Apokalypto

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Apokalypto

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak jsem shlédnul konečně tento film (na DVD) a byl jsem více než nadšený. Myslím, že zde byla velice dobře vystihnuta indiánská mentalita, životní styl, i děj i reálie byly více než povedené. Nejvíce se mi líbila určitá syrovost a více či méně absence jinde všudypřítomného idealismu. Něčím trochu připomíná Černé roucho, ovšem je mnohem více "akčnější".
Film musí být ranou pro všechny, kteří stále žijí v představě, že život přírodních národů je (byl) rájem na zemi.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Přesně tak,jak jsem již psal před tím- NEZAPOMENUTELNÉ.No.1 P.S.Doporučuji všem!!!!!!!
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

tak aby nebyli jen pozitivní ohlasy... já bych filmu dal tak 60% a to jen kvůli kostýmům, účesům, kérkám... Gibson se vyžívá v detailech, kde krev stříká v hektolitrech a celý film který jde přirovnat k céčkovým akčním filmům- vy jste my zabili rodinu, teď zabiju já vás, všemi prostředky, nevadí když vás bude 20x víc, stejně nakonec přežiju.... jinými slovy ten film mi nic nedal a když si položím otázku: chci ten film ještě někdy vidět? a odpovím si NE, tak výš hodnotit nemůžu
.... a teď mě můžete mlátit argumentama, ale názor nezměním.... :-))))
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ano, Gibson je asi trochu sadista. Ale nakonec, proč ne. Ať to chceme, nebo ne, krutost a násilí je součástí tohoto světa.
A pro Indiány to byl denní chleba, a to nejen pro ty středoamerické, ale pro všechny. A to je v tomto filmu krásně vylíčené. Ovšem stejně dobře je tam vylíčený indiánský smysl pro humor, ale i rodinu a také všeprostupující magie a mystika.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

II píše:tak aby nebyli jen pozitivní ohlasy... já bych filmu dal tak 60% a to jen kvůli kostýmům, účesům, kérkám... Gibson se vyžívá v detailech, kde krev stříká v hektolitrech a celý film který jde přirovnat k céčkovým akčním filmům- vy jste my zabili rodinu, teď zabiju já vás, všemi prostředky, nevadí když vás bude 20x víc, stejně nakonec přežiju.... jinými slovy ten film mi nic nedal a když si položím otázku: chci ten film ještě někdy vidět? a odpovím si NE, tak výš hodnotit nemůžu
.... a teď mě můžete mlátit argumentama, ale názor nezměním.... :-))))
To víš,někdo uznává krásné,uhlazené,čisté,hodné,spravedlivé atd. Indiány ve filmech a někoho hold nadchne i ukázka něčeho z té druhé stránky Indiánu.A věř tomu,že to,co jsi viděl ve filmu APOKALIPTO,byla jak jsem psal,jen"ukázka".V té době se tam děly takový věci,že bys asi nevěřil.Takový masakry,hafo lidí zabitých během pár dnu,no ulet.A hold Gibson je tak "trochu"sadista,tak se to dalo čekat.Ale taky na druhou stranu je dobré,že použil původní jazyk a zřídka používá počítačové efekty.Takže třeba ta pyramida ve filmu se stavěla pro natáčení.Zkus si něco přečíst o tom,kdo byli Aztékové nebo Máyové.A zkus třeba i "nahlédnout"do té špatné stránky těm krásným,učesaným,spravedlivým a milujícím Indiánům.Nic ti nechci vyvracet,každý máme právo na svůj názor a to je dobře :wink:
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Apokalypto je podla mna dobre urobeny film, samotna vyprava je neuveritelne zvladnuta (len tazko by sa to v dnesnej dobe dalo urobit lepsie), vidno ze Gibson mal dobrych poradcov na dane realie. svedci o tom aj viac-menej odborna kritika, ktoru som mal moznost pocut. jediny nedostatok z tejto stranky je spanielska lod na konci filmu (europania prisli az po obdobi najvacsieho rozmachu tejto kultury), ale ta lod ma v podstate skor symbolicky vyznam.

