Dotaz: Rozdělávání ohně třením dřev (lukem)

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...

Dokážete rozdělat oheň třením dřev?

Ano - vždy a spolehlivě.
4
14%
Ano - pravidelně nebo často.
9
31%
Výjimečně.
4
14%
Zatím Ne.
12
41%
 
Celkem hlasů: 29

pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Dotaz: Rozdělávání ohně třením dřev (lukem)

Příspěvek od pilgrim »

Ahoj,

nejsem indián, ale chtěl bych se na vás obrátit jako na ty nejpovolanější s dotazem nebo se žádostí o radu:

Opakovaně se snažím o rozdělání ohně třením dřev (pomocí luku). Jde mi o to, naučit se bezpečně a bez ohledu na roční období tímto způsobem rozdělávat oheň v určitém regionu. Z toho důvodu jsem zatím zkoušel dřevo dostupné v tomto prostředí: borovice, smrk, líska, bříza. Jde mi o situaci, kdy je vhodný materiál získám z přírody a dohledán maximálně do jedné hodiny od rozhodnutí rozdělat oheň. Nezajímá mě technika, kdy sebou nosím předem vybraná nebo speciálně ošetřovaná "ohňová dřeva".
Na výrobu všeho potřebného má být použit pouze nůž nebo ještě lépe, jenom kus kamene.

Se všemi uvedenými dřevy (nejlepší se mi zdá zatím líska) se bez problémů (v této technice rozdělávání ohně) dostanu pouze do fáze, že se mi začne z dřeva kouřit a do zářezu propadává hnědý prach (jaro, léto, podzim, zima).
Nikdy v něm ale není jiskra! Ani když zvýším ve fázi dosažení kouře tlak
nebo rychlost na osobní maximum a pokus vždy ukončí "provrtání se" skrz
prkénko. Přitom dosažení "kouře" pravidelně bývá otázkou 10-30 sec. Pokud zvýším tlak, začne mi rovněž uhelnatět horní konec dříku a zahřívá se tulejka, ale ani na tomto konci se neobjeví žhavá jiskra.

Když jsem se snažil takto alespoň vyrobit hromádku hnědého dřevěného prachu a zachytit v ní jiskru z křesadla jako v troudu, také se mi to nikdy nepodařilo, takže jsem získal dojem, že chyba bude možná v kvalitě právě toho získaného dřevěného prachu, který nevytvoří nebo spíše neudrží žhavou jiskru....

Můžete mi, prosím, poradit v čem dělám chybu?
Případně, je možné nakontaktovat se v Praze a okolí na někoho z vás, kdo tuto techniku ovládá a byl by ochoten můj problém konzultovat nebo mne to naučit?

Předem díky za případnou pomoc a přeji všem pohodové léto.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Co takhle zkusit lípu?

Důvod proč se používají (a používali i v minulosti) speciální sady na tření, je ten, že oheň se s nimi skutečně dá rozdělat, a to tak že spolehlivě. Když byl někdo nucen použít jen nůž a v divočině si na koleně vykrouhat dřeva, znamená to, že byl v pěkným srabu, určitě mu spadl velkej šutrák ze srdce, když se mu podařilo rozdělat oheň. Hrdinové co hrdě odkráčí do lesa pouze s kudlou se vyskytují jen ve filmech. Oheň se dá vyvrtět skoro z jakéhokoliv dřeva, ale každému vyhovuje něco jiného, proto je daleko jednodužší mít u sebe třeba i malou cestovní sadu, než zoufale běhat po lese a shánět tu správnou kombinaci dřeva. Mluvil jsem s chlapíkem který rozdělává oheň, matně vzpomínám, z buku - to bych si radši hodil mašli, než se v bukovém lese snažit rozdělat oheň.

Tvůj problém bude nejspíš v tom, že dřevo v lese není dostatečně vyschlé, a určitě z 90% ani nikdy nebude.
Pokud na tulejku použiješ kámen nikdy nebude dřík na tom konci uhelnatět, navíc se sníží tření. Dá se to taky namazat sádlem.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Dva hlasy píše:Hrdinové co hrdě odkráčí do lesa pouze s kudlou se vyskytují jen ve filmech.
tak takový HRDINOVÉ, se nejen že nevyskytují jen ve filmech, ale jsou dokonce i tady v Čechách!!! ... ovšem k té kudle mají ještě sekerku.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Awe píše:
Dva hlasy píše:Hrdinové co hrdě odkráčí do lesa pouze s kudlou se vyskytují jen ve filmech.
tak takový HRDINOVÉ, se nejen že nevyskytují jen ve filmech, ale jsou dokonce i tady v Čechách!!! ... ovšem k té kudle mají ještě sekerku.
A patříš k nim? Že bys to jako pražák pilgrimovi ukázal ve Stromovce :twisted:
(sekerku a nůž Ti tam klidně donesu :wink: )
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

Dva hlasy píše:Co takhle zkusit lípu?

