Pouzdro na šavli

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
bajoch
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: čtv srp 09, 2007 6:27 am

Pouzdro na šavli

Příspěvek od bajoch »

mohl by mi někdo poslat fotky pouzder na šavli? viděl jsem pár portrétů kde byly s polu s indiány vyfoceny i šavle tak doufám že nějaká ta fotka se najde
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Indoši sice často vlastnili šavle, i se s nimi nezřídkakdy fotili, ale že by na to měli pouzdra, tak to jsem neviděl. Někde se objevila informace, že tzv. vraní "pouzdra na kopí" byly vlastně na šavle, ale to je doměnka vycházející z jednoho obrázku, kde z onoho vraního futrálu kouká šavle, ale to si tam spíše někdo odložil. Mimochodem viděl jsem i obrázek toho vraního futrálu a bylo v něm koště na podlahu. :wink:
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

na nete sa daju najst "sajenske" sable v niecom, co mozeme povazovat za puzdra, vacsinou je to jelenicovy obal zdobeny typickou vysivkou(pasiky).
vranie puzdra na kopije sa dokazatelne objavili az v tesne predrezervacnom obdobi, ale podla mna sa pouzivali dlhsie a ich konstrukcia akoby ratala s uschovanim cepele kopije prerobenej z meca(zmienky o nich uz zo starej doby), alebo samotneho meca (zaznamy o tom, ze Vrany mali pristup ku spanielskym mecom uz pred 1800).
tieto puzdra ale sluzili na prezentaciu zbrani manzelkou Vranieho bojovnika pri presune skupiny, alebo pri nejakej slavnostnej udalosti, kedy boli priviazane na zenskom sedle.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Nemyslim, ze by se pouzdra pouzivala nejak dlouho.Starsi nejsou totiz zachovana. Jedno starsi pouzdro, ktre lze pokladat za predchudce onech vseobecne znamych je na Bodmerove obraze. Dale se domnivam, ze kopi se v nich prilis neuchovavala- nevidim na nich charakteristicke vymackani a spise si myslim, ze se jednalo bud o medicinovy predmet nebo o vec ktera jistym zpusobem ukazovala oblibenost valecnikovy manzelky pri prehlidce-pouze muj nazor.
Obrázek
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Je jisté, že na tom bodmerově obrázku má na hrotu rawhidový kryt? Klidně by to mohl být ocelový hrot, obarvený načerveno pigmentem. Na starých obrazech jsou vidět běžně zabarvené (nejčastěji načerveno) čepele nožů, tomahawků, šavlí i kopí.
Co se týče toho vraního pouzdra, tak souhlasím se Savagem, že šlo spíše o symbol, než o praktickou věc. Vrány ve starých dobách měly zvyk, že po úspěšné válečné výpravě to byly ženy, kdo jezdily na koních, navlečené do manželových válečných věcí, měly jeho zbraně a válečné trofeje a zpívaly písně, jaký že je ten jejich chlap úspěšný vrah. Pozdější horse parády jsou něco na ten způsob, i když už se nevraždí, ovšem místo nošení manželových zbraní žena veze aspoň symbol toho kopí. Podobné je to s pouzdry na pušky, v době, kdy se již sportovně nezabíjelo se futrály vozily jako symboly a uvnitř místo winchestrovky nebo sharspky byl klidně klacík.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Já jsem kdysi futrál na hrot kopí měl, podobný tomu na tom "bodmerovi", kdyby to ovšem futrál byl. Je to něco tak neuvěřitelně blbého, že se kloním též k názoru, že to je pouze na červeno malovaný hrot, popřípadě ten hrot ani železný nemusel být, třeba.
Na druhou stranu Wanži má na svém horním konci kopí vždy nastrčené "červené děrované cosi" o čem si myslím, že se to futrál na hrot a to vypadá velmi dobře i funkčně. Ale on má hodně dlouhej hrot.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Pretty shield popisuje prihodu z detstva, ked si s kamaratkou "pozicali" kopiju od kamaratkinho otca, ktora bola taka ostra, ze si nou kamaratka skaredo porezala nohu. skuste mi povedat, ako ktokolvek prepravoval a skladoval taku zbran bez toho, aby neublizil sebe, alebo niecomu inemu (napr. konovi). podla mna cepele (zvlast tie mecove, aj ked okrem hrotu urcite neboli ostre) museli mat z prakticeho hladiska niecim chranene. modernejsie vranie puzdra su urcite vysledkom vyvoja praktickej veci, aj ked velke minus je, ze sa nezachoval ziadny dokaz.
je podla mna samozrejme, ze muzi chceli byt malovani ako pripraveni bojovnici, teda urcite davali vsetky nepodstatne veci (obaly a puzdra, okrem medicinovych) dole.
na bodmerovom obraze by som to tiez videl na kovovy hrot ozdobeny kusom sukna v mieste nasadenia na ratiste.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

mohl by mi někdo poslat fotky pouzder na šavli?
myslíš něco takového?jsou to šajeni cca 1870
Obrázek
jinak jsem viděl na obrázcích spíš klasická kovová pouzdra
veverka je nesvědomitý zákeřník
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

tygr.rk píše:já jsem našel ješě tohle
http://www.nahraj.cz/content/dw/be33d4d ... f873139c9e
Pěkný lakotský futrál na pušku. :twisted:
Kosovo je Srbsko!
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

omlouvám se,chyba začátečníka
Odpovědět