dětská nosítka

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

dětská nosítka

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

no není to sice oblečení, ale jinou vhodnou kategorii jsem tu nenašel :wink:

Nemáte někdo prosím nákresy, rozměry, detailní fotky dětských nosítek? Kamarád shání cokoli, co mu pomůže je vyrobit... ideálně rozkresy dřevěné konstrukce, návod na vlastní "zavinovačku", rozměry "zavinovačky", "kapuce"...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Tak přesně tohle by se mi taky hodilo. Ale hlavně...nenašel by se někdo, kdo má s nosítkama zkušenosti v praxi? Například... jak na to děti reagujou? Od kdy a jak dlouho smějí v nosítkách bejt? Neškodí jim to nějak na záda, když jsou ještě úplně malý? Co si o tom myslej doktoři? Četla jsem pár článků, ale bylo by fajn poslechnout si i přímo někoho, kdo zná ty nosítka v provozu...
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Fearn píše:Tak přesně tohle by se mi taky hodilo. Ale hlavně...nenašel by se někdo, kdo má s nosítkama zkušenosti v praxi? Například... jak na to děti reagujou? Od kdy a jak dlouho smějí v nosítkách bejt? Neškodí jim to nějak na záda, když jsou ještě úplně malý? Co si o tom myslej doktoři? Četla jsem pár článků, ale bylo by fajn poslechnout si i přímo někoho, kdo zná ty nosítka v provozu...
Nosítka jsou, zjednodušeně řečeno, obyčejná zavinovačka na prkenné kostře...
Takže, dítě se v nosítkách dá nosit o chvíli déle než v zavinovačce a je tam spokojené jako v zavinovačce. Pokud dítě zvládá zavinovačku, s nosítky nebude mít problém.
Nosit nosítka na "čele" je pakárna, ale při řešení popruhů alá "batoh" je nošení pohoda.
Naše nejmladší byla v nosítkách naprosto na pohodu... většinou usnula, pak jsme jí někde opřeli a v klidu spala dál...
To jsou postřehy z praktického užívání, k výrobě nosítek moc postřehů nemám, protože jsem je nevyráběl, ale měl půjčené :oops:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Díky moc za odpověď. Co a jestli dítě zvládá, to je zatím ve hvězdách, protože až do května bude spát u mě v břiše:) Pevně doufám, že si alespoň na nějakej typ nošení zvykne, protože drncat s kočárem po lese se mi moc nechce:) A ty nosítka vypadaj parádně. Akorát vůbec netuším třeba jak mají být vlastně velký...a plno dalších detailů. A myslíš, že to může zvládnout i úplně malý dítě, co ještě neudrží hlavu, nebo je lepší s tím počkat?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Možná by bylo dobré napsat, jaký máš na mysli kmen a dobu. V nosítkách jsou totiž dost velké rozdíly. Jinak vypadají nosítka lakotské a jinak vraní, jinak vypadaly v roce 1830 a jinak o 30 let později. Navíc v určité době a u určitého kmene mohlo být více konstrukčních variant.
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

No...jaký kmen a dobu, to je pro mě těžký říct. Já se na nic zatím nespecializuju a na táboření nejezdím, nosítka bysme používali hlavně na vandry, na výlety, na chatu a tak. Ale pokud bych si měla vybrat kmen, tak Lakotové a co se těch nosítek týče, líbí se mi ty na těch "lyžích" (většinou jsem viděla, že jsou šajenský, ale myslím, že je používali i Lakotové). Doba... v tom se taky moc nevyznám, ale určitě by to nebylo z těch nejstarších dob, spíš bych to viděla na nějakou dobu, kdy se začaly nosit látkový šaty a tak...Omlouvám se, že vím tak málo...zkusím si zjistit víc..
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Fearn píše:Jak na to děti reagujou?
Na balení špatně, na pobyt skvěle
Fearn píše:Od kdy a jak dlouho smějí v nosítkách bejt?
V těch co se ti líbí od té doby co udrží hlavičku a tak dlouho dokud nepotřebují přebalit, nebo nemají hlad.
Fearn píše:Neškodí jim to nějak na záda, když jsou ještě úplně malý?
Ne, neškodí ve vzpřímené poloze je drží nosítka vyztužená hlavně surovou kůží.
Fearn píše:Co a jestli dítě zvládá, to je zatím ve hvězdách, protože až do května bude spát u mě v břiše. Pevně doufám, že si alespoň na nějakej typ nošení zvykne, protože drncat s kočárem po lese se mi moc nechce:)
Na nošení v nosítkách si IMHO děti nemusejí zvykat. Je to pro ně stejně přirozené jako nošení v zavinovacích šátcích apod.
Oproti kočárku nebo některým typům zavazování šátků je velkou výhodou, že dítě vidí kolem sebe. To je pro něj mnohem podnětnější než koukání do nebe. Oproti šátku je pak výhodné, že se celé nosítka i s dítětem dají někam odložit - opřít a nosič si může na chvíli oddychnout.
Kosovo je Srbsko!
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Eagle-Eye píše:jaký máš na mysli kmen a dobu. V nosítkách jsou totiž dost velké rozdíly.
v jedné knize je dobrý přehled nosítek celé SA... mrknu po tom a kdyžtak to vyfotím a hodím sem - ta variabilita je moc zajímavá
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