Důvod proč se používají (a používali i v minulosti) speciální sady na tření, je ten, že oheň se s nimi skutečně dá rozdělat, a to tak že spolehlivě. Když byl někdo nucen použít jen nůž a v divočině si na koleně vykrouhat dřeva, znamená to, že byl v pěkným srabu, určitě mu spadl velkej šutrák ze srdce, když se mu podařilo rozdělat oheň. Hrdinové co hrdě odkráčí do lesa pouze s kudlou se vyskytují jen ve filmech. Oheň se dá vyvrtět skoro z jakéhokoliv dřeva, ale každému vyhovuje něco jiného, proto je daleko jednodužší mít u sebe třeba i malou cestovní sadu, než zoufale běhat po lese a shánět tu správnou kombinaci dřeva. Mluvil jsem s chlapíkem který rozdělává oheň, matně vzpomínám, z buku - to bych si radši hodil mašli, než se v bukovém lese snažit rozdělat oheň.

Tvůj problém bude nejspíš v tom, že dřevo v lese není dostatečně vyschlé, a určitě z 90% ani nikdy nebude.
Pokud na tulejku použiješ kámen nikdy nebude dřík na tom konci uhelnatět, navíc se sníží tření. Dá se to taky namazat sádlem.
Já vím, že v našich končinách je použití lípy asi nejlepší. Ale to zadání zní jinak. V prostředí o které mi jde, se lípa nevyskytuje. Jedná se mi o rozdělání ohně z již uvedených dřev. Myslím, že největší umění je najít ten správný kus dřeva. Máte k tomu někdo nějaké praktické a konkrétní poznatky?

S tou tulejkou je to dobrý typ. Vím, že když používám dřevěnou, odebere horní konec dříku hodně energie tomu "pracovnímu - spodnímu". Problém ale je, že vhodný kámen se dá spíše najít v okolí řeky než v prostředí, o které mi jde. Z toho důvodu je pro mne nepoužitelné i to sádlo. Používáte někdo nějaký zlepšovák, který je aplikovatelný primitivně a z materiálu dostupného v běžném lese?

Nenapadá mě sice, k čemu je dobrá ta sekyra (myslím, že na výrobu ohňových dřev si v pohodě vystačím s nožem a nouzově i bez něj), ale pokud víte o někom, kdo není jen teoretik, prosím tímto o kontakt.

Mimochodem, neexistují nějaké "závody" nebo "exhibice" v rozdělávání ohně?
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Závody ve tření dělají hlavně woodcrafteři, pokud vím.

Musím říct Pilgrime, že jsi mi nasadil brouka do hlavy. Za nějakého opravdu horkého letního dne si vyjdu do lesa s nožem a uvidíme co se dá dělat. Ikdyž jsem v tomhle ohledu skeptický. Jako dřeva volím lísku. A co tětiva? Co je povoleno? Yan za Dvou divochů použil kožené tkaničky do bot. Já mám v pohorkách nylonové.
Sliny sice mažou, ale zase se rychle odpaří. Přestat vrtět nemůžeš, plivnout taky ne aby jsi se netrefil do troudu, tudy cesta nevede.
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

OK. Dík. Zapátrám tedy ještě na Living History.

Pevnej špagát je celkem složitá věc - myslím z přírodních vláken. V tomto konkrétním případě je k dispozici to, co máš běžně u sebe, tedy třeba i tkanička do bot. S úspěchem se ale dá použít třeba i smrkový kořen nebo spletené lýko. Obojí jsem zkoušel a jde to. Provázek upletený z vláken kopřiv mi nevydržel, ale z orobince ano. Ten ale není v mém scénáři k dispozici.

S těma slinama jsem to nepochopil. Jak bys dokázal plivnout pod tulejku-želvu, která je v akci? Pokud několikrát svým neúspěšným způsobem nerozdělám oheň a provrtám se destičkou, má to alespoň ten efekt, že v kusu dřeva, ve kterém se otáčí horník konec dříku, ten otvor vzniklým teplem jakoby zesklovatí a vyhladí se. Myslím, že za tohoto stavu použít sliny jako mazadlo, by bylo spíše kontraproduktivní.

Hele, neříkejte, že mezi sebou nemáte nějakého přeborníka, který celý postup bezpečně ovládá a který by nebyl schopen v tom mém případě najít co dělám blbě. Kdo jiný by to měl umět lépe než vy?
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

My jsme spíš na vyšívání :mrgreen: . Nepotřebuješ něco vyquillovat? 8)
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Vím o dvou, kteří to zvládají vcelku dobře. Jeden sem na toto fórum nechodí.
Druhý se jmenuje Dano, je na tomto fóru zaregistrován, zkus mu poslat SZ, uvidíš jestli bude ochoten se s tebou podělit o svoje zkušennosti.

