lakotové

vec
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 17
Registrován: úte bře 25, 2008 4:59 pm
Bydliště: Havirov

Příspěvek od vec »

některé z výše uvedených titulů od Osprey můžete stáhnout přes torrenty např. na adrese
http://thepiratebay.org/tor/3699902/10_ ... ian_eBooks

osobně to odtamtud mám a je to plně funkční.
Uživatelský avatar
Hawran
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 35
Registrován: čtv bře 27, 2008 10:34 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

lakota

Příspěvek od Hawran »

chcel by som sa opytat ci je rozdiel zaujimat sa o lakotov alebo o oglalov, brule...
a aky je rozdiel medzi lakota, dakota a nakota, kedze mam v tom trochu chaos lebo vsade nachadzam rozne delenie
v knihach, net napr tabulka na stranke indiani.webpark:
http://www.indiani.webpark.cz/indexx.htm
je dobra? resp spolahliva da sa podla nej orientovat, myslel som si ze Lakota je v podstate ekvivalent k sioux a ze pod lakotov spadaju aj nakota a dakota ako yankton a santee
no jednoducho mam v tom hokej
dakujem kazdemu kto mi prinesie svetlo do tohto problemu
vdaka
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: lakota

Příspěvek od OyunkeThanka »

Hawran píše:chcel by som sa opytat ci je rozdiel zaujimat sa o lakotov alebo o oglalov, brule...
a aky je rozdiel medzi lakota, dakota a nakota, kedze mam v tom trochu chaos lebo vsade nachadzam rozne delenie
v knihach, net napr tabulka na stranke indiani.webpark:
http://www.indiani.webpark.cz/indexx.htm
je dobra? resp spolahliva da sa podla nej orientovat, myslel som si ze Lakota je v podstate ekvivalent k sioux a ze pod lakotov spadaju aj nakota a dakota ako yankton a santee
no jednoducho mam v tom hokej
dakujem kazdemu kto mi prinesie svetlo do tohto problemu
vdaka
Siouxské kmeny se dělí na:
východní DAKOTA - (zvaní též Santee) ty se dělí na čtyři kmeny
- Mdewakanton
- Siseton
- Wahpeton
- Wahpekute
severní NAKOTA - se dělí na dva kmeny
- Yankton
- Yanktonai
západní LAKOTA - se dělí na sedm kmenů
- Oglala
- Sičángu(=Brulé)
- Mnikonžu
- Hunkpapa
- Sihasapa
- Itazipčo(=Sans Arc)
- Oohenunpa

Mrkni se na stránky Jana F. Ullricha
http://www.inext.cz/siouan/sioux-dialects.htm

Snad to bude stačit. Před lety vyšel podrobný článek Očethi Šakovin -Sedm Poradních Ohňů, který to rozebíral ještě podrobněji. Akorát si nějak nemůžu vzpomenout zda to bylo v Poselství světa v kruhu nebo ještě dřív v Indian Hobby Courier.
OyunkeThanka
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Re: lakota

Příspěvek od Dva hlasy »

OyunkeThanka píše: Před lety vyšel podrobný článek Očethi Šakovin -Sedm Poradních Ohňů, který to rozebíral ještě podrobněji. Akorát si nějak nemůžu vzpomenout zda to bylo v Poselství světa v kruhu nebo ještě dřív v Indian Hobby Courier.
V Indian Hobby Courier.
Uživatelský avatar
Hawran
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 35
Registrován: čtv bře 27, 2008 10:34 am
Bydliště: Prešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hawran »

takze to znamena
ak poviem ze sa zaujimam o siouxov - je to vseobecne
ale ak o lakotov je to uz specificke, alebo je dobre sa zamerat este presnejsie? alebo specifickejsie sa zameravaju ti ktorí v tom chodia uz dlhsie maju viac skusenosti atd a zaciatocnikovi staci ked sa zameria na lakotov ?
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Můj pohled je ten, že to může znamenat jednak že se zajímáš o Očeti Šakowin, ale také to může zajímat že se zajímáš o Súje obecně - tedy o Lakoty, Dakoty, Absaroky, Hidatsy, Mandany, Arikary atd.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Označení Očethi šakovin se téměř nepoužívá, ačkoli jde zřejmě o nejpřesnější (a politicky korektní :wink: ) označení kmenů jinak všeobecně známých pod jménem Sioux. Je dobré vědět že dakotské kmeny zůstali víceméně lesními indiány, zatímco Nakota a Lakota jsou kmeny typicky prérijní - pokud to vztáhneme na to klasické období po roce 1800. Čiže jejich kultura je vzájemě odlišná. Pro začátek by se stačilo zaměřit Lakota/Nakota nebo Dakota.
Třeba poslední vydaná kniha Lid Rudého oblaka jasně ukazuje, že byly výrazné odlišnosti i na podrobnější úrovni dělení např. Oglala vs. Hunkpapa, v našich podmínkách to ale myslím nikdo takto nespecifikuje, tedy alespoň nevím o nikom takto přísně vyhraněném.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:Můj pohled je ten, že to může znamenat jednak že se zajímáš o Očeti Šakowin, ale také to může zajímat že se zajímáš o Súje obecně - tedy o Lakoty, Dakoty, Absaroky, Hidatsy, Mandany, Arikary atd.
Vždy jsem tedy žil v přesvědčení, že Sioux a siouanská jazkyová skupina jsou dvě různé věci. Sioux je souhrnné označení pro Lakoty, Nakoty a Dakoty.
Například Absarokové sice patří do siouanské jazykové skupiny, nicméně je lze těžko označit jako Sůy.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Eagle-Eye píše: Vždy jsem tedy žil v přesvědčení, že Sioux a siouanská jazkyová skupina jsou dvě různé věci. Sioux je souhrnné označení pro Lakoty, Nakoty a Dakoty.
Například Absarokové sice patří do siouanské jazykové skupiny, nicméně je lze těžko označit jako Sůy.
Ja v tom presvedčení stále žijem. Sioux ako kmeň a siouxská jazyková skupina sú dve rozdielne veci. Keď sa zaujímam o Siouxov, tak to určite neznamená, že by som sa mohol zaujímať napr. o Mandanov, Hidatsov ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:Můj pohled je ten, že to může znamenat jednak že se zajímáš o Očeti Šakowin, ale také to může zajímat že se zajímáš o Súje obecně - tedy o Lakoty, Dakoty, Absaroky, Hidatsy, Mandany, Arikary atd.
Btw IMHO Arikarové jsou severní příbuzní Pónyů a patří do jazykové skupiny kadó, ne do siouanské
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Eagle-Eye píše: Btw IMHO Arikarové jsou severní příbuzní Pónyů a patří do jazykové skupiny kadó, ne do siouanské
Samozrejme je to tak a ešte k nim patril samotný kmeň Caddo a kmeň Wichita.
ToVor
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 24
Registrován: pát srp 22, 2008 8:16 am
Bydliště: Plzeň

