Dívčí šaty

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Stybba
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: čtv zář 27, 2007 9:11 pm
Bydliště: Brno

Dívčí šaty

Příspěvek od Stybba »

Ahoj, zajímalo by mne, jestli jde někde na netu najít střih na dívčí indiánské šaty... Snažila sem se v googlu a na LLM, ale asi neumím správně hledat. Mělo by se v nich dát jezdit na koních (resp. je to nutnost :o) ) a plánuju je dělat z lněného plátna. Budu ráda z cokoli, i jak je možné šaty zdobit... Děkuju všem...
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Tak tu máš niečo z lesov http://irokezove.unas.cz/odev/zeny/odev_zeny.htm

A aký kmeň a storočie by to mal byť ?

No a priznám sa že zo ženskými šatami, ktoré by sa dali použiť na koňa nemám skúsenosti. Zaleží síce aj podľa spôsobu jazdi.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Stybba
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: čtv zář 27, 2007 9:11 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Stybba »

Na kmeni vlastně ani nezáleží - nejsem odborník, mám jen tak hrubou představu... Tudíž z mé hrubé představy vyplývá, že by to měly být šaty prerijních indiánů, a ne nijak složitě zdobené... když jsem si zjišťovala aspoň střih, tak mi přišlo nejpraktičtější sešití "obdélníku" jako rukávy a horní část šatů, a čtyřúhelníku jako sukně...
A styl jzdy - normálně obkročmo, dámský sed, tj. jízda s nohama na jdnu stranu, je značně nepraktivká nejen v galopu :-)
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Dva hlasy píše: A když už se tu nakousli ty pseudoindiánské manýry na našich táborech, nejsou ty plátěné (bavlněné) šaty taky trošku mimo? V tom střihu jsem je zatím viděl vyrobené pouze z vlněného sukna, a nebo když má na nějaké staré fotce indiánka na sobě plátno vesměs jde o oddělenou sukni a košili.
Tak to si dovolím odporovat. Bavlněných šatů z jednoho kusu je na starých fotografiích docela dost. Pravda, ne vždy jsou na nich zcela jasně rozpoznatelné klíny. Pravděpodobně tam ani velmi často nejsou. Také rukávy mívají docela dlouhé a málokdy nejsou sešité.
Na fotkách z Planin jsem si ale moc košil na ženských nevšiml, na rozdíl od třeba Jihozápadu.
Střih bych typoval že není moc do T, ale že půjde o to co např. Nagy uvádí v Indiánokovi jako vraní střih. Tedy šaty které se od pasu dolů více čí méně rozšiřují.
Co jsem ale na fotkách zatím vůbec nenašel jsou šatičky občas viditelné na moravských táboření (že by nějaká lokální inovace) - plátěné šaty které mají našívané celé sedlo na místo rukávů.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše: Bavlněných šatů z jednoho kusu je na starých fotografiích docela dost. Pravda, ne vždy jsou na nich zcela jasně rozpoznatelné klíny. Pravděpodobně tam ani velmi často nejsou. Také rukávy mívají docela dlouhé a málokdy nejsou sešité.
Projížděl jsem dobové fotky a skutečně, těch bavlněných šatů se tam vidí celá řada s celou řadou vzorků, od malých i velkých kytiček, přes kolečka, po proužky a kostičky, ale vidí se i jednobarevné tenké látky, stejně jako kombinace předchozího. Ty klíny tam být skutečně vždy nemusí.

Ty rukávy jsou opravdu často nesešité, ale spíše než dlouhé jsi měl asi na mysli, že jsou velmi široké. Délka je naopak relativně krátká, co jsem vypozoroval. Často jenom k lokti, nebo max. do půlky předloktí. Důvod je ten, že ženám by rukávy překážely při téměř veškerých pracech.

Taky jsem si všimnul, že základ většiny klasických látkových šatů tvoří tvar T (s lichoběžníkovou nebo obdélníkovou základnou), ke kterému jsou ještě našité rukávy (plus případně klíny po stranách). Což nevím, proč to tak je, protože by byl jednodušší střih ve stylu obdélník, či lichoběžník, plus rukávy.

U vraních látkových šatů jsem zaznamenal 2 modifikace těchto šatů, s širokými rukávy, většinou s bílým pruhem na konci a s úzkými, s kontrastní látkou na konci rukávů. Jedno vysvětlení by mohlo být, že jde o verze horských a říčních vran, jiná možnost je, že se jedná o dobově starší / mladší model.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak to mám v tomto ohledu asi výrazně jiný archiv. Těch samostatných sukní je v něm většina.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Dva hlasy píše:Tak to mám v tomto ohledu asi výrazně jiný archiv.
Asi ano.
Schválně jsem nahrál na net fotky které mám v elektronické podobě. Tenhle výběr je z přibližně 50 fotek které tu mám. Všechno se to týká přirozeně Šajenů. Sukni s košilí jsem u Šajenů nenašel ani jednu. Nějaké jsem ale objevil u Odžibvejů. Stejně tak jsem objevil i šaty zakončené košilovými rukávy (tedy nabírané a s manžetou), ale opět se nejednalo o Planiny.

sešité rukávy - link
nesešité rukávy - link

Přítelkyně si všimla jedné zajímavosti. Většina nesešitých rukávů jsou ateliérovky a obráceně: sešité rukávy jsou nearanžované fotografie většinou z nějaké táborové činosti (probíráno i s fyzickými fotkami doma).
Z čehož nám vyplývá, že ty nesešité rukávy mohly být chápány jako tradičnější či módnější - zkráceně slavnostnější.

