Obřadní dýmky

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To: wicasa haycasa
Nejsem zadny velky mystik, ale mam pocit, ze se obradni pravidla vazala k te ktere dymce nikoli k dymkam obecne. Cili se zvyklosti lisily od dymky k dymce od tlupy k tlupe, od kmene ke kmeni.Dymka si sama rekne jake zachazeni vyzadujeJakekoli vyhlasovani vseobecne platnych pravidel povazuji za velmi nebezpecne. A to z hlediska etnologickeho tak z hlediska lidskeho.V etnologii sklouzneme k panindianismu a v tom dalsim ohledu k valce :-) Jak to muze dopadnout jinak, kdyz si nekdo mysli, ze on ma tu jedinou pravdu a podle neho by to meli delat ostatni.Indiani valcili kvuli ruznym vecem , ale nikdy nebyla predmetem sporu vira ci nejake obradni zvyklosti, pritom je jiste, ze jednotlive narody necitili stejne veci stejne.Uvedomme si: nebyli to(dnes je to trochu jinak) Indiani ale jednotlive narody s vlastnimi tradicemi pouze sdilejici stejny styl zivota coz je cinilo podobnymi.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Savage píše:To: wicasa haycasa
Nejsem zadny velky mystik, ale mam pocit, ze se obradni pravidla vazala k te ktere dymce nikoli k dymkam obecne. Cili se zvyklosti lisily od dymky k dymce .
Ale vždyt tohle jsem psal,zkus si to přečíst pořádně:psal jsem,že dýmky byly bud obřadní a nebo tzv.na pokouření.A to,že tady píšu svůj názor,NEznamená ŽE JÁ MÁM PRAVDU(POZOR!!!!!!),od toho je DISKUZE,aby lidi psali svoje názory,Nebo snad né?Tak rada pro příště:než začnete unáhleně odpovídat na něco,zkuste si to ještě tak ze 2krát až 3krát přečíst.Aby náhodou nedošlo ke zbytečnému omylu.Dík
stejně jsme všichni wašičuni
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Savage píše: nikdy nebyla predmetem sporu vira .
A tohle bych zrovna na 100% netvrdil.
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

wičaša hayčaša píše:
Savage píše: nikdy nebyla predmetem sporu vira .
A tohle bych zrovna na 100% netvrdil.
Doloz prosim priklad.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

wičaša hayčaša píše:
Savage píše:To: wicasa haycasa
Nejsem zadny velky mystik, ale mam pocit, ze se obradni pravidla vazala k te ktere dymce nikoli k dymkam obecne. Cili se zvyklosti lisily od dymky k dymce .
Ale vždyt tohle jsem psal,zkus si to přečíst pořádně:psal jsem,že dýmky byly bud obřadní a nebo tzv.na pokouření.A to,že tady píšu svůj názor,NEznamená ŽE JÁ MÁM PRAVDU(POZOR!!!!!!),od toho je DISKUZE,aby lidi psali svoje názory,Nebo snad né?Tak rada pro příště:než začnete unáhleně odpovídat na něco,zkuste si to ještě tak ze 2krát až 3krát přečíst.Aby náhodou nedošlo ke zbytečnému omylu.Dík
Cetl jsem to pozorne.Mluvim totiz o tom, ze kazda obradni dymka mohla vyzadovat neco jineho.Nikoli o rozdeleni na kourilky a obradni dymky.A rozhodne si nemyslim, ze tady prosazujes svuj nazor jako absolutni pravdu.To bylo zase mysleno tak, ze povazovat zminovanou knihu za jakysi predpis toho jak obrad provadet je nebezpecne.Pokusim se vyjadrovat presneji.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Souhlasím se Savagem, že každá obřadní dýmka měla svoje pravidla. A troufnu si napsat, že i jinou "vážnost". Tím chci říct, že rozdělení na dýmky obřadní a kouřilky je sice správné, ale příliš zploštělé. Ona obřadnost mohla mít různý stupeň a ty obřady, např. otevření dýmkového vaku byly pak tomu adekvátní.
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

