Hygiena

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Naštěstí s tím nemám žádné zkušenosti, odstranění plátků masa taky není problém s dobrou škrabkou, ale setkal jsem se na kůží jelena s rezavými místy a místa, kdy pri škrábání vypadne malý kousek kůže i s chlupy o průměru 0,5-1cm, což znamená "pravděpodobne" to je můj názor nějakou kožní nemoc , a tím to může být pro lidi všeobecně více-méně nějak nákažlivé. Takže při koupě kůží, rozbalení kůže, její následním zpracování si musíme dát na ruce ochranné rukavice, víme, že kupujeme "jelena v pytli" :(.
Ogen
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Příspěvek výše od Ogena není až tak od věci. Tak mě napadlo, jak řešíte při činění kůží hygienu?
Jasně, pokud je kůže čerstvá, dobře stažená a často se mění voda nebo ještě k tomu v zimě, není to problém. Ale ne vždy jsou takové podmínky. Mám nepříjemnou zkušenost, kdy jsem nechal kůži ve vodě mírně zahnít a s myšlenkou "to je ještě v pohodě" jsem se ji jal napínat do rámu. A ejhle do ranky na ruce se mi dostala infekce a skončil jsem s horečkama na pohotovosti a musel jsem brát antibiotika. Od té doby nic nepodceňuji a při práci s mokrými kůžemi používám raději gumové rukavice. Navíc mám zkušenost, že případný smrad se z kůže dostane do lidské kůže a nejde to ani umýt mýdlem. Leda nechat vyčuchnout a to trvá pár dní. S rukavicema se sice více potí ruce, ale pak nesmrdí a nehrozí riziko nákazy.

Btw. Mám dobré zkušenosti s gumovými rukavicemi zn. Albert, vydrží dlouho a stojí cca 10 Kč pár. Rukavice značky vileda stojí cca 35 Kč pár a po dvou použití se rozpadnou, mají to tak schválně naplánované z výroby.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

No tak já používám chyrurgické rukavice koupené ve zdravotnických potřebách v krabici jich je 100ks to je 50 páru a krabice vyjde něco kolem stovky.Je pravda že je velká spotřeba ale za tu cenu se to dá.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Někdy pracuji s rukavicema a někdy bez nich. Mám podobnou zkušennost jako eye, ale nebylo to tak dramatické, jen se mi zanítila ranka a rozehnal jsem to Framikoinem.
Jinak ve fázi upevňování kůže do rámu se mi často stane, že rukavici rozervu o drátěný háček, tam už je někdy sundavám.

Snažím se kůži po vyndání z vody ještě hodně vymáchat. A potom po vymozkování kůži asi 2-3x vymáchám ve vlažné čisté vodě. Aby se vyplavil mozek a aby se kůže ještě vyčistila. V posledním máchání občas přidávám pár kapek buď levandule nebo eukalyptu. To ale jen pro můj pocit, po vyuzení to samozřejmě cítit není.. :wink:
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

chtěl jsem ještě dodat že když se někdy povede ře kůže začne plesnivět tak to radši hodím do vápeného mléka a to už ty špatnosti s kůže vytahá :D ,ale moc často to nedělávám kůže je potom taková naboptnalá,to mluvím jenom o velkých kůžích které je mi líto zlikvidovat.Je to pracnější to potom neutalizovat,ale je to taky řešení.
Jinak rukavice používám při napínání i při škrabání masové strany .Jak koža uschne už na ni jdu bez rukavic.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

silny roztok popola vo vode (luh) si poradi so vsetkymi bakteriami na kozi a je to hard-etno! :twisted:
koza vydrzi aj niekolko horucich dni bez vymeny roztoku za novy. v podstate funguje ako to vapno.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

určitě ano já popel skoušel jen jednou a bez ůspěcu,asi to tam bylo krátce :wink:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Odpovědět