druha vec je udajna brutalita. vela sa o nej hovorilo a pisalo, tak som sa na nu pripravil (a svojim sposobom aj tesil :twisted: ), vedro na zvratky, perina na rychle zakrytie tvare :shock: ... a nic!
"hektolitre krvi", vyrezavanie srdci a utinanie hlav sa nekonali (teda ziadne brutalne a nie bezne zabery; ak neberieme ako standard produkciu od Disneyho). tak teraz neviem ci som videl nejaku cenzurovanu verziu, ale mne to pripadalo v tomto smere porovnatelne s "Cernym ruchom", ziadny Kill Bill... brutalita danej doby bola vykreslena pomerne elegantne, bez zbytocneho prehanania, alebo nechutneho zobrazenia (keby to malo vykreslit historicku realitu, bolo by to asi podstatne tvrdsie). clovek cloveku proste od nepameti robi hrozne veci...

Ani hlavny hrdina mi nepripadal ako Terminator, Bruce Willis v Smrtonosnej pasci, alebo vikingsky Indian v primitivne ubohom Pathfinderovi (inak tymto filmom si to u mna Russel Means uplne po...).
jednoducho chlapik zdrhajuci pred partiou lovcov ludi, ponahlajuci sa zachranit svoju rodinu a vo svojom prostredi (prales) zbavujuci sa podla moznosti prenasledovatelov. a neda sa povedat, ze by z toho vysiel po americky, "bez skrabanca, len lahko spoteny", takze podla mna OK. hlavnou postavou filmov, knih, pribehov, baji, eposov, atd. su proste hrdinovia, ktori dokazali neobvykle/neuveritelne.

nikoho nechcem presviedcat, kazdy ma pravo na vlastny nazor! kto ste to este nevideli, pozrite si to, a urobte vlastny nazor. ja si tento film este urcite pozriem.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

Film sem viděl už před delší dobou a dost se mi líbil
II píše:Gibson se vyžívá v detailech, kde krev stříká v hektolitrech a celý film který jde přirovnat k céčkovým akčním filmům- vy jste my zabili rodinu, teď zabiju já vás, všemi prostředky, nevadí když vás bude 20x víc, stejně nakonec přežiju
ty hektolitry krve bych tomu filmu skoro vůbec nevyčítal - jsou jiné továrny na megakraviny typu Schwanceneger (nebo jak se to píše),stallone,Wan Dam.... kde střílí z kulometu v jedné ruce od pasu a v druhé ruce 20m nábojů , nepřátelé po něm střílejí ale nemůžou ho trefit , za to on je dává levou zadní a bez šrkábance

Nebo když přijde řada na pěsti tak kolem "hrdiny" je kruh nepřátel tak na něj nejdou všichni,ale čekají až na něj přide řada :)

Jen si kladu otázku jestli je možné aby indián utekl jaguárovi
Vím,že indiáni byli velcí běžci , někteří chytali mladé antilopy,jeleny ...jen nevím jestli puma je rychlejší/vytrvalejší než antilova.

Toť můj názor
Jiri
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: stř srp 01, 2007 11:46 am

Příspěvek od Zdenek »