Je ale pravda, že před nějakým časem jsem se pokoušel korespondenční formou se naučit vrtět, ale je to fakt lepší vidět naživo.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

pilgrim píše:.
Hele, neříkejte, že mezi sebou nemáte nějakého přeborníka, který celý postup bezpečně ovládá a který by nebyl schopen v tom mém případě najít co dělám blbě. Kdo jiný by to měl umět lépe než vy?
Pokud bych to měl vyjádřit v číslech, tak odhadem je v Čechách a na Moravě cca 100-200 indian-hobbystů, z toho počítám, že tak 80-90% nevlastní třecí dřeva a možná vrtění ani nikdy nezkoušeli. Z toho plyne, že od indošů vrtí cca 15-25 lidí v republice, spíše ale méně. Z tohoto počtu sem chodí zase jenom malé procento, tj. počítám 3-5 aktivních vrtičů, víc ne a otázkou je, jak to zvládají. Zatím to vypadá, že největší odborník tu jsi Ty sám :wink:
Možná by stálo za to oslovit lidi z LLM, tam bude možná příznivější statistický výsledek. :wink:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Pilgrim: Jestli jsem to pochopil dobře, vlastně jsi oheň třením dřev nezkoušel rozdělat ani těmi "připravenými" fidlátky. To bych řekl, že je docela zásadní věc. Ono to totiž napoprvé většinou nejde nikomu, ani když to má všechno pěkně nachystané dopředu. Ale jak se to jednou podaří, zjistíš že je to vlastně docela jednoduché a při troše pečlivé přípravy se tak dá rozdělat oheň téměř kdekoliv. Pak můžeš těžit z toho co víš a zkoušet to dál v duchu svého prvotního zadání.
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

Pokud bych to měl vyjádřit v číslech, tak odhadem je v Čechách a na Moravě cca 100-200 indian-hobbystů, z toho počítám, že tak 80-90% nevlastní třecí dřeva a možná vrtění ani nikdy nezkoušeli. Z toho plyne, že od indošů vrtí cca 15-25 lidí v republice, spíše ale méně. Z tohoto počtu sem chodí zase jenom malé procento, tj. počítám 3-5 aktivních vrtičů, víc ne a otázkou je, jak to zvládají. Zatím to vypadá, že největší odborník tu jsi Ty sám :wink:
Možná by stálo za to oslovit lidi z LLM, tam bude možná příznivější statistický výsledek. :wink:[/quote]

Tak to mi spadla čelist. Asi jsem měl hodně naivní představu. Myslel jsem, že vyvrtění ohně je pro indian-hobbysty něco jako otázka stavovské cti nebo jako pro turistu čtení v mapě. Fakt jsi mě dost zaskočil.
Každopádně zkusím i ty lidi z LLM. Díky za typ.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

myslim, ze dva hlasy to vyssie vystihol.....najistejsi sposob ako sa to naucit je dohodnut sa napr. s Awem (nemas za co, :)) na stretnuti a za 20 minut si vybaveny aj s instruktazou. a potom to mozes zdokonalovat v lese len s nozom - a to je teda dobra pakaren.
este ani raz som sa nedostal do situacie, ze by som mal len noz a potreboval vrtiet. raz som mal len kozeny remen, ako horny uchyt som nasiel a upravil viecko od kompotu :))) (alebo hladat kosti)
s borovicou (doska aj vrtak) mam taku skusenost, ze som (v porovnani lipa, lipa) musel navrtet strasnu hromadu, lebo aj ked tam bola iskra, tak zhasla lez som stihol prilozit.
a niekedy mozes mat "dokonale naradie" a furt to nechce ist. a tam kde zlyhava technika sa mi zatial vzdy osvedcilo pouzitie hrubej sily.....vrtis pokial tam nie je uhlik.
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

Dano píše:.....najistejsi sposob ako sa to naucit je dohodnut sa napr. s Awem (nemas za co, :)) . a potom to mozes zdokonalovat v lese len s nozom - a to je teda dobra pakaren.

s borovicou (doska aj vrtak) mam taku skusenost, ze som (v porovnani lipa, lipa) musel navrtet strasnu hromadu, lebo aj ked tam bola iskra, tak zhasla lez som stihol prilozit.
.
Aweho už jsem otravoval - je teď trochu zaneprázdněnej. Alespoň teď ale díky tobě vím, že jsem u něj na správném místě.

Nerozumím tomu, co pořád máte s tím, že vyrobit dřeva jen s nožem je pakárna. Co k tomu teda používáte vy?

Aha, takže odvozuji, že borovice-borovice zřejmě nedává ten správnej prach. Jsem rád, že máš podobnou zkušenost - konečně něco konkrétního. S jakýma jinýma dřevama, kromě lípy, už se ti to tedy povedlo?
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

pilgrim píše:
Nerozumím tomu, co pořád máte s tím, že vyrobit dřeva jen s nožem je pakárna. Co k tomu teda používáte vy?

S jakýma jinýma dřevama, kromě lípy, už se ti to tedy povedlo?
nemyslel som to ze s nozom to je pakarna, ale LEN KED MAS IBA NOZ. najvecsi problem vidim v najdeni vhodneho horenho drziaka. nejaku tu snuru vyprodukujes z oblecenia, obutia, ale na "hento" musis najst nieco vhodne....
pouzivam lipa, lipa a trel som este z liesky a borovice
Odpovědět