Zimní mokasíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dano píše:lesacke mokasiny z jedneho kusu, z mozgovky treba natierat nejakou bravcovou mastou ani nie pre to aby odpudzovali vodu (co nikdy nebudu), ale aby boli vlacnejsie, pretoze pouzivanim zvyknu hlavne z podrazkovej strany tuhnut a mast ich udrziava dobre ohybne....
To je velice dobrý postřeh :wink:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Kdysi se používala na kůži indulona. Je to i dneska docela rozšířené třeba mezi dělníky, kdy se indulona běžně používá např. na pracovní obuv. Nevím tedy přesně co má za složení, jestli je to dobrý nebo ne, ale dělá se to.
Při použití selského rozumu asi nemůže jelení kůži vadit, když na ni namatlám jelení tuk, stejně tak v případě hovězí kůže pokud použiju hovězí (bravčový) tuk.
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:22 am, celkem upraveno 1 x.
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:21 am, celkem upraveno 1 x.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

EAGLE-EYE píše: A to ani nemluvím o tom, že není tak zase jednoduché vydělat mozkem kůži s chlupem. Naopak je to dost těžké. Osobně bych se do kožešiny nepustil dříve, než bych měl za sebou tak 50 usní minimálně, to je názor většiny braintannerů. :(
Ty mě děsíš. :roll:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky píše:
Ty mě děsíš. :roll:
To bych nerad, jenom připravuju na to, že to není jednoduchý. U kožešiny dostáváš mozek do řemenu jenom z jedné strany a to je dost velká nevýhoda. Stejně tak když kůži vytahuješ, ať už v rámu nebo na provaze, strana chlupu je jaksi "nepřístupná" a to je docela problém. Chupy a papilární vrstva drží vodu a to je další problém. Ono není jednoduché vydělat jelena mozkem, aby to k něčemu bylo, vydělat kožešinu je IMHO dvakrát až třikrát těžší. Jinak ale přeju hodně zdaru.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Mokasíny do vody

Příspěvek od Ogen »

Ahoj všetci! Ešte sa neprebrala takáto vec a to, čo si namazať celé svoje vlastné kože-nohy, bizoňou, jeleňou alebo medveďou masťou-sádlem :shock: :wink: :D , do nejakej výšky-medze sa nekladú, podľa vlastného uváženia a neustále vrstvu obnovovať.
Ogen
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Dobrý den 8) konečně solidní fórum, ale k věci.
Pár postřehů k mokaskám:
Když je mráz a málo sněhu používám krkové mokasíny s naprosto stylovou vložkou ze psí kožešiny. Pokud je málo sněhu, ale obleva ,tj.nechutná břečka, místo kožešinové vložky dám dovnitř ponožku pletenou z hrubé vlny - dejme tomu, že jsem stylově vyplenil farmu. Na tu správnou zimu s mrakem sněhu používám spešl velké mokasíny a v nich mám vložku z mozkem vyčiněné srnky-musím říci, že větší pohodlí v botách jsem nezažil. Dutý chlupy zaručí teplo, a jejich silná vrstva dost dlouho odolává vlhku, navíc hřejou i mokrý. S vypadáváním a lámáním chlupů to není kupodivu tak zlé, slouží mně už několikátou sezonu. Ačkoliv na letní ťapky používám mozkovku a surovku na podrážky, u zimních mokasín jsem zůstal věrný krkům. Několikanásobné vytáhnutí za mokra a pořádné provoskování "durch" mi zaručí, že se vytahují jen nepatrně(rozhodně to nestojí za řeč) a vlhnout začínají až tak po 6-8hodinách nepřetržité chůze ve sněhu. Do včelího vosku přidávám krapet rostliného oleje - je pak vláčnější. Tohle všechno mám odzkoušené na třech Minutemanech a dalších jedno i vícedenních pochodech v Jeseníkách. Nepíšu sem, abych někoho přesvědčoval o správnosti mojí volby, jen jsem chtěl podotknout, že i takto lze...