Zajímavé jsou také délky těch rukávů. Málokdy jsou kratší, spíše naopak, na rozdíl od vlněných šatů. Ty jsou podstatně kratší.

Tady mají dokonce rukávy delší nežli ruce!
Kosovo je Srbsko!
Bleksu
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: sob lis 22, 2008 1:18 pm

Příspěvek od Bleksu »

Ahojte lidi, potřebovala bych poradit, tak se obracím na Vás, jakožto ty zkušenější... nejsem si jistá, jestli to patří sem, tak dyžtak to může Eagle přesunout..

Ale už k věci: sháním střih ženských šatů bobřích indiánů (případně nějakých sousedních kmenů), z doby před příchodem bělochů do tamních území, nebo takové, aby jejich příchodem byly co nejméně ovlivněny.

Internet jsem prohledala vzhůru nohama, ale našla jsem např. "no exact information as to woman's dress is available." Ale možná za to může moje neschopnost, tak doufám, že někdo máte doma třeba nějakou chytrou knížku. Budu vděčná za cokoli, odkaz, radu, třeba i jen pár fotek.. Předem dík všem...
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

O Bobřích indiánech vím akorát to, že původně byli jejich součástí i Sarceeové, kteří se od nich při migraci oddělili a vydali se na pláně. třeba v nějaké publikaci o sarsíích by se možná oblečení dalo najít, tedy ještě než se začalo nebezpečně podobat černonožskému oblečení. dále by asi stálo projet okolní kmeny, myslím že oblečení bude podobné, zvlášť Sekani, protože se občas směšují do jednoho kmene. Nebo Slavey or slave indians. Nevím, asi sem ti moc nepomohl, ale britská kolumbie není moje parketa. Witko
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

no exact information as to woman's dress is available
Za tohle máš plus, ale zároveň to vypadá, že toho opravdu moc nenajdeš. Jediný, na co se Goddard v té knize odvolává, sou panenky na amnh, ale tys už viděla, že?
http://anthro.amnh.org/images/full/501/501_7666AB.jpg
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Blesku: nechceš raději nějaké černonožské? Těch je k dispozici poměrně hodně. Informací o "okrajových" kmenech je obecně jako šafránu.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Přímo o Bobřích indiánech jsem nenašel nic, ale u sev. sousedů Otročích indiánů byl oděv mužů i žen stejný. Tzn. plášť, košile, legíny spojené s mokasínami. V létě z kůže bez chlupu, v zimě z kožešin...
záp. sousedi - Western Woods Cree: ženy měly šaty z losí kůže s rukávy připevněnými řemínky, přepásány opaskem; zbytek jako muži... ale jako v celé této oblasti bude problém s nějakými přesnými údaji o pův. oděvu, jelikož již koncem 18.století se silně začínají objevovat evropské vlivy...
Viki
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 23, 2009 12:52 pm
Bydliště: Kuřim ( Brno )

Ženské oblečení

Příspěvek od Viki »

Ahoj, chtěl bych se zeptat ohledně ženskýho oblečení.
Pomalu si dělám nějaký oblečení abych mohl jet na táboře a rád bych s sebou vzal i svoji přítelkyni, ale nemám moc informací ohledně ženskýho oblečení. Podle fotek a nějakých webů a knížek vím že chodí normálně v šatech, ale moje přitelkyně se k šatům moc nemá, tak jestli nosily třeba ženský i nějaký podobný oblečení jako měli chlaby, bederka, legíny, halena, košile, nebo všechny nosily šaty nebo sukně a tak? a když ano tak co měli pod tím? měli třeba bederku nebo tak.

Díky moc za radu a snad na nějakým táboření potkáme - chystám se na bullboaty, tak snad do té doby stihnu něco pro mě a přítelkyni vyrobit.

Viki
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

To je odvěký problém našich poloviček.
Každá v počátcích tvrdí že lézt do lesa v šatech nebude a že by chtěla být chlap a chodit si v tech parádních nohavicích.
Bohužel, moc se s s tím dělat nedá, zvlášt pokud se orientujete na Pláně.
Lesní ženy často chodí v legínach, suknici kolem beder a plátěné košili. Plátěná je proto, že ve kožených dobách chodily ženy nahoře bez, to své polovičce nezapomen vyřídit.
Velké plandací plánařské šaty jsou asi pro ženu vážně nepohodlné, pak tady je už jen aletrnativa ramínkových šatů (už se tu na foru řešilo) a víc se s tím hnout nedá. Neboj, ona tomu přijde na chuť.
Co se týká vrstev pod šatama, tak ve staré době nic , později bedrky a podvlíkací plátěné šaty.
Pokud se ptáš na dnešní realitu, netroufám si odhadovat co mají ženy z druhého konce tábora, ale ty co znám zblízka mají pod šatama bohužel civilní prádlo.
Odpovědět