Odlišnosti týpí

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
falcon

Odlišnosti týpí

Příspěvek od falcon »

Stále sa stretávam pri táborení z dakotským típí , neviete aké tvari používali Odžibwejovia,alebo iné kmene ,,na obrázkoch som videl típka bez dym.chlopní , alebo ostrejší kužeľ alebo naopak ? Zrovna také niečo by som si chcel zriadiť špicaťejšie a bez chlopní(duchovná vízia :? )
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Opravte mě někdo jestli se mýlím ale týpí má vždy chlopně. A ani by bez nich nefungoval odvod kouře. Co se týče tvaru týpí, ani zde nelze s jistotou říct jaký úhel má postavené týpí toho kterého kmene- totéž týpí se vám může podařit postavit pokaždé trochu jinak špičaté či placaté. Rozdíly jsou malé, ale pokud je ještě zkreslí dobový malíř,nelze s jistotou říct podle tvaru stanu který je to kmen. To lze poznat lépe podle tvaru chlopní a malby.
Co se týká sklonu- ještě je třeba vědět z které strany se na týpí díváš- většinou jsou stany na dveřní straně šikmější, vzadu kolmější. Nejvíce se tento rozdíl projeví u Vraního týpí.Poměrně špičaté byly i šajenské týpí. Pokud je týpí pravidelný kužel, jde o střih Seton- uměle vytvořený, skauty požívaný typ. Poměrně široké týpí s velkou dírou nahoře jsou černonožské...atd...Odžibvej nevím. Počkej po semináři v šumperku
http://www.indianhobby.cz/diskuse/viewtopic.php?t=207, možná budem vědět víc.
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

Seton v knize lesní moudrosti píše že Čipavejové měli oddělené kouřové křídlo od pláště.
Podle mě to má tu výhodu,že vítr může foukat z jakékoli strany a nebude v týpí plno kouře.

Ale taky je tu možnost, že se vítr dostane pod "chlopňový plášť" a třeba i uleťet :D

Nechci tady nějak rozumovat-teprve začívám
Jiri
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Ty "obrázky" by se daly identifikovat jako - dobové fotky, dobové malby či kresby, nebo prostě jen obrázky zjevně moderní?
Třeba na velkém procentu starých fotek je vidět postavené týpí, které nemá zastrčené chlopňové tyče a chlopně jen leží na plášti.
Nemám tedy patent na rozum, ale týpí mi nepřijde jako typicky Odžibvejský domeček. Pana Setona bych bral s velkou rezervou.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Dva hlasy píše:Nemám tedy patent na rozum, ale týpí mi nepřijde jako typicky Odžibvejský domeček.
Taky se mi zdá, že jejich typická stavba z "klacků a kůry" zdánlivě připomíná týpí bez chlopní.. :?
falcon

t

Příspěvek od falcon »

Pokiaľ viem kožený stan nebol iba prérijnov záležitosťov .Kôra brezy sa mohla používať iba v oblasti veľkých jazier(inde tuším nerastie), oblasť subarktická bola oblasťov iných príbytkov ,,najskôr aj kožených stanov hlavne pokiaľ išlo o kočovných lovcov ,, bolo by myslím dosť nepraktické zakaždým si stavať kôrový dom. .Ak sa mýlim ,opravte ma ,ja len tipujem.A, odžibwejovia žili aj na prérii . Našiel som obrazi stanov podobné típí u šoniov aj u ,,irokézov (v knihe nový svet) ,u odž. niečo ako nahádzané kože na kostre, z neskorších dôb bežne típka aj v lesnej v oblasti(najskôr plátené),,hm?
Naposledy upravil(a) falcon dne úte úno 05, 2008 12:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

No a jsou nějaké hodnověrné prameny, že Odžibvejové bydleli něčem jiném nž je třeba tady?
http://www.legendsofamerica.com/bulleti ... .php?p=128&

Ikdyž teda musím říci, že někteří ti Odžbvejáci tam vypadají skoro úplně "plains".
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Také jsem vždy žil v domění, že Odžobvejové žili v chýších z kůry, něco informací je tady.

http://mujweb.cz/zabava/indiancorral/ni ... ibytky.htm
falcon

Příspěvek od falcon »

Ok ,dík, tak tie pláti sú asi kôra :roll:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Teda fakt tam Nišnábe píše o týpí. Nu, člověk se učí celý život. Nicméně podle toho jak to tam má napsané bych usuzoval na méně častou a hodně pozdní záležitost.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Tanner ve svém "životopisném vyprávění" mezi Otawy a Odžibveji popisuje jak si s sebou nosily rohože na pokrytí právě takovýchto staveb. Protože to byly lovecké skupiny, tak taky často cestovali za zvěří.
U nás se dají rohože dělat např. z orobince.
Skoro by mě nepřekvapilo, kdyby se v novějších dobách na těchto stavbách, objevil třeba i plech.
Někdy mi to připomíná stavby bezdomovců z velkoměstských periférií, nechť majitelé těchto obydlí prominou :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky píše: Skoro by mě nepřekvapilo, kdyby se v novějších dobách na těchto stavbách, objevil třeba i plech.
Někdy mi to připomíná stavby bezdomovců z velkoměstských periférií, nechť majitelé těchto obydlí prominou :wink:
Tak úplně přesně tohle mě taky napadlo.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Zkusil bych napřed definovat pojmy Týpí a Kuželovitá stavba- slovo týpí pochází z lakotštiny a tak bych jím nazýval jen stavby podobné lakotským příbytkům. Jiné typy kuželovitých obydlí se mohou nazývat např. vigvam, chýše, nebo třeba Čum (stavba používaná na Sibiři a u Laponců, velmi podobná týpí.)
Základní rozdíl ovšem je tento: týpí je sešité, ať už z látky nebo kůže,jeho tvar a velikost je daná, kdežto na ostatních kuželovitých stavbách je kůže (nebo kůra, rohože, rákos..) použito jako střešní krytina, jednotlivé kusy pokrývají konstrukci "jak to vyjde".
Nelze tedy použít slovo "týpí" pro všelijaké hybridy, např s Chlopňovým nástavcem nebo bez chlopní , pokryté kůžema či rohožema..atd...- to jsou Jiné Kuželové Stavby
falcon

r

Příspěvek od falcon »

Tie fotky "obydlí" ,aj čo sa týka oblečenia, vyzerajú ako by to bolo fotené blízko mesta kde títo "reprezentanti národa" evidentne nemali núdzu o alkohol .Konkrétne títo, by neuštedrili dakotom niekoľkonásobné porážky ...a či pána setona brať z rezervov? (uričite to bol snílek ale žil tam koncom 19.st)
falcon

ok

Příspěvek od falcon »

Obrátim svoju otázku teda správnejšie, zaujímali ma odlišnosti típí, ak to niekto vie, tipické lakota a centrálne pláne ,,,potom netradične, nez perze ,šošoni, sever čierne nohy a krí plus prerijny odžibwa atd.Ono zdá sa že típí sa používalo všade kde boli bizony. Miešať tam lesných odžibvov už nebudem kedže to používali až v 19.st. a ojedinele . Aj tak by ma ale zaujímalo aké príbytky používali subarktické kmene , vo vigvame z brezovej kôri by tie zimy -40 asi nerozchodili.
Odpovědět