lakotové

Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

lakotové

Příspěvek od Jiri »

Zdravim všechny

Chtěl bych se více seznámit s kmenem lakotů,tak kdybyste byli tak hodní a poradili mě literaturu ohledně tohoto kmene popř. internetové odkazy.

Děkuju předem
Jiri
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

tak zrovna teď vychází Lid Rudého Oblaka o Oglalech... viz media/knihy
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: lakotové

Příspěvek od OyunkeThanka »

Jiri píše:Zdravim všechny

Chtěl bych se více seznámit s kmenem lakotů,tak kdybyste byli tak hodní a poradili mě literaturu ohledně tohoto kmene popř. internetové odkazy.

Děkuju předem
Pokud by tě zajímala duchovní stránka, pak se pokus sehnat knihu "Mluví Černý jelen" od John G. Neihardt (přeložil J.F. Ullrich) - na kosmas.cz ale píší, že už je vyprodaná

Z jiné strany se na Lakotskou kulturu můžeš podívat prostřednictvím knížky "Mýty Lakotů aneb Když ještě po zemi chodil Iktómi" od J.F. Ullricha. Navíc je to bilingvní vydání - lakotsko a české a knížka obsahuje i lakotsko-český slovník všech výrazů v knize použitých.

Jinak vyšlo hodně překladů samizdatem, ale nějak nemůžu najít kontakt na Akiho virtuální knihkupectví. Spousta těchto publikací bývá k mání, třeba na blížícím se PowWow v Praze.
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Velmi dobrá kniha je Kopí a štít od Roberta Utleye, je to životopis Sedícího býka. Ovšem už se to nedá sehnat, snad v antikvariátu.

Pak je také dobrá kniha Konec syna jitřní hvězdy od Opatrného, ale to vyšlo asi tak před 14 lety. Takže také antikvariát.

Pak mě napadá Tribes of Sioux Nation od nakladatelství Osprey, edice Man et Arms.

Dále Chromý jelen, vyšla nedávno, ale už se také nedá sehnat.

A pak překlady o Sedícím býkovi od Vestala. Tuším, že jeden je na prodej na inzerci na indiani.cz.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

BTW: nevíte, co je s akičitovým virtuálním knihkupectvím? Funguje to ještě? Nemůžu se mu dovolat ani mi neodepisuje na maily a v Poselství už jsem taky dlouho neviděl žádnou reklamu ani článek od něj.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Ten Konec syna jitřní hvězdy od Opatrného je síce dobrý, ale o Lakotoch tam toho veľa nie je, Opatrný históriu popisuje skôr z tej druhej strany, čiže zo stany americkej armády.
Ešte by som poradil pre všeobecný prehľad o Lakotoch je výborný Royal Hassrick a jeho kniha The Sioux.
U Vás máte k dispozícii ešte samizdatový preklad knihy Život a smrt Šíleného koně od Russella Freedmana.
Z kníh zaoberajúcich sa obradmi a vierou vyšla Posvátná Dýmka od Josepha E. Browna a Fools Crow : Moudrost a síla od Thomasa Mailsa.
Na viac si zatiaľ neviem spomenúť, ale určite ma ešte niečo napadne.
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

hledal sem po netu Posvátnou dýmku , ale nanašl sem ji ani v jednom knihkupectví co sem našel.
Kdybyste věděli kde ji sehnat tak napište prosím
A ta The Sioux je v češtině ? Jestli jo tak zkuste taky poradit kde by se dala splašit

Dikas
Jiri
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

The Sioux určitě do češtiny přeložná není. Sice jsem měl kdysi takové plány, ale po konzultaci s Petrem Majerem jsme to uložili k ledu. Asi měl pravdu, že zase tak světoborné informace tam nejsou, aby se to vyplatilo překládat celé. Až mi ji vrátí možná z toho přeložím nějakou zajímavou kapitolu.
Těch samizdatových překladů o Lakotech je relativně dost, ale chce to zkontaktovat toho Akičitu. Pošlu Ti do SZ jeho mail.
Z komerčně vydaných knih mne ještě napadá obligátní Oregonská stezka od Francise Parkmana.
U Tribes of Sioux Nation od Ospreye bych očekával spíš povrchnější informace, ale je to jen můj odhad - neviděl jsem to.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak už mám doma Lid Rudého oblaku a vypadá to opravdu více než dobře.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

