Toulce - konstrukce

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Wiyaka píše:Awe, neprezradíš z ktorej chytrej knihy je tá kresba a fotka ?
už jsem jí tady, nebo v nějakém vedlejším threadu, nedávno zmiňoval: Encyclopedia of Native American Bows, Arrows & Quivers vol.2: Plains & Southwest
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

Nazdarek aj v knihe Uncommon Legacies je dvojdielny tulec tusim dakota 1830 vysivany vtacim quillom. Pozdlzne pasiky ako byvaju na novsich lakotskych tulcoch len tieto su modro oranzove
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

tie pasiky su samozrejme priecne aby som to uviedol na spravnu mieru
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

[quote="OyunkeThanka"] Bohužel mi nějak vypadlo odkud je. I přiřazení ke kmeni mi vůbec není jasné. Pomůže někdo? [/quote]

Několikrát se něm bavili na PIS2, mám k němu zafixováno NMNH, získal ho Catlin a označeno jako Vrány, ale ruku do ohně bych ani za jednu tu informaci nedal.

Btw: na rozdíl od například Šajenů nebo Lakotů si vůbec nedovedu představit, jak vypadá typický vraní toulec. Viděl jsem jich pár, které byly označeny jako Crow, ale byl to každý pes jiná ves. Ty známé parádní vydří toulce sem nepočítám, ty jsou pravděpodobně všechny z Plató.[/quote]

1.Přesně stejnou otázkou si lámu hlavu. Jak vypadaly Vraní toulce na luky z období zhruba 1830 - 1870 ?Určo se za tu dobu vyvíjely a prošly nějakou dobovou (módní) proměnou.
2.Kurzovy sketche jsou supr, jen nejde určo poznat jestli jsou ty toulce z kůže s chlupem nebo bez.
3.Takže, věřím že se najdou nějací stateční, kteří umí hrabat ve všech možných i nemožných muzealních archivech co jsou na netu ( jsem asi vážně computerově negramotný, ale ja to fakt neumim ), a nějaké dochované pekné Vraní toulce postnou??? :)
Ps" před dávnou dobou jsem měl knihu Prerijní a pralesní indiáni (autoři Zelený a Zachar) byla tam perovka ( perokresba ) nejakeho dvoudilného toulce vysivaneho seedbeadovými řadami. s nejakou zavírací klopou a označený byl jako " Absarokovia" co vy na to? znate jej od nekud a je to
fakt Vraní ?
Dík
pier
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Mám jeden dotaz...(promiňte, že vám skáču do vaší debaty). u dvojdílných toulců, v tom futrálu na šípy, je dno našité zvlášť, jako třeba u tubusů nebo cylindrů), nebo jsou sešité jen ty strany toulce k sobě? (jako třeba u dýmkových vaků aj.) ?
HOWGH !
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Většinou, co jsem viděl, tak je tam všité dno. Většinou kolečko nebo ovál, ze surové kůže. Někdy je tam vidět malba z parfleše.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

spíš bych řekl kolečko nebo kapka. a ještě se vedou debaty o jakémsi kelímku z rawhide který by měl být vložen na dně, nejspíš proto aby šípy nepropíchly kožešinu. Nějakou dobu se o tom debatovalo na workšopu Luky šípy vloni, ale už jsem zapoměl výsledek, jestli to není další výmysl bílých.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Děkuju za rady!
jak velké by mělo být kolečko v průměru? ten toulec je kuželovitý, takže se směrem nahoru rozšiřuje? a existuje nějaký poměr luku k šípům?
HOWGH !
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

s kelimkom z rawhide na dne tulca tusim tiez prisiel Laubin.
ak sa nemylim, tak uvadza ze bol pripevneny k tej quillom, alebo koralkami ozdobenej palicke, ktora trci z tulca a najcastejsie je zakoncena konskymi zinami.
po potiahnuti za zine sa sipy vysunuli z tulca a dali sa tak lahsie vybrat, pricom hlbsie ulozenie sipov v tulci zabranuje ich vypadnutiu (alebo skor stazuje vypadnutie).
vyzera to ako logicky a prakticky prvok, problem ale je, ze podla mojich info nikdo nevidel take nieco na original starom tulci...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Na kurzu o výrobě luků a šípů, co byl teď na jaře jsme se shodli, že je to výmysl. Jednak to nikdy nikdo jako originál neviděl a navíc by to asi ani nefungovalo v praxi.

Laubin byl fantasta a co neměl, to vymyslel. :D
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

tej quillom, alebo koralkami ozdobenej palicke, ktora trci z tulca a najcastejsie je zakoncena konskymi zinami.
ale ta není na všech toulcích, ne?
HOWGH !
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

To ne, právě ta hůlka má být součástí zmíneného kelímku. takže když vynecháš kelímek, zapomen i na hůlku.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ta "hulka" sa udajne vyskytuje aj bez kelimku a ma vraj napomahat drzat tvar prazdneho tulca...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Uhmi píše:jak velké by mělo být kolečko v průměru?
Tak asi 8cm
Uhmi píše: ten toulec je kuželovitý, takže se směrem nahoru rozšiřuje?
Ano
Uhmi píše: a existuje nějaký poměr luku k šípům?
Na pláních tak cca 1:2
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:ta "hulka" sa udajne vyskytuje aj bez kelimku a ma vraj napomahat drzat tvar prazdneho tulca...
Ne údajně, na věšině dobových toulců ta hůlka skutečně je a skutečně napomáhá držet tvar toulce na šípy. Buď je uvnitř toulce nebo i vně. Připevněna bývá koženým řemínkem a často je omotána červeným suknem. Ostatně v Mailsovi by to mělo být na schématu vidět.
Odpovědět