Odlišnosti týpí

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Docela dobře je to popsané v knize The Indian Tipi od Laubina, něco málo z toho je i Táboříme v týpí od Macka. Nicméně doporučuju projít dobové fotografie jednotlivých kmenů a udělat si obrázek takto vizuálně. Ty rozdíly jsou pro citlivé oko partné.

Částečně to popsal Sapazi.
Lakotská týpí jsou tvarově známá, šajesnká se od nich příliš neliší. Vraní týpí jsou vyšší, užší a více elegantní, stavěná na 4 nohu, propíchnuté chlopně, málokdy malované. Černonožská týpí jsou také na 4 noze, ale jsou nízká a široká, jakoby rozsedlá. Pokud byla malovaná, tak velmi hezky. Tvarově podobná jsou i Gros Ventre a Assiniboin.

To ale mluvím o plátěných týpích. U kožených to bylo trochu jinak.
falcon

s

Příspěvek od falcon »

Ako inak u kožených ,otom som nečítal :D ?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Hlavní rozdíl vidím v tom, že kožená týpí nemají exaktní linie, jako plátěná. To je dané tím, že se sešívala z kůží a né z pásů metráže, nebo obdelníků různých plachet. Co jsem měl možnost vypozorovat, tak se nevypínaly ani spodní okraje chlopní a jenom tak plandaly.
falcon

s

Příspěvek od falcon »

To je dosť že si dá niekto tú námahu ,to spraviť (surové kravské kože asi nie sú drahé, ale tá drina??) .....Fakt a spal som párkrát v dakotskom típí a prišlo my to dosť nepohodlné ,,,,tak som uvažoval že keby to bolo špicatejšie, bude lepšie, a tu to máš, Crow! , takže sa pridám k sympatizantom vrán. Fakt ale vraj to je, more espensive ,, :roll: https://www.reesetipis.com/tipi_style.cfm
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Věř tomu, že vraní týpí je stejně nepohodlné jako to lakotské. Jestli toužíš po komfortu měl by jsi začít dělat severozápadní pobřeží.
Jinak co jsem se teoreticky připravoval na debatní kroužek, ze starých fotek jsem vydumal, že neplatí téměř žádná kmenová pravidla ve stavbě týpí. Pominu-li pravidlo trojnoha/čtyřnoha nebo díra v chlopni pro chlopňovku.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

a Linda Holley (dufam ze som jej meno nespotvoril), americka autorka knihy o tipi, spochybnila na PIS2 aj to pravidlo troj/stvornoha a uchytenie chlopni. takze skutocne tazko povedat... :?
ale tiez suhlasim, ze je to asi jediny orientacny bod, ktoreho by som sa pridrzal! :wink:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

No, Linda Holley má 100% větší studijí fond, nicméně na mých fotkách je použití trojnoha/čtyřnoha naprosto striktně oddělené podle normy jak ji známe. Mám jedninou fotku siouxské rodinky před čtyřtyčovým týpkem, ale to bych si dovolil tipnou, že je špatně označená.

Při rekonstrukci materiální kultury by jsme se však měli držet typických věcí. Tzn. Siouxové, Šajeni tři tyče, Vrány, Černonožci čtyři tyče, Odžibvejové nějaký ten vigvámek....
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

UPLNY SUHLAS!!!
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

No, to ještě proberem:-)
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Re: Odlišnosti típí podla kmeňov res. podmienok a podnebia.

Příspěvek od Savage »

falcon píše:Stále sa stretávam pri táborení z dakotským típí , neviete aké tvari používali Odžibwejovia,alebo iné kmene ,,na obrázkoch som videl típka bez dym.chlopní , alebo ostrejší kužeľ alebo naopak ? Zrovna také niečo by som si chcel zriadiť špicaťejšie a bez chlopní(duchovná vízia :? )
Obrázek
Vcelku nepohodlne na skladovani, ale proti gustu....
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

nechcel som zakladat nejake nove vlakno, tak to davam sem.

clanok "The Ethnomathematics of the Sioux Tipi and Cone" ktoreho autor je matematik Daniel Clark Orey, Ph.D. z Kalifornskej statnej univerzity. (bohuzial v povodnom zneni).

http://www.csus.edu/indiv/o/oreyd/paper ... .final.mht

nikdy by ma nenapadlo, ze sa niekto na tipi moze pozerat aj takto. cim nas este mozu prekvapit? :wink:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Ovšem a = 2.π.r platí pouze u severních plání, a to zejména v intertribální sociální inetrakci kmenů Blackfoot a Assiniboin. Assiniboini v tomto tvaru týpí preferují 20 stupňový radius. :D

r = g - tak s tím by se dalo souhlasit
:lol: :twisted:
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ja suhlasim so vsetkym co autor napisal, ja som mal s matematikou vzdy uzasne problemy... :D
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
JCC
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: pon říj 08, 2007 4:21 pm
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JCC »

Sapazi píše:... Nejvíce se tento rozdíl projeví u Vraního týpí.Poměrně špičaté byly i šajenské týpí.
Možná trošku s křížkem po funuse, ale kdo ví. K citaci mám jednu věc - šajeni, podle rozhovoru s kýmsi z elders byla šajenská tepee právě placatější, tedy rozpor se Sapazim (těžko říct, kde je pravda, Sapa se tomu věnuje již léta, tak i elders by mohli něco vědět), což potvrzuje i fotka, kterou zrovna nemůžu najít, ale až najdu, pošlu.

Druhá věc se opět týká šajenů - přijde mi docela komická, protože jsem v rezervaci nenarazil na jediné šajenské tp. všechno to jsou vrány (díry v chlopních i tvar) na trojnoze, zřejmě díky vlivu vraní rezervace (snad i vyšší státní podpory Vran, ekonomickou situací kmene a kdoví čím ještě), další vtipná věc na vraních tepeech je ta, že když jsem procházel v Billings krámy s "indošskýma věcma" narazil jsem na vraní týpka s návodem na stavbu, kde bylo nakreslené a popsané stavění na trojnohu. Asi se tedy jedná o kompromis - vraní tp, šajenský způsob stavby, možná že to bude v Crow agency naopak, ale to už bude vědět Chodí ;) Nebo v tom mají chlapci bordel, popř. platí co napsal Sapazi - že žádný extra dogma u žádnýho kmene neexistuje.

Takže jsem zase předal kulový, no nic :D
*****Don't eat yellow snow...*****
Odpovědět