headroach

Příspěvek od ToVor »

ahoj,
chtěl bych vědět, jestli nosili Lakotové headroach? a pokud ano, zajímá mně barva, velikost, postup výroby, atd.
děkuju za odpovědi
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Obrázek
Dimensions: ROACH)L:31 W:17.5 H:4.5 ROCKER&FEATHER)L:35 W:7.5 H:3.7 [in CM]. je to z amnh. osobně myslím, že lakotové moc head roachů nenosili, spíš takový ty malý kulatý, ale v dnešní době na pow wow jsou běžný. střílím trochu do vzduchu, tak mě opravte, rozhodně se rád poučím také
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Výšivky

Příspěvek od Honza »

Prosím.. Korálkovali Siouxsové - Lakotové na svých výšivkách ,, i pásech " květinové vzory..? Rád bych korálkoval na svých oděvech to co je přirozené ,, květy , ptáky , zvýřata " A dodržet indiány Lakota..Jenže Siouxsové měli asi větší korálky a těmi to asi nepude korálkovat .. Mam korálky 2 mm šířky a 1 mm tloušky nevým číslo. Pak mám jiné korálky 3 mm šířky a 2 mm tlouštky též nevým jejch číslo.. Které korálky výše zmíněné mám používat ty menší či větší a mohu snimi korálkovat zmíněné motyvy - ptáky , květiny , zvýřata ..
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Áhanátamao'o
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 66
Registrován: pát kvě 16, 2008 8:35 am

Příspěvek od Áhanátamao'o »

Vždy jsem tedy žil v přesvědčení, že Sioux a siouanská jazkyová skupina jsou dvě různé věci. Sioux je souhrnné označení pro Lakoty, Nakoty a Dakoty.
Například Absarokové sice patří do siouanské jazykové skupiny, nicméně je lze těžko označit jako Sůy.
Všiml jsem si, že přívlastky "siouanský", "algonkianský" apod. jsou dosti rozšířené, ale pozor: Jsou to nesprávné tvary odvozené od anglického "siouan", "algonkian" apod. Příponu "-an" přidává někdy angličtina, když tvoří přídavná jména odvozená od jmen vlastních, např. taky "lithuanian" (od Lithuania, Litva), "indian" (od India, Indie), "australian" (od Australia, Austrálie). Takže stejně jako používáme tvar "australský" (nikoli "australianský"), tak musíme (pokud tedy chceme mluvit správně česky, jinak nás nikdo nenutí) použít tvar "siuský (sújský)", "algonkinský" apod.

Vraní indiány, Hidatsy, Mandany, Asiniboiny, Omahy. Ponky Vinebagy a další bych taky spíš zařadil do sújské jazykové skupiny nebo do jazykové skupiny Siu, než mezi Súje (Siouxy). "Sú" je hlavně politický pojem označující volný svaz Sedm ohnišť. Třeba Asiniboiny, i když se od lakotských a dakotských skupin oddělili relativně nedávno a sdílejí s nimi jazyk (s určitými dialektovými rozdíly) a základ tradiční kultury, za Súje označit nelze.

Oglaly, Hunkpapy, Sičanguy a dalších sedm lakotských skupin bych za kmeny ani kmenové národy neoznačil, protože tady existuje společný jazyk, kultura, území a vědomí společné lakotské identity. Jsou to spíš hodně nezávislé podskupiny, které také mají vědomí vlastní identity, ale ještě to nejsou kmeny. Narozdíl třeba od Asiniboinů, kde byl proces vzniku samostatného kmene dokončen.
NEKUPUJME ČÍNSKÉ ZBOŽÍ! Čína nehraje fér.
Nepřispívejme vládcům vládnoucím pomocí LŽÍ, VYDÍRÁNÍ a NÁSILÍ.
DON'T BUY CHINESE GOODS! China doesn't play fair.
Odpovědět