vyztužení luku

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

navod po anglicky ako nalepit backing z rawhidu:

http://www.stickbow.com/features/index. ... e=selfbows
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
zelenyoko
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 17, 2007 7:49 pm

odpověď

Příspěvek od zelenyoko »

mě se stalo něco podobného , do praskliny jsem dal nestylové lepidlo chemoprén extrém a omotal umělou šlachou a druhý rok drží . :lol:
matho odseve maecha
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nemáte někdo zkušenost, jak sundat z luku šlachování?
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

no skusenosti nemam, ale pocul som, ze sa to robi parou... ale asi treba dat pozor na teplotu.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Mohl by mi někdo poradit, jak se přesně provádí to vyztužení luku šlachami?
Díky.
Akičita
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prorážečkostí »

akicita píše:Mohl by mi někdo poradit, jak se přesně provádí to vyztužení luku šlachami?
Díky.
ahoj, jestli to chápu dobře, chceš si luk ošlachovat. Potřebuješ :
1. pilku na železo
2. kožní klih, půlka pytlíčku
3. kulatý špalíček o prumeru do 1 cm a delce tak 20cm
4. jeleni nebo hovězi či jiné šlachy, ale pozor! ne achylovky jak je u nás obecně známo, dobré jsou hrubší hřbetní. Hanes mívá pěkné z wapitiho.
5. nůž
6. hadr
7. dva kulate kameny, jeden maly do ruky, druhý plošší jako podloška
8. dve nádoby, 1 na klih, 2há na vlažnou vodu
9. štětec
10. trpělivost.

postup.
1. povaříš klih tak aby byl hustý, bez hrudek.
2. zubatou hranou listu pilky na železo šikmo na backu lučiště(ta strana odvrácená od střelce, držíli luk v ruce), jemně poškrábeš dřevo šikmo na sebe. nejdříve jedním směrem a pak opačně. bude to vypadat ošklivě, ale toho si nevšímej.
3. naneseš štětcem lehce tenkou vrstvičku klihu na připravený povrh luku a necháš zavadnout, nikoli uschnout.
4. připravíš si šlachy, mezi tím ti zavadne na luku 1ní vrstva. mezi kameny natlučeš opatrně vlákna šlach tak, aby se daly od sebe oddělovat, dej pozor ať je nerozbiješ. šlachy odděluj v pruzich širokých max do 0,5cm, ideál je cca 0,3cm. Pak je ponoř do vlažné vody.
5. Stále musíš mít klíh v nádobě tekuty, budeš muset přihřívat.
6. práce se šlachami (dále jen š.) a lepení= vytáhneš z vody proužek š. namočíš do klihu, prstem lehce setřeš a položíš na luk. poté připraveným špalíčkem jemně postupně natlačíš do dřeva či později mezi ostatní vrstvy š. přebytečný klih setři špalíčkem, nikoli prstem.
7. Vrstvení š. velmi důležitá procedura. V podstatě se š. vrstvý jako cihelná řada. Já začínám vždy 1. vrstvu od konce ramen k madlu. Jakmile položíš tuto vrstvu š. a setřeš špalíčkem přebytek klihu, naneseš lehkým filmem klíh a začne tentokrát od středu k oběma ramenum lučiště. š. se musi překrývat jak na sobě tak i vedle sebe. zpravidla dělam 4-5 vrstev, s tím že na poslední davám nejširší a nejdelší š. nakonec poslední vrstvu opět natřeš klihem a necháš pomalu schnout. mezi jednotlivým vrstvením musiš počkat až ti trochu uschne klih, to poznaš tak, že sice již neteče, trochu zmatní ale je lepkavi na dotek prstu, nesmi klouzat. pak pokračuješ.
9. po našlachování luk přibere vizuálně na objemu a š. na luku vypadají jako rosol na dřevě. Neboj, to je ok, protože do rána se š. vcucnou do sebe. Zpravidla druhý den opakuji jeden natěr.
10. přeji hodně zdaru, jen dodám, že po našlachování, budeš muset luk opet tilerovat. Nakonec š. natři pryskyřicí, nejhoršim příp. i včelím voskem jako ochrana proti vlhku.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Šľachovanie nieje iba nejaké vystuženie aby drevo neprasklo.
Ide o vytvorenie nového kompozitného materialu, ktorý vznikne spojením dvoch rôznych prvkov do jedného. šľacha- drevo, šľacha- rohovina. Výsledný kompozit má potom lepšiu elasticitu a ohybnosť.
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Díky moc za detailní popis. Mám jen dva dotazy:
1) Když ty pruhy šlach mají být široké cca 0,5 cm a záda luku jsou široká 3 cm, znamená to, že, ty šlachy nalepím po celé délce a šířce zad luku a to je první vrstva?

