Toulce - konstrukce

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

Toulce - konstrukce

Příspěvek od Zdenek »

ahoj, potřeboval bych poradit, jak spojit dvojdílný toulec s popruhem a středovou tyčkou ( ta by měla být mezi toulci, ne zašitá). Uvítal bych i třeba nějakou fotku, kde je to upevnění vidět. Nevím jestli se to přišívá k toulci, nebo nějak, někam přivazuje řemínkem....?
Taky by mě zajímalo, jak by měl být popruh dlouhý, jestli to na zádech dosahovalo k bedrům, nebo k trapézu..., nebo jestli bylo na popruhu nějaké štelování? (třeba v zimě, když měli na sobě víc vrstev tak by jim ten popruh bez možného prodloužení musel být těsný...). Děkuju za odpověď.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Čauec,já jsem dělal toulce tak,že nejprve jsem si protáhl řemínky pouzdrem na šípy(stačí v pěti místech)a přivázal na tyčku.A pak na ty stejný řemínky jsem uvázal i pouzdro na luk.Na tyčku se pak přiváže řemínkem i popruh.Popruh jsem míval dlouhý tak,aby toulec visel vzadu něco málo nad zadkem.Když je potřeba,aby toulec neplandal(při lovu nebo v boji),tak si na popruhu uděláš suk podle potřeby délky a je to.
stejně jsme všichni wašičuni
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Já tyčku "přišil" řemínkem... řemínek vždy obtočil kolem tyčky, protáhl dírkou v toulci, zase obtočil... takhle asi šestkrát po celé délce toulce.

Synek s tím dělá psí kusy a zatím to takhle drží.
Zkusím najít někde fotku, ale páč nemám digitál, bude to trvat...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Popruh přez záda by neměl být příliš široký - blbě se to pak zkracuje tím uzlem.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Toulec

Příspěvek od Savage »

Myslim , ze dobre nakresy toho co potrebujes jsou v T.E. Mailsovi (The Mystic Warriors of the Plains) pokud se mas teda jak k te knize dostat.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

Příspěvek od Zdenek »

Představu jak toulec dokončím, jsem si na základě vašich odpovědí udělal, ale jestli by mě někdo poslal nějaký odkaz, nebo oscanrovaný obrázek, třeba z knihy Mystic warriors of the plains (nebo jakýkoliv jiný,kde by to bylo detailněji vidět) tak bych to jen uvítal.
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

takhle narychlo jenom se zašitým klackem
Obrázek
Obrázek
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

Příspěvek od Zdenek »

dík za fotku, i za popisy.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak, mám dotaz na zkušené.
Loni jsme diskutovali s Watoglápky od kdy se začali používat dvoudílné toulce. Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat. Nicméně jsem zkusil zapátrat u Catlina a našel jsem i něco málo Millerových skic. U Millera jsem objevil 1x cosi nezřetelného, co by se s trochou dobré vůle dalo nazvat dvoudílný toulec. Catlin zachytil jednodílné a něco málo (a velmi nezřetelně) i dvoudílných toulců. Máte někdo k tomu něco?? Zajímá mne období 1800-1850. Druhá půle století je jasná.
Jen ještě přidám praktický poznatek - pro jízdu na koni je jednodílný toulec úplně k ničemu. Nebo alespoň v té podobě, jakou známe.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Dva hlasy píše:Tak, mám dotaz na zkušené.
Loni jsme diskutovali s Watoglápky od kdy se začali používat dvoudílné toulce. Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat. Nicméně jsem zkusil zapátrat u Catlina a našel jsem i něco málo Millerových skic. U Millera jsem objevil 1x cosi nezřetelného, co by se s trochou dobré vůle dalo nazvat dvoudílný toulec. Catlin zachytil jednodílné a něco málo (a velmi nezřetelně) i dvoudílných toulců. Máte někdo k tomu něco?? Zajímá mne období 1800-1850. Druhá půle století je jasná.
Jen ještě přidám praktický poznatek - pro jízdu na koni je jednodílný toulec úplně k ničemu. Nebo alespoň v té podobě, jakou známe.
Kurzovy obrazy ( na planich pobyval 1846-1852) zachycuji uz oba typy. Vcil mudruj.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše: Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat.
A co je tohle?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _0020v.jpg

IMHO právě 2dílný toulec. Rawhidové kolečko dole na toulci na šípy a futrál na luk jenom dole sešitý jsou typické i pro pozdější toulce. Díval jsem se ještě do knížky a tam píšou v komentáři, že má v koženém pouzdře luk, šípy a pušku. Btw podle knihy jde o Mexkemauastana, náčelníka Atsinů. Podle dalších informací byl medicinmanem a ochráncém posvátné dýmky.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Právě jsem nalezl další, ale jsem líný ho sem dávat. (Pokud bude někdo moc škemrat, tak se obětuju, ale možná ho máte ve fotkách, jenom o tom nevíte.) Je v Bernu, pochází ze Schochovy sbírky, je určený jako Sioux a pochází z období před rokem 1837. Je dvoudílný a vyrobený z vydřích kožešin, oba futrály mají plandáky vyšívané korálky. Před nějakou dobou ta fotka proběhla na PIS2, tuším že to fotil Bill Holm.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak mám další, v knize Arts of Diplomacy, krásný kousek se zbírek Lewise a Clarka. Vyrobený z pumy, klasický dvoudílný toulec, ocas je jako ozdobný blemcák potažený suknem a vyšítý pony beads. Je určený jako Upper Missouri River, Mandan či Hidatsa, 1800-1840. Spíše bych tipoval blíže tomu prvnímu datu. Je v něm jilmový luk a hromada šípů.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

A je to.
Ten Gros ventre mi nějak unikl.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

EAGLE-EYE píše:Právě jsem nalezl další, ale jsem líný ho sem dávat. (Pokud bude někdo moc škemrat, tak se obětuju, ale možná ho máte ve fotkách, jenom o tom nevíte.) Je v Bernu, pochází ze Schochovy sbírky, je určený jako Sioux a pochází z období před rokem 1837. Je dvoudílný a vyrobený z vydřích kožešin, oba futrály mají plandáky vyšívané korálky. Před nějakou dobou ta fotka proběhla na PIS2, tuším že to fotil Bill Holm.
Zde je foto
Obrázek
Obrázek
OyunkeThanka
Odpovědět