wičaša hayčaša píše:
Savage píše: nikdy nebyla predmetem sporu vira .
A tohle bych zrovna na 100% netvrdil.
přidávám se k Savegeovi... tohle by mě zrovna hodně zajímalo, protože mě vůbec žádný příklad nenapadá... teda minimálně na Pláních
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Savage píše:
wičaša hayčaša píše:
Savage píše:To: wicasa haycasa
Nejsem zadny velky mystik, ale mam pocit, ze se obradni pravidla vazala k te ktere dymce nikoli k dymkam obecne. Cili se zvyklosti lisily od dymky k dymce .
Ale vždyt tohle jsem psal,zkus si to přečíst pořádně:psal jsem,že dýmky byly bud obřadní a nebo tzv.na pokouření.A to,že tady píšu svůj názor,NEznamená ŽE JÁ MÁM PRAVDU(POZOR!!!!!!),od toho je DISKUZE,aby lidi psali svoje názory,Nebo snad né?Tak rada pro příště:než začnete unáhleně odpovídat na něco,zkuste si to ještě tak ze 2krát až 3krát přečíst.Aby náhodou nedošlo ke zbytečnému omylu.Dík
Cetl jsem to pozorne.Mluvim totiz o tom, ze kazda obradni dymka mohla vyzadovat neco jineho.Nikoli o rozdeleni na kourilky a obradni dymky.A rozhodne si nemyslim, ze tady prosazujes svuj nazor jako absolutni pravdu.To bylo zase mysleno tak, ze povazovat zminovanou knihu za jakysi predpis toho jak obrad provadet je nebezpecne.Pokusim se vyjadrovat presneji.
Máš pravdu,určitě i každý z nás(stejně jako Indiáni) máme trocha odlišný způsob meditace s obřadní dýmkou(různý způsob nacpávání dýmky,různý způsob kouření.atd.),ale stejně si myslím,že určité základy byly neměnné(jako třeba zda-li držet hlavičku v levé či v pravé ruce).Vždyt to i přisuzovali tomu,že levá ruka je blíže srdci,tak možná proto.
stejně jsme všichni wašičuni
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Myslím si,že oba dva máme svou pravdu,i když ne 100%.Ani jeden z nás dvou tam v té době nebyl,takže můžeme věřit jen té svojí pravdě.Ale zase na druhou stranu,jsme to tu opět trocha oživili ne? :D Musíme tady tu"reality show"trocha udržet.Nováčci ne a ne se zapojit,prakticky tu "debatuje" 10lidí z cca.100přihlášených.Nevím,možná mají strach,aby jste je hned na začátku nerozmetali na kopytech.Podívej se na mě:řekl bych že 99% mých dotazů,připomínek atd.v téhle netové diskuzi bylo"napadeno".Jedna věc byla"oceněna",a to dokonce tebou v případě,když jsem radil jak se zbavit smradu z rukou po mozkování :lol: .Vůbec se nezlobím na to,že v 99případech,kdy řeknu ano,se opět najde někdo kdo řekne ne.Ba naopak,alespon se diskuze rozjede a dozvíme se i názory a poznatky jiných.A to je dobře.Ale možná taky to spousta lidí odradí a raději se do diskuze nezapojí.Kdo ví?Měj se fajn a aj vy ostatní.
stejně jsme všichni wašičuni
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

datlí zobáky

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Narazil jsem na rozšířený zvyk přivazování zobáků či kusů lebek se zobáky datlovitých ptáků na obřadní troubele. Předpokládám, že to bylo asi dost rozšířené zvláště v první polovině 19. století (i když jsem zatím nenarazil na toto u Šajenů). Máte někdo představu jaký význam to má a které etnikum to používá (valo)?
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Re: datlí zobáky

Příspěvek od Píta Ominí »

Námomóhtóhta píše:Narazil jsem na rozšířený zvyk přivazování zobáků či kusů lebek se zobáky datlovitých ptáků na obřadní troubele. Předpokládám, že to bylo asi dost rozšířené zvláště v první polovině 19. století (i když jsem zatím nenarazil na toto u Šajenů). Máte někdo představu jaký význam to má a které etnikum to používá (valo)?
Tak s tím jsem se nikde nesetkal, tedy vyjma mé lakotské dýmky, kde je na troubeli lebka ze strakapouda - na základě souvislosti datlovitých ptáků se snem o štítu, tedy jako ochrana. Osboně jsem se nesetkal s něčím podobným na fotkách či tak, takže nechávám prostor povolanějším. Co Oyunke a jeho archiv? :-)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Odpovědět