2) Jakou pryskařci (jako impregnaci) máš na mysli?
Akičita
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Po celej dĺžke aj šírke, najlepšie 2-3 vrstvy na seba.
Po vysušení sa to musí nejak chrániť proti vlhkost, je to hydroskopické.
Kamoš používa ako najlepšie lepidlo na šlachy plávacie mechúre a chrupavky rýb. Konkrétne jesetera.
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prorážečkostí »

akicita píše:Díky moc za detailní popis. Mám jen dva dotazy:
1) Když ty pruhy šlach mají být široké cca 0,5 cm a záda luku jsou široká 3 cm, znamená to, že, ty šlachy nalepím po celé délce a šířce zad luku a to je první vrstva?

ano, slachy pokládaš vedle sebe, a tam kde se ti slachy napojuji preloz dalsi slachou. nikdy nekonci slachy tak ze se dotykaji svymi konci, ale vzdy je preloz pres sebe. kozni klih ti bohate staci. Slachy pokladas na dylku luku, doufam ze je to jasne.

2) Jakou pryskařci (jako impregnaci) máš na mysli?
damara, stoji par korun. Vosk je k nicemu, natri to tak 3, klidne do ty damary pro zmatneni vosk pridej. ale ne na nater.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Já si myslím, že takovýhle popis na šlachování luku ti moc nepomůže. Ne, že by byl špatný, ale protože je příliš stručný, na tak složitou věc.

Doporučuji knihu od Jima Hamma. Tam je tomu věnována celá dlouhá kapitola, na mnoho stran, včetně celé řady fotografií.

Trochu mi to připomítá situaci, kdy po mě lidi chtějí, abych jim během 5 minut vysvětlil, jak vydělat kůži mozkem a pak dodají, že si koupí dva surové jeleny a vyčiní si z nich oblečení.

Kdyby to bylo tak jednoduché, jak si mnozí myslí, těžko by o tomto tématu vycházely celé obsáhlé knihy. Já dělám mozkovky přes 10 let a nemyslím si, že bych to uměl a mnozí si myslí, že se to naučí během 5 minutového rozhovoru.

Holt je dnes taková doba, kdy chce každý vše hned, všechno v prášku, instantní a bez námahy. Jenom zmáčknout tlačítko a aby vše bylo hotové.

Holt ale ve skutečnosti je všechno mnohem, mnohem složitější.
prorážečkostí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát pro 11, 2009 11:51 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od prorážečkostí »

naprosto s tebou Lukáši souhlasím, ale vždyt si knihu myslim může u tebe koupit, a stejně šlachování dovede k dokonalosti až tak na 10tým luku a stejně pořád bude mít co vylepšovat tak jako já.
Ale je dobře že má chuť se do toho pustit, kdo nic nedělá, nic nezkazí...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

JJ to je jasné, já se jenom podivuji nad podobnými dotazy, co občas od lidí slýchám, osobně, nebo na různých fórech.

Výroba luku nebo činění mozkem je IMHO řemeslo, jako každé jiné a lidé by tak k tomu měli přistupovat. Za komunistů se chodilo do učení na řemeslo na 3-4 roky a takový učeň pak musel pěkných pár let pracovat, než to dostal do ruky.

V dřívějsích dobýách to bylo ještě nadýl. Člověk byl učedníkem, pak tovaryšem a po x letech možná mistrem.

Dneska je běžné, že řemeslnické obory dělají jako hlavní práci lidé, kteří to "viděli na stavbě u kamaráda". Například za zedníka se považuje ten, kdo udrží lžíci, k tomu, aby byl člověk instalatér stačí, že si nalepí na auto nálepku "voda-plyn-topení".

Ptát se jednou větou na šlachování luku je asi jako dotaz "hele chtěl bych se naučit kovařinu, napiště mi, jak se to dělá".
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Však já si nemyslím, že můj první šlachovaný luk bude super dílo. Baví mě dělat luky, a tak chci zkoušet další věci, které jsem ještě nedělal. Stejně si myslím, že se člověk takováhle "řemesla" naučí tím, že to bude pořád zkoušet a zdokonalovat a přijde si na to sám. Každopádně každá rada na začátek přijde velmi vhod.
Akičita
Odpovědět