tituly od Ospreya sa daju stiahnut v pfd cez torrenty (chce to trpezlivost), takze nieje problem to pozriet!
Z indosov som videl len tusim Plains Indians (aj to len narychlo), ale ine historicke temy maju zmaknute na zaujimavej urovni, takze by som cakal nieco, co bude pre pokrocilejsich asi len zhrnutie, ale pre zaciatocnikov by to mohlo byt super. samozrejme ze sa asi vyskytne nejaka chybicka... :twisted:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

vlk píše:tituly od Ospreya sa daju stiahnut v pfd cez torrenty (chce to trpezlivost), takze nieje problem to pozriet!
Z indosov som videl len tusim Plains Indians (aj to len narychlo), ale ine historicke temy maju zmaknute na zaujimavej urovni, takze by som cakal nieco, co bude pre pokrocilejsich asi len zhrnutie, ale pre zaciatocnikov by to mohlo byt super. samozrejme ze sa asi vyskytne nejaka chybicka... :twisted:
Mam skoro vse co se tyka Indianu,ale nejsou to zadne zasadni informace,spise se jedna o povsechny prehled jak pise Vlk.Tady je prehled pokud nekdo neco chcete, napiste.
Osprey - Campaign 039 - Little Big Horn 1876 - Custer's Last Stand.pdf
FILE Osprey - Fortress 028 - Forts of the American Frontier 1820-91. Central and Northern Plains.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 018 - George Washington's Army (OCR).pdf
FILE Osprey - Men at Arms 033 - U.S. Cavalry.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 036 - The American War 1812-14.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 039 - The British Army in North America 1775 - 1783.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 063 - The American Indian Wars 1860-1890.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 105 - The Mongols.pdf-To je pro Cikalu :-)
FILE Osprey - Men at Arms 163 - The American Plains Indians.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 168 - US Cavalry on the Plains 1850-90.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 186 - The Apaches.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 288 - American Indians of the Southeast.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 344 - The Tribes of the Souix Nation.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 345 - The United States Army. 1812-1815.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 395 - Tribes of the Iroquois Confederacy.pdf
FILE Osprey - Men at Arms 418 - American Indians of the Pacific Northwest.pdf
FILE Osprey - Warrior 105 - Native American Mounted Rifleman 1861-65.pdf
FILE Osprey ESS059 Plains Wars 1757-1900.pdf
FILE Osprey.xls
FILE WAR 107 - Buffalo Soldiers 1866 - 91.pdf
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Dva hlasy píše:The Sioux určitě do češtiny přeložná není. Sice jsem měl kdysi takové plány, ale po konzultaci s Petrem Majerem jsme to uložili k ledu. Asi měl pravdu, že zase tak světoborné informace tam nejsou, aby se to vyplatilo překládat celé. Až mi ji vrátí možná z toho přeložím nějakou zajímavou kapitolu.
Dovolil by som si nesúhlasiť, samozrejme pre človeka, ktorý sa venuje Lakotom roky až tak veľa nového táto kniha určite neprinesie, ale nepochybne tam je dosť zaujímavých informácii, zvlášť pre niekoho, kto sa o to zaujímať len začína. The Sioux je dobrá kvôli celkovému prehľadu, ale ako to už u podobných kníh býva nejde veľmi do hĺbky.
Tribes of the Sioux Nation je dosť povrchná.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

ahoj, můžeš zkusit třeba i tohle: Decorative art of the Sioux Indians. Napsal Clark Wissler.Jméno autora dává tušit, že by to mohlo být kvalitní čtení.
a navíc je online.
http://digitallibrary.amnh.org/dspace/handle/2246/1495
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

ještě se tam dá najít:
1907 Some protective designs of the Dakota. Anthropological papers of the AMNH ; v. 1, pt. 2 Wissler, Clark, 1870-1947.

1947 The Canadian Dakota. Anthropological papers of the AMNH ; v. 41, pt. 1 Wallis, Wilson D. (Wilson Dallam), 1886-1970.

1913 Dance associations of the Eastern Dakota. Anthropological papers of the AMNH ; v. 11, pt. 2 Lowie, Robert Harry, 1883-1957.

1912 Societies and ceremonial associations in the Oglala division of the Teton-Dakota. Anthropological papers of the AMNH ; v. 11, pt. 1.
Wissler, Clark, 1870-1947.

1917 The sun dance and other ceremonies of the Oglala division of the Teton Dakota. Anthropological papers of the AMNH ; v. 16, pt. 2. Walker, J. R. (James R.), b. 1849.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

a ještě něco navrch, opět online
Myths and Legends of the Sioux
By Mrs. Marie L. McLaughlin
Published in 1916

http://www.1st-hand-history.org/SiouxMth/album1.html
veverka je nesvědomitý zákeřník
Odpovědět