic a ten robi z bazy luky velmi rad a tiez tvrdi, ze to je skvele drevo, takze asi je. :D
EnerGo
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: pát kvě 22, 2009 11:07 pm

Příspěvek od EnerGo »

cornus píše:http://www.youtube.com/watch?v=W2Zsu1UK ... re=related
Tento je iba o niečo pomalší ako zapalovač. :D
Z tohoto videa som sa ucil tu techniku, chce to cvik ale naozaj potom staci kratky vrtak. Vlastne uz inak ani "nevrtim"... :D
Odpovědět