K těm chemickým beranům- obecně jsou velmi náchylní na roztržení a což teprve když navlnou. Když se beran vyčiní mozkem, je řemen daleko odolnější. Mám to odzkoušené a platí to u všech kůží obecně. Činění kožešiny nemusí být až taková dřina jak se může zdát. Většinou totiž nemusíme řešit jestli nám někde zůstane tužší místo, což u kůže na halenu nebo legíny je zásadní problém.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše: Když se beran vyčiní mozkem, je řemen daleko odolnější. Mám to odzkoušené a platí to u všech kůží obecně.
Hmmm, to je zajímavý názor. Taky jsem si to vždy myslel, protože když to platí u usní, tak u kožešin by to mělo platit jakbysmet.
Jenže když jsem sháněl mozkem činěného bizona, tak mně x lidí přesvědčovalo, že chemicky činěný je lepší, že mozkový se brzy rozpadne, že je to prý vyzkoušené. Sice mi to přijde jako blbost, ale hučeli do mě tak dlouho, že jsem tomu začínal věřit. Teď mě ale napadá, jak to můžou vědět, když stejně nikdo z nich mozkem činěného bizona nemá a asi ani neměl. Jestli to nebude nějaká fáma.
Proto jsem rád, že slyším názor z druhé strany. Rád si poslechnu jakékoliv zkušenosti na tohle téma. :idea:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše: Činění kožešiny nemusí být až taková dřina jak se může zdát. Většinou totiž nemusíme řešit jestli nám někde zůstane tužší místo, což u kůže na halenu nebo legíny je zásadní problém.
No vidíš, právě na takové zkušenosti tu čekáme. Fórum o činění kožešin v sekci Braintanning je jedno velké ucho :arrow:
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:18 am, celkem upraveno 1 x.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

Mo?kohtávenótaxe píše:
EAGLE-EYE píše: Jenže když jsem sháněl mozkem činěného bizona, tak mně x lidí přesvědčovalo, že chemicky činěný je lepší, že mozkový se brzy rozpadne,
Tomu taky nevěřím - by v těch muzeích už nic nebylo... :lol: ! Nemluvě o výhodách váhy. :wink:
jeden kamos ma aj chemicky aj mozgom cineneho bizona a je to obrovsky rozdiel v prospech mozgovaneho - ten je zoskrabany na tenku kozu, velkost rovnaka ale vaha je stvrtinova....nehovoriac o ohybnosti koze....
v kazdej chemickej kozi ostane nejaka mala koncentracie tych pouzitych chemikalii a koza ked nasava vzdusnu vlhkost, tak to tam potom pracuje a koza casom papierovatie a trha sa. preto aj kozusnici skusaju kozusinu tak, ze ju na slabinach navlhcia a skusaju ju natrhnut... jeden si raz myslel ze mi takto natrhne mozgovku.... :)
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Dva hlasy píše:u zimních mokasín jsem zůstal věrný krkům. Několikanásobné vytáhnutí za mokra a pořádné provoskování "durch" mi zaručí, že se vytahují jen nepatrně(rozhodně to nestojí za řeč) a vlhnout začínají až tak po 6-8hodinách nepřetržité chůze ve sněhu
Když je krk dobře provoskovanej, tak vydrží nenasát vodu docela dlouho. Při celovíkendové akci na sněhu kdy byla teplota těsně pod nulou, takže zcela sucho nebylo, mi vydržely mokasky suché od pátku až do nedělního odpoledne, kdy se promočily cestou na vlak. K tomu je třeba říci, že jsem na tom byl mnohem lépe než ti co šli v kanadách a kdyby člověk nebyl večer línej, dal si mokasíny usušit a důkladně je ráno opět provoskoval, tak bych snad mohl chodit v suchu do aleluja.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

máte někdo nějaké poznatky o zimních mokasínách na východ od Mississippi? A hlavně dříve než z 19.století?
chodí vodou
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 3:37 pm

Příspěvek od chodí vodou »

ůjhl ,
Se zájmem sleduji tuto část diskuse a něco k tomu mám. Bavit se o mozkové kůži je jako bavit se o autech.některý jsou stavěný na rychlost, jiný na sílu. Mozkové mok. byly vyráběny z krku starších vypoužívaných plášťů. Koža ze zimního bizona je extrémně pevná, avšak musí být vždy šitá šlachou. Proč? Kůže i šlacha ve vlhku pracují na stejné bázi roztažnosti materiálů .Nit ne. Může kůži pozvolna prořezat při používání či sušení. ůjhl chodí
Odpovědět