Mízdření

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Mízdření

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky píše:Rád bych se zeptal na stranu masa. Do jaké míry (těžko vysvětlovat teoreticky, ale přece), do jaké kvality a výsledku čistíte (škrabete) stranu masa. My máme tu zkušennost, že za mokra serveme největší bordel škrabkou a za sucha ostrým nožem kolmo ke kůži doškrabeme zbytek.
Občas se nepovede voškrabat kůži tak, aby byla hlaďoučká jako tvář gentlemana. Předpokládám však, že pokud neděláte kůži na róhajd, tak se s tím asi taky nepatláte?!
Nejde mi moc pod nos dodělávat a dočisťovat kůži vrtačkou se smirkovým papírem nebo bruskou?!?. :cry:
Tady záleží na tom, jakou budeš používat metodu. Pokud budeš škrábat chlupy a PV za sucha v rámu, tak opravdu stačí odstranit to nejhorší, nechat doschnout a pak oškrábat ostrou škrabkou na semiš.
Mízdřit v rámu je možné, ale vyplatí se to jenom u větších a těžších kůží, jako např. bizon, nebo velký jelen. U menších kůží bych mízdřil na trámku pořízem. Je to mnohem rychlejší a míň se nadřeš a nemáš problém s tím, že se kůže v rámu povoluje.
Ale samozřejmě, když budeš mízdřit do čista, dáš si záležet, tak budeš mít méně práce se škrabkou.
Na mízdření v rámu je nejlepší škrabka, jaká se používala za Pláních, kulaté ostří a zuby, často se vyráběla ze starých laufů od pušek. Stejně tak škrabka na suché škrábání z jeleního parohu a železného ostří je nepřekonatelná. Nůž nepoužívej na suché škrábání ani omylem.
Kvalitní nářadí je 50% úspěchu. Zbytek jsou zkušenosti a trochu dřina.

Ad bruska apod.: taky jsem to viděl, flexku, vibrační brusku, kotouč ve vrtačce apod. Nevím, jestli to má takový efekt, jak to vypadá. Spíš moc ne. Po koutouči jsou na kůži vždycky vidět ty kulaté tahy, osobně bych takovou kůži nechtěl, ale proti gustu žádný dišputát.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Odstraňování blány

Příspěvek od Ogen »

Ahoj všichni! Nejlepší škrabka, podle mne, je škrabka na kůru stromu. Je trojuhelníkového tvaru. Strany jsou - rovná, vypouklá a vpouklá. U králičích kožešin odstraním z masové strany, pokud možno, v celku blanu, mám aspoň přehled, kde jsem to udělal. Je to trochu dřina na 20 minut :oops: , v domácích podmínkách na linu.
Ogen
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Re: Mízdření

Příspěvek od Siky »

EAGLE-EYE píše: nechat doschnout a pak oškrábat ostrou škrabkou na semiš.


Jak ta škrabka vypadá?
EAGLE-EYE píše: Stejně tak škrabka na suché škrábání z jeleního parohu a železného ostří je nepřekonatelná. Nůž nepoužívej na suché škrábání ani omylem.
V případě "za mokra" je nůž na prd, podle mých dosavadních zkušenností.
Ale za sucha na dočištění s ostrým nožem nemám problém. Proč ho nedoporučuješ?
EAGLE-EYE píše:Kvalitní nářadí je 50% úspěchu.
To je pravda, ostatně jako ve všem :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Třeba tady. Typická škrabka na mázdry. AMNH, uvedená jako Arapaho, ale ty škrabky byly velmi podobné všude. Některé měly více kulaté "ostří". Ale pozor, škrabka by neměla být moc ostrá, aby nedošlo k pořezání kůže. Poutko slouží k pevnému přichycení k zápěstí, aby škrabka neklouzala z ruky. Podobná poutka byla taky celkem běžná.
Obrázek
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ad nůž: s nožem se zbytečně nadřeš, s dobrou ostrou škrabkou to budeš mít dřív a bude to méně práce.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

EAGLE-EYE píše:Ad nůž: s nožem se zbytečně nadřeš, s dobrou ostrou škrabkou to budeš mít dřív a bude to méně práce.
Na masovou stranu kůže se používá škrabka se zuby na blánu a na chlupovou se používá bez zubů naostřená a to je na čerstvou a namočenou kůži? A na suchou kůži na obě strany se používá jen jedna a to ostrá škrabka bez zubů? Nechci z nikoho nic dělat, to upozorňuji!
Z toho, co jsem přečetl, nejen tady, mně to není jasné!
Má u mne velké Ď, ten kdo mi dá odpověď!
Ogen
Uživatelský avatar
romantyčka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon úno 05, 2007 7:16 pm
Bydliště: Zadní Třebaň

Příspěvek od romantyčka »

Nevím jak kdo, ale já masovou i chlupovou stranu kůže dělám vždy za mokra ostrou škrabkou.Pokud je kůže dobře rozmáčená, není problém.Zkoušel jsem to i za sucha, ale zubatou škrabkou masovou stranu moc neoškrábeš a ostrou je velice jednoduché kůži proříznout.
Zubatou tupou škrabku používám jenom při vytahování kůže v rámu.
Doufám, že jsem to napsal dost srozumitelně. Nejsem moc zběhlý pisatel.
Romantyčka
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

romantyčka píše:Nevím jak kdo, ale já masovou i chlupovou stranu kůže dělám vždy za mokra ostrou škrabkou.Pokud je kůže dobře rozmáčená, není problém.Zkoušel jsem to i za sucha, ale zubatou škrabkou masovou stranu moc neoškrábeš a ostrou je velice jednoduché kůži proříznout.
Zubatou tupou škrabku používám jenom při vytahování kůže v rámu.
Doufám, že jsem to napsal dost srozumitelně. Nejsem moc zběhlý pisatel.
Romantyčka
Díky za to, na starou kůži z jelena-masovou stranu jsem použil škrabku se zuby, byla perfektní a zkoušel jsem ostrou škrabku a nechytal jsem se ani na chlup. straně. Určitě záleží na ostrosti, což asi byl největší můj nedostatek.
Rád bych věděl jaké rozměry zubů maj originál škrabky (výšku a vzdálenost od sebe). Předpokládám mezi 1,5 - 2 mm.
Ogen
Odpovědět