Vylévání olovem/cínem

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Vylévání olovem/cínem

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zdobení dýmkových hlaviček technikou vylévání olovem/cínem. Zkušenosti, technologie, nástroje, vzory a vše ostatní.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zajímalo by mě, kdo to děláte, jaké používate nástroje a čím vyléváte. Syšel jsem, že se původně používalo olovo, nebo olovo s příměsí cínu. Teoreticky mohli Indiáni používat olovo na odlévání kulí, kterého zřejmě měli v táborech k dispozici běžně metráky (viz. např. záznamy ukořistěných věcí po útoku na vesnici, atd.)
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

existuje krasna knizocka o vylievani cinom. je to o ludovom umeni na slovensku, ale technika je o tom istom....
Jozef LENHART, Vylievanie cinom, ISBN 80-88852-28-5, ÚĽUV v ramci edicie Skola tradicnej vyroby remesiel. Je to plne farebnych fotiek spolu s postupom odlievania.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Nicméně indoši zcela jistě vylévali tím olovem.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dano: díky, tu knihu jsem viděl, na valné hromadě na Slovensku a je fakt dobrá. Koukal jsem, že ji mají v ULUVe v Blavě, uvažuju, že bych ji pořídil, stojí 125,- Sk.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

presne. v ramci "vseobecneho vzdelania" sa to oplati kupit. aj ked som "pocul", ze mozno indosi pri vylievani olovom, ked mohli njprv namotali do vylievanej plochy nejaky drot a az potom to zaliali, len uz neviem kto mi to hovoril.... ta technika vylievania je celkom jednoducha a da sa to zvladnut bez problemov aj doma v kuchyni.
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

hovoril som ti to ja a nemyslim ze to tak robili indiani ale kazdopadne to tak robia chlapici v pipestone co tam vo visitors centre vyrabaju fajky. Indiani mylsim ze nemali drot o hrubke pol milimetra a menej aspon som ho nikde nevidel. Ale je pravda ze s tym drotom sa daju zvladnut jednoduche vzory iba za pomoci pajkovacky. NIkdy som nijaku vylievany original fajky v ruke nedrzal ale olovo mi pripada ako pristupnejsie pre indiana. Ale to su same myslim si a mi pripada takze tato moja vypoved nema v podstate nijaku hodnotu cim sa ospravedlnujem za tento prispevok :D
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

nekecaj :D .....ale spredre robis dobre :D .......
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Kdysi na PISu probehla diskuze o tomtez a kdosi tam zminoval i jisty incident, kdy Indiani vyloupili nejakou tiskarnu, zcizili tiskarske litery, roztavili je a pouzili mimo jine na vylevani dymek.Doufam ze si to pamatuju dobre, ale pokud ne klidne me opravte.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět