Dívčí šaty

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Sapazi píše:Pokud se ptáš na dnešní realitu, netroufám si odhadovat co mají ženy z druhého konce tábora, ale ty co znám zblízka mají pod šatama bohužel civilní prádlo.
Sapazi, tak ženy z druhého konce tábora jsou na tom bohužel stejně...
Ale třeba uprostřed tábora jsou na tom líp...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

[/quote]Sapazi, tak ženy z druhého konce tábora jsou na tom bohužel stejně...Ale třeba uprostřed tábora jsou na tom líp...[/quote]

Tak já ze středu tábora hlásím, že u nás je to stejné :-)
Ale chápu, že bederka pod šatama je akorát tak na zavazení, a naostro je to v chladném počasí taky trošku nepraktické
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Osni Aihat'a píše:Tak já ze středu tábora hlásím, že u nás je to stejné :-)
z okraje lesa hlásím, že je to stejné jako na většině částí louky.... ale pokud to nějakému hard-ethno hobbystovi udělá radost, tak můžu ubezpečit že se i na našich tábořeních vyskytují vrcholně stylové indiánky :twisted:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Awe píše:... tak můžu ubezpečit že se i na našich tábořeních vyskytují vrcholně stylové indiánky :twisted:
...ano :?: :!: Tak to je velmi zajímavá informace. Možná bych si i typnul.

ale to bych mohl taky dostat zrovna od tebe přes držku..
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Siky píše:
Awe píše:... tak můžu ubezpečit že se i na našich tábořeních vyskytují vrcholně stylové indiánky :twisted:
...ano :?: :!: Tak to je velmi zajímavá informace. Možná bych si i typnul.
Taky znám jen jednu, ale zcela jistě to bude jiná dáma.
Kosovo je Srbsko!
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Zdravím,
chystám se šít látkový indiánský šaty, střih jsem našla, ale..neměl byste někdo nějaký fotky, jak má vypadat výsledek? Nejsem si jistá se spoustou věcí...třeba jak to má vypadat u krku, jestli se to něčím lemuje, případně jak a čím, jak s rukávama (jak moc široký, jestli sešít nebo ne) atd.. Potřebovala bych návod jak pro blbce, popsat každej steh a hlavně plno fotek, z těch se to dá vyčíst nejlíp..A dá se na šaty vůbec použít kytičkovaná bavlna? Bavlněnejch košil jsem na fotkách viděla plno a šaty právě žádný:/
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Jak ma vypadat vysledek najdes na fotkach tady na foru v sekci FOTKY.Kdyz to projdes myslim, ze tam spoustu satu najdes. Popisovat kazdy steh je samozrejmne blbost, Indianky taky nemely zadne presne predpisy jak saty sit a jestli u krku pouzijes satenovou stuhu, textilni lemovku, nebo jen zahnutou latku je celkem fuk. kytickovana latka je na saty v pohode, pouzivala se i kdyz o neco mene nez kostkovana. Ale byla tak neboj.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Díky:) To s tím každým stehem byla samozřejmě nadsázka:)..ale šít takový šaty budu prvně a nerada bych, aby mi pak někdo řek: "Máš to blbě, takový šaty Indiáni vůbec neměli."
Ty klíny na bocích...musí být vždycky delší?
A ještě jsem se chtěla zeptat na pásky pro ženský...líbí se mi takový ty puklicový...ale není to nepraktický? Jaký jiný se dají vyrobit? Stačí pásek jen z jelenice?
Střílí stromy
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 13, 2009 4:48 pm
Bydliště: Brno

pro Fearn

Příspěvek od Střílí stromy »

