Toulce - konstrukce

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

EAGLE-EYE píše:Tak mám další, v knize Arts of Diplomacy, krásný kousek se zbírek Lewise a Clarka. Vyrobený z pumy, klasický dvoudílný toulec, ocas je jako ozdobný blemcák potažený suknem a vyšítý pony beads. Je určený jako Upper Missouri River, Mandan či Hidatsa, 1800-1840. Spíše bych tipoval blíže tomu prvnímu datu. Je v něm jilmový luk a hromada šípů.
Opět foto
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

A ještě jsem našel jeden. Je z muzea v Offenbachu a datován je 1850.
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Savage píše: Kurzovy obrazy ( na planich pobyval 1846-1852) zachycuji uz oba typy. Vcil mudruj.
Pár skic od Kurze
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Díky Oyunke za snahu, to jsou přesně ty toulce, co jsem měl na mysli. Kurz je taky príma.
Sklenda
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 16, 2008 6:12 pm

Příspěvek od Sklenda »

Když jsme už u těch toulců, musím dát za pravdu D.H., že jednodílný kožešinový toulec je na koně velmi nepraktický. Maximálně na parádu po táboře a nebo na převoz, ale ne na střelbu.
Na všech obrazech mají indoši toulce na zádech, ale v knížce mluví Černý Jelen, vzpomíná, že při lovu na bizony měli toulce u boku, zdá se mě to logické a praktičtější. Něž v prudkém cvalu lovit šípy na zádech (v ruce a zubech mohl mít max pět šípů). Kožešinový popruh nejde tak dotáhnout k tělu jak jelenicový. Setkali jsem se někdo o nějaké zmínce, že by toulce měli jinde jak na zádech ???
Ondra
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 26
Registrován: stř zář 26, 2007 5:35 pm

Příspěvek od Ondra »

Mate prosim nekdo nejake konkretni informace o Ojibwajskych toulcich? Nebo alespon obecne oblast velkych jezer. Hledam na nekolika strankach muzei v digitalizovanych kolekcich, ale nic neni k nalezeni. Jen same plane...

Nasel jsem akorat toto, coz pro me, vzhledem tomu ze chci delat prvni polovinu 18.stol neni moc platne. Leda na studium vysivek Ojibwaju 20 stol... :?
http://www.mccord-museum.qc.ca/scripts/ ... ageMulti=1

Je mi jasne ze v te dobe prevladaly uz pusky, ale znate to. Clovek si rad zastrili i z luku.

Pokud nic nenajdu, tak predpokladam ze jednodilny kozeny, pripadne kozesinovy toulec jednoduse pres rameno.

Poradili byste mi v tom pripade jak kde na toulci uchytit remen pres rameno, aby toulec jaks-taks drzel na zadech a sipy nevypadavaly? Pamatuju ze jako kluk jsem s tim mival problemy :)

A jeste drobnost... davate neco na dno toulce aby se tak rychle neposkodil hroty sipu? Mam pocit ze by nejake vylozeni brezovou kurou/surovnou nutne ovlivnilo tvar/vzhled a na tech artefaktech se mi zda ze nic takoveho nenachazim.

Predem diky za reakce.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak ještě by připadala v úvahu březovka. Pár lesošů ji nosí, ale k tomu se jistě vyjádří některý z nich co sem chodí.
Laubin sice doporučuje na dno toulce dávat jakýsi kelímek ze surovky(dokonce v tom hledá i jakousi analogii s pláňáckými toulci), ale podle mne je to pouze jeho spekulace, navíc dost přitažená za vlasy. Nikde jinde jsem na to nenarazil.
Ty hroty toulci nic neudělají.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ondra píše:
A jeste drobnost... davate neco na dno toulce aby se tak rychle neposkodil hroty sipu? Mam pocit ze by nejake vylozeni brezovou kurou/surovnou nutne ovlivnilo tvar/vzhled a na tech artefaktech se mi zda ze nic takoveho nenachazim.

Predem diky za reakce.
Na většině toulců z Plání je ve futrálu na šípy na spodu všité kolečko ze surové kůže, mnohdy ještě nese malbu z parfleše. Ty kelímky, jak píše Laubin jsem taky nikde neviděl.
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Toulec z březovky je vlastně jen tubus, jako broblém bych viděl , ale materiál. Naše březovka se absolutně nehodí.
Hezký lesošský toulec je i z vrbových proutků, má ho Nibowaka.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Spící Medvěd píše:Hezký lesošský toulec je i z vrbových proutků, má ho Nibowaka.
důležitější než že ho má ten a ten, je odkaz na originál, obrázek, apod...
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Awe píše:
Spící Medvěd píše:Hezký lesošský toulec je i z vrbových proutků, má ho Nibowaka.
důležitější než že ho má ten a ten, je odkaz na originál, obrázek, apod...
Pravdu díš. Fotečka, netedy moc detailní zde :
http://lesniindiani.profitux.cz/2007jar ... s/027.html
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

jej, já tím myslel "originál", jakože "originál" :? ... protože vůbec netuším, jestli ten toulec je Nibowakova invence, nebo se to skutečně někde používalo.. a když jo, tak kde a kdy :?:
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Nemáte niekto obrázky tulcov lesných indiánov ?

Naozaj sú pre lesných indiánov typické púzdra len z kôry a podobne alebo používali aj kožu ?

Nosili sa tulce len na chrbte, alebo aj cez rameno ?
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Michal: rekl bych ze uplne nejtypictejsi budou ruzne kozesiny....
...ale s tema obrazkama to bude slozitejsi - preci jen toho ze 17. a prvni pol. 18.stol. neni dochovaneho tolik :(
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

nechapu na chrpte a cez rameno ?? kdyz ho mam pres rameno tak ho mam snad na zadech ... v lesich toulce pres rameno a u pasu -- z kury, prutu,dreva,kozesiny,kuze............diky delsim lukum ve valne vetsine bez futralu na luk[/img]
Odpovědět