tady to je...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
obrázky jsou z Indian & Eskimo Artifacts od Ch. Milese
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Poslal jsem ti mailem nějaké fotky (protože to neumím dát tady :oops: ) a návod s rozměry, který jsem měl kdysi od Bobříka. Přišlo mi to rozměrově fajn, nic malého ani velkého a hlavně to vypadalo, jak by mělo, ne jako na starém návodu v Hau kole, který si myslím, že byl nepřesný.
Tak ať slouží a miminko ať je zdravé silné a v nosítkách spokojené.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Slyšel jsem o dvou stylech upevnění dítěte vevnitř, jedni říkají že má mít mezi nožičkama pás jako v kočáru sportáku aby nepropadlo, ale jiní zas že děcko prostě zabalíš a je to. Potom nevím jak tam to mimino drží když jsou nostíka nastojato aby se nesesunulo dolů.
Co vy na to ?
(ptám se jen pro zajímavost, dětí mám už dost)
Fearn
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 03, 2009 12:01 pm

Příspěvek od Fearn »

Píta: děkuju moc :) Fotky už dorazily, jdu to prohlídnout.
Jinak, díky moc všem za reakce, ani jsem nečekala, že se toho za tak krátkou dobu sesype tolik, když je tady to téma načatý už tak dlouho bez odpovědí. A docela mě překvapilo, že reagujou jen samí chlapi:)
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Sapazi píše:Slyšel jsem o dvou stylech upevnění dítěte vevnitř, jedni říkají že má mít mezi nožičkama pás jako v kočáru sportáku aby nepropadlo, ale jiní zas že děcko prostě zabalíš a je to. Potom nevím jak tam to mimino drží když jsou nostíka nastojato aby se nesesunulo dolů.
Co vy na to ?
(ptám se jen pro zajímavost, dětí mám už dost)
Těžko si to představit, ale já jsem měl jelenici na nosítkách delší, pak jsem ji vždycky přehnul přes nohy (tedy dítě v dece - v místě nohou) a z toho přehybu jsem měl řemínek, který jsem přivázal k poslednímu řemínku, co stahuje oba boky nosítek k sobě. Pak už jsem jen svázal dohromady zbývající řemínky a boky byly komplet u sebe. Dítě nám z tama nikdy nevypadlo, drželo to dobře a nepoužívali jsem žádný pás mezi nožičkama. Ten bych používal až u dospívající dcery, ale mám naštěstí jen syny :lol:
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Vrany, podla vyjadrenia Pretty-shield, nosili deti v nositkach az od siestich mesiacov (lunarnych, v originale "six moons")!
od narodenia do tohoto veku ich nosili zabalene v jelenici s rawhidovou podlozkou a nosili ich v naruci, dokonca aj pri jazde na koni!
Hidatsovia zasa podla Wilsonovych informatorov nepouzivali nositka vobec.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Námomóhtóhta píše:
Fearn píše:Neškodí jim to nějak na záda, když jsou ještě úplně malý?
Ne, neškodí ve vzpřímené poloze je drží nosítka vyztužená hlavně surovou kůží.
Moje žena je fyzioterapeut se specializací na malé děti a poruchy držení těla. Když jsem před nějakou dobou doma jen nadhodil téma indiánských nosítek, stačil mi jediný její pohled doplněný nějakou krátkou větou - jakou to už si nepamatuju. V každém případě mi to stačilo, abych se už o tom v souvislosti s našimi dětmi nikdy nezmiňoval.
Neříkám tak ani tak, jen by nebylo špatné kdyby tu zazněl i názor z opačného úhlu pohledu. Dnes je obrovské množství malých dětí se těžkým náběhem na skoliózu (nebo se to možná jen víc sleduje), takže zadělávat jim na potencionální problém ještě cradlem je podle mne zbytečné.
Odpovědět