vyztužení luku

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

vyztužení luku

Příspěvek od Zdenek »

Ahoj,
napraskl mě luk. Nevím jak moc je to tragické, protože se pořád dobře prohýbá a zatím dál nepraská, ale rád bych si ho vyztužil kůží. Nevíte někdo jak se to dělá? Děkuju.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

myslím že to vystužení už je bezpředmnětné pokud ti už napraskl :shock:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: vyztužení luku

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zdenek píše:Ahoj,
napraskl mě luk. Nevím jak moc je to tragické, protože se pořád dobře prohýbá a zatím dál nepraská, ale rád bych si ho vyztužil kůží. Nevíte někdo jak se to dělá? Děkuju.
Vyhodit, spálit, zakopat. Je nebezpečné napínat naprasklý luk, to že se prasklina nerozšiřuje nic neznamená. Někdy prasknou i luky, které nemají zdánlivou závadu a to pak jde o oči.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

EYE asi ví o čem mluví :P :D :lol:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Popravdě mi ještě řádný luk v ruce nerupnul, ale tohle ti řekne každý lukař. :wink: :idea: :!:
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

mně ruplo v ruce asi 6 kousku a souhlasím s tebou,někdy je to o hubu :shock:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

Příspěvek od Zdenek »

fajn dik, asi s ním už střílet nebudu nic méně připravuji dřevo na další a jako prevence proti prasknutí může být to potažení kůží dobrý, ne? Nebo praktikovalo se to vůbec na prériích? Jak se to teda dá tou kůží potáhnout?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zdenek píše:fajn dik, asi s ním už střílet nebudu nic méně připravuji dřevo na další a jako prevence proti prasknutí může být to potažení kůží dobrý, ne? Nebo praktikovalo se to vůbec na prériích? Jak se to teda dá tou kůží potáhnout?
Luk potažený surovinou jsem neviděl, ale neříkám, že nebyly. Běžně se ale zpevňovaly šlachováním. To je i docela spolehlivá ochrana proti prasknutí nebo naprasknutí. Stačí prý i jedna vrstva, i když 4 vrstvy jsou sichr :wink: :idea:
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

já ho vyděl ,ale nejsem si jistý jestli to bylo k vůli vystužení nebo to byla jen estetická záležitost.Myslím si že kombinace šlacha kůže by ničemu nevadila, ale nejsu odborník a ani sem to neskoušel
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Asi bych na hotový luk nanesl kožní klih a do něho slachy .Které bych nechal nasáknout taky kožním klihem. Na to bych položil pás kůže a omotal to nělakým špagátem a nechal uschnout.Jinak nevím :lol:
pak bych konce kúže zafiksoval omotávkou ze šlachy a možná i střed. :?:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

na slachovane luky sa udajne lepili koze napr. zo strkacov, sluzilo to ako ciastocna ochrana pred vlhkostou, ktora slachovaniu lepenemu koznym glejom neprospieva. (stari madari vraj pouzivali kozu uhora...)
bajoch
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv srp 09, 2007 6:27 am

Příspěvek od bajoch »

kdybych měl já vyztužovat luk kůží tak bych ji nejdřív namočil aby se ztáhla a někde jsem na netu četl že se tyto luky polepovaliu pálenou kuží
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

S tou pálenou kůží jsem se setkal na lucích od Oldy Nováka (http://www.volny.cz/repliky) a dokonce to i zajímavě vypadá, ale takový luk bych spíše zařadil do Evropy, než k indiánům. Nicméně to je jen můj dohad na kterej žádnej podklad nemám...
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Awe píše:S tou pálenou kůží jsem se setkal na lucích od Oldy Nováka (http://www.volny.cz/repliky) a dokonce to i zajímavě vypadá, ale takový luk bych spíše zařadil do Evropy, než k indiánům. Nicméně to je jen můj dohad na kterej žádnej podklad nemám...
Záleží asi na každém jestli si to vyzkouší a udělá, jako zajímavost.
Nicméně, aby takováto vrstva vydržela-kůže+dřevo po desítkách až stovkách napnutí, musely by se nedostatky tohoto spoje vychytat, což je lepší zůstat u osvědčených tradičních šlach. Mimochodem zaujala mne myšlenka o fixaci šlach do jemných drážek po celé délce luku, jako když je uložím jednu vedle druhé, dělat by se to dalo pilkou na železo-škrabáním a zabránil bych částečně jejich odlupování po mírném navlhnutí.
Ogen
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

měl jsem luk prostě zašitý v surovým jelenovi a fungovalo to. Ta fixace kůže na dřevo, jak píše Ogen se tady asi nevychytá ale to byc pustil z hlavy- prostě ta kůže bude po dřevě při napínání popojíždět, ale svou práci to udělá. Nevím jak je to se stylovostí, ale pro praxi je to funkční a mnohem jednodušší než šlachování. záleží na tom, kolik práce hodláš do luku investovat....
Odpovědět