Zbrane na lov bizonov

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Zbrane na lov bizonov

Příspěvek od vlk »

Curtisovi Vrani informatori povedali, ze na lov bizonov sa az do rezervacneho obdobia pouzivali aj luk a sipy, hlavne pri zabijani bizonov na plaste.
o love bizonov starymi puskami som nasiel dobru stranku:
http://buckconner.tripod.com/buff4.htm
hlavne clanok SHOOTING THE AMERICAN BISON
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Bodejt, lepsi jedna dira nez dve. :oops: teda v plasti samozrejme.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

http://www.eyewitnesstohistory.com/buffalo.htm
neviem nakolko je to hodnoverny zdroj, meno Francis Parkman mi nic nehovori (opravte ma ak Vam ano), ale len tak pre zaujimavost, spomina sa tam, ze luky a sipy prilezitostne na lov bizonov pouzivali aj belosi.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:http://www.eyewitnesstohistory.com/buffalo.htm
neviem nakolko je to hodnoverny zdroj, meno Francis Parkman mi nic nehovori (opravte ma ak Vam ano), ale len tak pre zaujimavost, spomina sa tam, ze luky a sipy prilezitostne na lov bizonov pouzivali aj belosi.
Francis Parkman je zdroj z nejpovolanějších. Na počátku 40.tých let projel jako dvacetiletý student Oregonskou stezku a napsal o tom knihu, která se jmenuje Oregonská stezka. :D Poprvé vyšla již v roce 1846 a je to klasika. Každý, kdo se zajímá o WW by si ji měl přečíst.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Oregonská stezka je fakt doporučeníhodná. Přitom on toho napsal asi daleko více, a na docela odborné úrovni. Často v materiálech narážím na odkazy s jeho jménem. Jen jak pořád přeskakuju od těch indošů k sedmiletce mám v tom teď hokej, kdeže ho vlastně citují.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Oregonsku stezku poznam, ale meno autora som si nepamatal, uz budem vediet... :wink:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

vsimol som si, ze vacsina hrotov na sipoch nieje vybrusena do spicateho hrotu, ale su trochu akoby do gulata. vraj sa takyto hrot pri naraze na kost do nej nezapichne, ale po nej sklzne (a dalej prenika do rany).
co vy na to?
skor si myslim, ze to proste v tej dobe takto brusili a "spicaty" hrot bol narocnejsi na vypracovanie.
mate niekto nejake foto starych "spicatych" hrotov?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Dva hlasy píše:Jen jak pořád přeskakuju od těch indošů k sedmiletce mám v tom teď hokej, kdeže ho vlastně citují.
citují ho v obojím. Parkman toho napsal fakt hodně a z hodně období - od La Salleho výpravy, přes koloniální války až po "dobývání západu"
Uživatelský avatar
zelenyoko
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 17, 2007 7:49 pm

odpověď

Příspěvek od zelenyoko »

u známého na jatkách jsem vykoušel na mrtvý krávě jak to asi vypadalo když někdo trefil bizóní krávu z 15m , čoveče šíp prolít jako nic . Protože jsem trefil svalovinu . Hrot jsem měl od nimbowaky koupil jsem ho pow wow . To musela být machrovina jedním šípem zabít bizona a ne jenom ho polechtat to bys asi nerozchodil . :lol: :shock:
matho odseve maecha
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Re: odpověď

Příspěvek od Sapazi »

zelenyoko píše:šíp prolít jako nic . :lol: :shock:
Počkej, to chceš říct že šíp prolít skrznaskrz krávou? co máš za luk?
khangi
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 04, 2007 2:57 pm

Příspěvek od khangi »

nevím jak prolítne šíp krávou ale srnou prolítne opravdu jak nic. Ale to byla zdechlá a ležela na zemi. Nevím jak reaguje šíp na živé maso. Myslím že v tom významný rozdíl nebude. Luk jsem měl normální co má kde kdo.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

myslim ze bude citelny rozdiel medzi napnutou svalovinou (zivou) a relaxovanou (mrtvou). srna leziaca na zemi a stojaca, to bude asi tiez malinko rozdiel.ale tu srnu by to malo polozit v pohode.

logicky by som strielal bizonovi za rebrovy obluk, aby sip preletel poza rebra cez branicu do pluc. keby trafil srdce, bol by to bonus, ale predpokladam, ze po krvacani do pluc by ten bizon po chvili (relativny pojem) padol.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

http://www.youtube.com/watch?v=KHkfO_Lp9HM

chlapik poslednym sipom trafil do srdca a aj tak to trvalo 45 minut.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Uvědomte si že srdce je jenom sval,já osobně si myslím že stejný vysledek by mněla trefa do krku ve spodní části u žeber kde je rozvětvení tepen.A možná daleko lepší.Je tu větší šance na rychlou strátu krve.Ale je pravda že z koně se lepe trefuje ze zadu pod žebra :oops:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

na tom youtube to ale nevypadá že by to proletělo jako nic. To mi připadá reálný- pokud netrefíte opravdu dobře tak se šíp zapíchne tak do půlky, což spěje k pomalému umírání. Máte li před sebou osamělého bizona, nezbývá než jich do něj nasázet víc, nebo si počkat. Jinou situaci zažívali Indoši při hromadným lovu ve stádě- trefenýho bizona nejspíš ti ostatní převálcovali anebo se tam potácel dokud ho někdo nedorazil- pravděpodobně trénující mladíci.
Odpovědět