Odkud jsi?, třeba je v tvém okolí někdo, u koho to můžeš spolehlivě okouknout, prodiskutovat a poradí ti... Mára
Muži mají své sny a ženy děti...
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Jsem z Prahy...ale jsem samotář a nikoho, kdo by se zabejval Indiánama, osobně neznám...zatím..
Jaký měli u těch pásků to zapínání? Co jsem koukala na fotky, tak tam nikde není vidět nic jako přezka...a už vůbec ne vepředu. Tam byl asi zezadu akorát nějakej řemínek, že?
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Jestli jsi z Prahy, tak máš neskonale mnoho možností, jak šaty s někým probrat atd. Kdybys byla někde z ruky, tak by to bylo horší. Třeba se ti někdo ozve, kdo bude ochoten ti poradit a pokecat, protože osobně vím, jak je zoufalé, když se tyhle věci řeší po mailech, telefonech, posílají se fotky atd., a pak vidíš výsledek a je to hrůza :-)
Tak hodně zdaru, a - Pražané, ozvěte se!
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Zdravím,
nejsem z Prahy, ale Pečky jsou z Masaryčky cca 40 minut :-)

Nabízím ke konzultaci sebe, manželku, dvě dcery :) , a tak desatery šaty ke zkouknutí... (od šatiček na dvouletou dcerku, až po dospělácké).

Dokonce i jedny ramínkové by se našly :oops:

Máš li zájem, ozvi se. Budeš vítána :wink:
Mitach
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Sarka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 09, 2009 5:55 am
Bydliště: Brno

staré šaty

Příspěvek od Sarka »

Ahoj, chtěla jsem vás poprosit o pomoc... Sháním obrázky starých ženských šatů, zdobení pony beads, quill, kresba... Nejlíp severní nebo centrální pláně, případně i říční kmeny... A nepohrdnu ani obrázky legin a mokasínů :) Za veškeré fotky předem moc a moc díky...
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: staré šaty

Příspěvek od OyunkeThanka »

Sarka píše:Ahoj, chtěla jsem vás poprosit o pomoc... Sháním obrázky starých ženských šatů, zdobení pony beads, quill, kresba... Nejlíp severní nebo centrální pláně, případně i říční kmeny... A nepohrdnu ani obrázky legin a mokasínů :) Za veškeré fotky předem moc a moc díky...
Projdi si tyto stránky(všechny odkazy na horní straně):
http://www.nmai.si.edu/exhibitions/iden ... esign.html
V části "19th-Century Style" najdeš popsané tři používané typy:
Side-Fold dress - šaty z překládané kůže (těch moc dochovaných není)
Two-Hide dress - šaty ze dvou kůží
Three-Hide dress - šaty ze tří kůží
Pokud ti to nebude stačit, napiš o jaký typ šatů se ti jedná. Pokud se rozhodneš i pro konkrétní kmen bude jednodušší vybrat obrázky.
OyunkeThanka
Sarka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: čtv črc 09, 2009 5:55 am
Bydliště: Brno

šaty

Příspěvek od Sarka »

Oyunke, díky moc za odkaz, stránky už znám z dřívějška, nicméně jsem si je znovu prošla a nebylo to uplně od věci :) tož ještě k upřesnění nějakých mých představ, zajímaly by mě obrázky co nejstarších dochovaných šatů z plání, definice je sice taková nic neříkající, ale jak to co nejblíže popsat... Nemyslím side-fold dress, k těm už tu toho padlo více taky z tvé strany... Jde mi převážně o šaty ze dvou kůží, co nejjednoduššeji zdobené, to znamená jen nějaký pigment, quill, max. jednoduchý vzor z ponny beads. Grinnell se v Šajenech zmiňuje o šatech, co ani nebyly sešívané, jen svazované koženými řemínky. Stejně tak třeba leginy nebo mokasíny by mě zajímaly spíše pomalované a quillové... Teď je spíš otázka, jestli vůbec takové jsou ve sbírkách, popřípadě od jakých kmenů... Zajímají mě třeba Šajeni a sousední kmeny, ale u těch se zase setkávám jen s šaty ze tří kůží a i starší leginy jsou poměrně dost bohatě vyšité korálky... Tož tak...
Odpovědět