Koníci

Indianhobby, jeho minulost, budoucnost, přínos.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zajímalo by mě, čí jsou všechny ty koně na letošním táboření staré doby. Předpokládám, že to jsou čeští teplokrevníci. Díky za info.



Obrázek
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Dva koně byli moje, dva Sklendovi. Čistý ČT je pokud vím jen ten hnědej valach na fotce úplně vpravo, ikdyž kdo ví. Jinak jsou to různé mixy arabů, huculů, velkopoláků atp.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Takže Sklenda šel do koníků? To je asi jenom dobře. Nevíš kde je má? Doma? Když jsem byl u něj v Olomouci, tak tam měl tuším jenom takovou zahrádečku.
Koně vypadají na táboře dobře, nebo spíš, bez nich to není ono. Pláňák bez koně je skoro jako ryba bez vody. Taky uvažuju o koníkovi, ale zatím je tu spousta pro a proti.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Doma je má, za tou zahrádečkou má i nějaké polnosti.
Sklenda
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 16, 2008 6:12 pm

Příspěvek od Sklenda »

víte o něčem co indoši používali místo ohlávek ?? Odhadl bych je na provaz kolem krku. A vázání předních noh.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Chlapi, mám v tom trochu hokej, ohlávka je to, co má kůň na nose a pod talmou, za ušima a znova pod tlamou? A co je potom ta uzdečka?
Sklenda
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 16, 2008 6:12 pm

Příspěvek od Sklenda »

Ohlávka je to za co se kůn uvazuje (v boxe, na louce)
Uzdečka je část uzdy - tím se kůn řídí.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

podla The Horse of the Blackfoot Indian Culture, namiesto ohlavky pouzivali povrazy, a prave najoblubenejsie pre hornu missouri a plateau (moja domnienka) boli tie splietane z konskych zini. na juhu som sa skor docital o rawhidovych povrazoch. jedina nevyhoda povrazu z konskych zini bola, ze dany povraz je prilis lahky na to, aby sa dal uspesne pouzit ako laso, preto na vypravy za kradnutymi konami si skor brali rawhidove "lano".

dany povraz, ked bol pouzivany ako ohlavka, bol stale sluckou nasadeny na krku kona a zvysok tahal kon za sebou. v pripade potreby sa rychlym nasadenim slucky na spodnu celust menil na uzdu. predpokladam ale, ze toto bolo len velmi docasne riesenie, lebo podla mna by bolo velmi nebezpecne pre volne pusteneho kona v stade, alebo zlom terene. sluzilo podla mna len v pripade, ked potreboval indos mat po ruke kona, ktoreho moze rychlo odchytit a "pouzit".
na nocne uvazovanie cennych koni sa pouzivalo uvazovanie ku koliku v zemi (picketing), u zivsich koni cez slucku na krku, u pokojnejsich koni za zapastie na prednej nohe (ale osobne by ma zaujimalo ako dokazalio predist poraneniu sliach na tomto pomerne citlivom mieste). prave ukradnutie takto priviazaneho kona v nepriatelskom tabore bolo cenene a povazovane za jeden zo styroch najvacsich hrdinskych skutkov, pravdepodobne nie odohnanie pasuceho sa stada (teda u Vran to bolo tak).
na nocne "ustajnenie" koni na pasi sa pouzivalo spominane vyviazanie prednych noh do rawhidovych "pout" (hobbling). vacsinou sa uviazovala veduca kobyla.
bohuzial ale zatial nemam ziadne prakticke skusenosti s danou problematikou.

ked som hladal na nete, ako sa presne vola ta kniha, nasiel som na svoju velku radost toto:
http://www.sil.si.edu/DigitalCollection ... lletin159/
takze anglicky citajuci, stahujte, je to podla mna asi to najlepsie, co sa da k danej tematike zohnat! :D
alebo som si to len ja zatial nevsimol? :?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Inyan sapa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř dub 23, 2008 10:35 am
Bydliště: Hostišovice

Koníci

Příspěvek od Inyan sapa »

Zdravím lidi ,zkoušel někdo zapřahat koně do smyku?
Máme dvouletého valáška a nerad bych měl kopyto na čuni...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Dvouroček má ještě spoustu času. Prvně bych počkal než bude obsednutý a tak nějak obeznámený s různými stresovými (pro něj) situacemi a pak bych mu zkoušel pověsit lehkou konstrukci přes sedlo - jen dvě tyče spojené jednoduchou příčkou. Až by si zvyknul, teprve pak bych mu dal skutečné travois.
Uživatelský avatar
Inyan sapa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: stř dub 23, 2008 10:35 am
Bydliště: Hostišovice

Udidlo

Příspěvek od Inyan sapa »

Zdravím mám ještě jeden dotaz má někdo zkušenosti s jízdou na koni bez udidla pouze s třeba provázkovou ohlávkou?
Sklenda
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 16, 2008 6:12 pm

Příspěvek od Sklenda »

Mám rychlejšího koně, kterého mám většinou na páce. Jezdím ho i na provaze, který je uvázán za spodní čelist, většinou se tomu říká válečná uzda. Reaguje na to líp jak na klasické stíhlové udidlo. Provaz mám o průměru 8 mm.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Re: Udidlo

Příspěvek od Dva hlasy »

Inyan sapa píše:Zdravím mám ještě jeden dotaz má někdo zkušenosti s jízdou na koni bez udidla pouze s třeba provázkovou ohlávkou?
Pokud není kůň rapl a je přiježděný na ovládání jednou rukou, neměl by být s jakýmkoli bezudidlovým stylem problém. V kroku i v klusu. Aby to bylo na 100% jistotu i ve cvalu, a třeba když je kůň rozbrnkaný, musel by být asi hóódně vycepovaný. V každém případě to taky záleží na jednotlivém zvířeti.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Já jezdim kobylu (hafling 7let) na vodítku. Obyčejný lano s karabinou na vodění, jeden konec k hubě, druhej do ruky. Dá se i na normální popruhové ohlávce ale líp reaguje na provazové. Do cvalu si ale netroufám- zastavování je trochu problém, zvlášť když jezdim bez sedla.
Asi mám nohy ještě málo do O
Janka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 19, 2008 6:02 pm

Re: Udidlo

Příspěvek od Janka »

Dva hlasy píše: Aby to bylo na 100% jistotu i ve cvalu, a třeba když je kůň rozbrnkaný, musel by být asi hóódně vycepovaný. V každém případě to taky záleží na jednotlivém zvířeti.
Já bych skoro řekla, že ve cvalu je to ještě jednodušší. Většina koní bez udidla v hubě ve cvalu skloní hlavu a jdou klidným tempem. (Ale jako ve všem, lépe začít na jízdárně nebo pastvině,,, ) Kupodivu tak fungují i "praštěný" koně, i když s nima to teda nerada zkouším, a jedině opravdu v ohrazeném místě. Jinak předpokládám (ať u jízdy s udidlem, nebo bez něj) alespoň nějakou zákládní práci ze země, a pak by neměl být problém.
K zastavení - kůň má brzdu "v hlavě" (jakože mozku :-) ), ne v hubě. Tahání za otěže nepomáhá. Když už, tak jen jednou otěží. Nejlépe naučit koně laterální ohnutí, ze země, pak ze sedla, a máte "záchrannou brzdu" pro všechny situace a pro všechna uždění... A ještě Vám kůň bude vděčný, že mu při zastavení uvolníte příjemně záda. Fakt :)
Odpovědět