Tak tento film mě docela zklamal. Děj možná napínavý, ale předvídatelný. Fatalita příběhu kdy se pronásledovaný jedinec vyhne všem nástrahám na které doplatí jeho pronásledovatelé ubírá, dle mého názoru filmu na zajímavosti. Nakonec jej na pobřeží, zachrání pár španělských lodí které upoutají pozornost nepřítele, což mu umožní zmizet... To se dá vzhledem ke Gibsonovu křesťanství vyložit, tak že mu spásu přinesl bůh reprezentovaný evropany přinášející "pravou víru"...
Když sem na to šel do kina tak jsem očekával naturalistický film o aztékách. Nejsem zrovna aztéckým fandou, ale nemyslím si, že by to měli být větší záporňáci než španělé.
Také mě příjde, že Gibson indány použil tak trochu jako kulisu a pointou příběhu nebyli aztékové, ale pouze vyvolenec který s boží pomocí utekl pronásledovatelům, (ostatně bez boží pomoci by to asi těžko dokázal )
Naposledy upravil(a) Zdenek dne úte led 15, 2008 12:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jiri píše:
Jen si kladu otázku jestli je možné aby indián utekl jaguárovi
Vím,že indiáni byli velcí běžci , někteří chytali mladé antilopy,jeleny ...jen nevím jestli puma je rychlejší/vytrvalejší než antilova.
Teoreticky to možné je, ale počítám, že ne víc, jak asi 10 až 15 metrů :D
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zdenek píše:Tak tento film mě docela zklamal. Děj možná napínavý, ale předvídatelný. Fatalita příběhu kdy se pronásledovaný jedinec vyhne všem nástrahám na které doplatí jeho pronásledovatelé ubírá, dle mého názoru filmu na zajímavosti.
Je to, přes výbornou výpravu, reálie, atd. přecejen komerční akčí film, marketingově cílený na určitou skupinu konzumentů. Takže tohle se přece musí čekat. Co by tam asi mělo být jiného? Jde o osvědčené schéma, které už pár let funguje a dalších pár let ještě bude.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Pridavam sa k nazorom EYE a Vlka. Apokalypto je vyborne urobeny film, Gibson sice trochu pomiesal prvky z roznych obdobi vyvoja mayskej (nie azteckej) kultury, ale nemozno mu upriet maximalnu snahu o historicku presnost a realne vykreslenie zivota Mayov, vratane detailov, tykajucich sa ich vyzoru. Navyse som mal moznost precitat si recenziu najlepsieho slovenskeho mayologa Doc. Milana Kovaca PhD, na tento film, kde som nenasiel ziadny zavazny nedostatok, ktory by Doc. Kovac Gibsonovi vytykal.
Samozrejme, ze dej bol prispobeny faktu, ze Gibson musi na svojich filmoch zarobit, inac by tocil dokumenty. Tak ako pisal EYE, na filmovom trhu proste takato schema deja proste zatial bezi, s tym sa neda nic robit. Bodaj by sa takych historickych filmov ako Apokalypto tocilo co najviac, aspon by bolo o com diskutovat.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

já osobně bych dal apokalyptu dal tak 65 ze sta a to za prostředí, nebylo asi jednoduché tam natáčet, i když ta digitální kamera, no dobře.., za historické zarámování, o mayích toho zase tolik není, za pár pěkných detailů. co se týče násilí, doba to asi nebyla lehká a takové věci se nejspíš děly, ale přece jen mi mi přijde vice méně účelové. A útěk? Zranit ho mohli míň, bylo by to uvěřitelnější, že je dobrý bojovník už jsme věděli, leč Rambo je tady proti němu opravdu žabař a věčné náhody film jen prodlužují, závěrečný přirozený porod bez komentáře.
Navíc je dost dlouhý. na závěr mé oblíbené věty z CSFD:.......a mohla to být i uvěřitelná honička - sice plná náhod - zvláště kdyby si Mel vynechal to první zranění šípem, protože po něm by už určitě neběžel jak Emil Zátopek, grr........................... Gibson sice neřekne, "že všechna voda nakonec steče dolů a Stázina si vezme Kubu za manžela," ale jeho archetypální vypravěčství to ze sebe vyzařuje samo po celou natahovanou stopáž.
jinak Zdenku,zajímavý názor, takhle jsem o tom nepřemýšlel a kdoví jak to vlastně je...
Ale jinak se mi to fakt spíš líbilo:-)
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

tak jsem teď shlédl film Cesta bojovníka :D :lol: :D :lol: :D :lol:
zlaté Apokalipto :lol:
na každů sviňu sa někde vaří voda
tds
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 07, 2008 8:39 pm

Příspěvek od tds »

to Wiyaka: Neměl bys tu recenzi od Kováče někde v el. podobě? třeba vyfocenou nebo tak... To by mě moc zajímalo... kdyžtak dík
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

tds píše:to Wiyaka: Neměl bys tu recenzi od Kováče někde v el. podobě? třeba vyfocenou nebo tak... To by mě moc zajímalo... kdyžtak dík
Tú Kováčovu recenziu mám v pdf formáte, môžem ti to poslať mailom.
Ospravedlňujem sa, že reagujem tak opozdene, ale nejako mi tvoja otázka na mňa unikla.
Odpovědět