Dotaz: Rozdělávání ohně třením dřev (lukem)

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...

Dokážete rozdělat oheň třením dřev?

Ano - vždy a spolehlivě.
4
14%
Ano - pravidelně nebo často.
9
31%
Výjimečně.
4
14%
Zatím Ne.
12
41%
 
Celkem hlasů: 29

Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Lípa/lípa používám i já. Osvědčilo se mi to, tak na tom nehodlám nic měnit. Někde snad v Bizoním větru či Wampumu Neskensonu (nebo jak se ty časáky vlastně jmenují) jsem kdysi viděl i srovnávací tabulku různých druhů dřev vhodných k vrtění - pokud je někdo vysazenej na tření dřev, je to určitě cenný materiál.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

pilgrim píše: Tak to mi spadla čelist. Asi jsem měl hodně naivní představu. Myslel jsem, že vyvrtění ohně je pro indian-hobbysty něco jako otázka stavovské cti nebo jako pro turistu čtení v mapě. Fakt jsi mě dost zaskočil.
Taky by mě zajímalo, co je pro indian hobbysty otázkou stavovské cti?!?
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Vždy dostatečná zásoba kávy a kuřiva :twisted:
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

Dano píše: nemyslel som to ze s nozom to je pakarna, ale LEN KED MAS IBA NOZ. najvecsi problem vidim v najdeni vhodneho horenho drziaka. nejaku tu snuru vyprodukujes z oblecenia, obutia, ale na "hento" musis najst nieco vhodne....
pouzivam lipa, lipa a trel som este z liesky a borovice
Aha. Mám tomu tedy rozumět tak, že rozhodující je kvalita toho horního lůžka pro dřík a nikoli kvalita dřev?

A není jedno co používám za horní lůžko, když se bez problémů dostanu do fáze vytvoření kouře a jen ten "žhavík" (jiskra) chybí? Opravdu je to problém nekvalitního lůžka?

U amerických hochů jsem viděl, že jako horní lůžko používali důlek v rukojeti svého nože (kost, paroh)...

A líska-líska nebo líska-borovice ti funguje jak?
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

trošku mimo, ale ....
Obrázek
Ernest Thompson Seton with three Blackfeet Indians
veverka je nesvědomitý zákeřník
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

pilgrim píše:
Aha. Mám tomu tedy rozumět tak, že rozhodující je kvalita toho horního lůžka pro dřík a nikoli kvalita dřev?

A není jedno co používám za horní lůžko, když se bez problémů dostanu do fáze vytvoření kouře a jen ten "žhavík" (jiskra) chybí? Opravdu je to problém nekvalitního lůžka?

U amerických hochů jsem viděl, že jako horní lůžko používali důlek v rukojeti svého nože (kost, paroh)...

A líska-líska nebo líska-borovice ti funguje jak?
jasne ze je jedno z coho mas horne lozko, len som tym chcel povedat, ze ked ho nemas dopredu pripravene a ocitnes sa v situacii, ze mas len noz, tak vtedy ho moze byt problem "vyrobit".
lieska, lieska som pouzil len raz a fungovalo a lieska borovica som nerobil.... z coho ti musi byt jasne, ze nie som nejaky extra vrtic. tu kombinaciu som si nevyberal zamerne, proste som vtedy ine suche vhodne drevo nenasiel.......pouzivam lipa, lipa.
a este raz opakujem, treba si dohodnut stretko a potom zistis, ze to cele nestoji za rec.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

pilgrim píše: S jakýma jinýma dřevama, kromě lípy, už se ti to tedy povedlo?
Já používám topol na topol, nebo lípa na lípu či kombinaci topol-lípa. Kdysi jsem na lipovou destičku aplikoval i jedlový dřík a taky to bylo v pohodě.

Pokud si dobře pamatuju tak tabulku vhodných dřev kdysi vydal ve svém plátku (tuším se jmenoval Messenger) Keny Otter.
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Uz jsem to tady nebo snad jinde psal, ale jednou se mi to povedlo i smrk na smrk.Podotykam, ze uspesnost byla na 30 pokusu, jedno uspesne rozdelani. Nevim jak je to mozne, u lipy je to v pohode.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

Znamená to, že když jste v jehličnatém lese a nenajdete cestou lípu, jste bez připravených klacků v pytli?
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

pilgrim píše:Znamená to, že když jste v jehličnatém lese a nenajdete cestou lípu, jste bez připravených klacků v pytli?
No, takhle by se to říct nedalo. Ale dost se nadřeš než ten oheň rozděláš - a pak možná zemřeš vyčerpáním :cry: .
Podstatný rozdíl bude nejspíš v tom, když to budeš zkoušet jen tak z plezíru někde 15km od nejvzdálenějšího vlakovýho nádraží, nebo Ti opravdu půjde o krk a 500kiláků okolo nebude krom medvědů a losů živé duše.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Dva hlasy píše:
pilgrim píše:Znamená to, že když jste v jehličnatém lese a nenajdete cestou lípu, jste bez připravených klacků v pytli?
No, takhle by se to říct nedalo. Ale dost se nadřeš než ten oheň rozděláš - a pak možná zemřeš vyčerpáním :cry: .
Podstatný rozdíl bude nejspíš v tom, když to budeš zkoušet jen tak z plezíru někde 15km od nejvzdálenějšího vlakovýho nádraží, nebo Ti opravdu půjde o krk a 500kiláků okolo nebude krom medvědů a losů živé duše.
Je to tak. Rozhodně to v našich podmínkách nefunguje tak, že seberu dva klacky ze země a za pár minut mám oheň. Pokud by na to bylo víc lidí a dají se dohromady mají větší šanci. Kdysi jsem viděl holky třít dřeva ve dvojici a byly celkem úspěšné(ale opět s připravenými dřívky)

Našel jsem ten článek z Messengera č.5 z roku 1994. Zde je oskenovaný. Jsou tam docela dobré rady např. ohledně směru vláken ve dřevě. Osobně si myslím, že to taky dost ulehčí práci. Např. dřík by neměl být z větve, aby neměl uprostřed dřeň a pod. Snad to bude dostatečně jasné.
Můžeme také polemizovat o tloušťce dříku(čím větší přůměr-tím víc síly potřebuji), ale to už je pak spíše o zkušenostech.
Obrázek
Obrázek
OyunkeThanka
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Jo, to je ta tabulka, co jsem měl na mysli.
pilgrim
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř kvě 30, 2007 8:01 pm

Příspěvek od pilgrim »

to: OyunkeThanka

Díky moc! Konečně praktická informace nebo konkrétní zkušenost. Tenhle víkend půjdu trénovat, takže tu tabulku určitě využiju. Zdá se, že by mohla fungovat ta bříza a budu dál zkoušet smrk-smrk s doporučeným použitím letokruhů...

P.S. Co je ten Messenger? Nějakej papírovej občasník? Dá se k němu ještě někde dostat? (vypadá to, že jsou v něm asi dobré věci...) A nemáš náhodou i zbytek článku o tom křesání?

Jinak mi jde primárně opravdu o tu situaci, kdy jsi v bryndě, nemáš nic než tu kudlu a tkaničky a jsi odkázaný jenom na to, co najdeš v tom jehličnatým lese. Podle mých dosavadních zkušeností klacky sebrané ze země obsahují víc vlhkosti, než odumřelé, suché, ale stojící. Snažím se tedy najít takovéhle kusy. V lískových keřích to většinou není problém. I smrk se dá. Horší je to spíše s břízou.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

pilgrim píše: Podle mých dosavadních zkušeností klacky sebrané ze země obsahují víc vlhkosti, než odumřelé, suché, ale stojící.
Tak to je známá vesta.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

pilgrim píše:to: OyunkeThanka

P.S. Co je ten Messenger? Nějakej papírovej občasník? Dá se k němu ještě někde dostat? (vypadá to, že jsou v něm asi dobré věci...) A nemáš náhodou i zbytek článku o tom křesání?
Messenger byl takový samizdatový občasník. Předpokládám, že už dávno nevychází.
O křesání musel být článek asi v předchozím čísle. Toto byl jen dovětek. Pokusím se podívat, zda ho doma nenajdu.
Musím říct, že jsi mě trochu nahlodal, zda rozdělání ohně nezkusit s v lese nalezeným materiálem.
Držím palce.
OyunkeThanka
Odpovědět