Mokasíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Mokasíny

Příspěvek od iktome »

Ahoj všichni,chci se zeptat,jakým způsobem přišíváte vrchní díl mokasínů k podrážce.jestli spíše z líce nebo obrácené naruby?
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: Mokasíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Setkáš se s oběma způsoby. Někdo šije z rubu a obrací, někdo z líce. Já šiju z líce. Docela dobře to je popsáno na tomto webu v článku o prérijních mokasínech.
http://www.indiani.cz/web/articles.php?id=3
Naposledy upravil(a) OyunkeThanka dne čtv bře 20, 2008 9:30 pm, celkem upraveno 1 x.
OyunkeThanka
HAVRAN
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 22
Registrován: úte úno 06, 2007 8:47 am

Příspěvek od HAVRAN »

Ahoj! Myslim že naruby přišijese cely vršek a pak si jenom obrati. :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Co jsem viděl většinu dobových originálních mokasínů z Plání, dvoudílných, tak měly podrážku ze suroviny a byly šité naruby a pak obrácené.

Obracet mokasíny se surovinovou podrážkou může být trochu problém. Předně je třeba podrážku navlhčit, aby změkla. I tak je otočení docela těžké a pokud je na svršku výšivka, dostane zabrat.

Další zrada hrozí od mokré suroviny. Asi je lepší ji jenom lehce navlhčit, aby byla flexibilní. Já jsem ji rozmáčel fest a když pak uschnula, tak se mi zcvrkla o cca desetinu, což dělá na délku skoro 3 cm.

Někteří radí nechat mokrý (lépe jen vlhký) rawhide uschnout přímo na noze, nemělo by dojít k takovému smrštění.

Samo, že šít lícem je řešení, nemusí se pak obracet, ovšem zřejmě to není běžně používaná původní technika.
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Příspěvek od iktome »

Díky za vaší účast :wink:
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

ak sa nemylim, tak aj ta surovka na podrazku sa "spracovavala na podrazku" a potom sa uz prakticky nevytahuje a nescvrkava a nie je ani taky problem to po zositi prevratit.....
to spracovanie spociva v tom, ze sa vlhka, az mokra surovka dostatocnej hrubky namasti, roluje vsetkymi smermi a vyklepava napr. sekerou az kym to nevyschne, ale to asi poznate.....vo svojich prerijackych casoch som tak mal zopar mokasin a nebolo lepsej podrazky....
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

re:mokasíny

Příspěvek od hanes »

Nazdar pánové:-),jakože se téměř zásadně nezůčastňuji diskuzí,tak teď mě to opravdu nedá:-)....1. rawhide z bizona,který byl indiány používán na výrobu podrážek,byl velice měkký i při své tloušťce - tudíž žádný problém při sešití mokasínů naruby a následném obrácení....odzkoušeno několikráte s velkým úspěchem:-)...2. Je jasné,že při tomto způsobu sešití dostane výšivka zabrat....ale...alespoň si tím odzkoušíte její kvalitu:-)...3. Takovýto měkký rawhide se dá udělat i z kůže kravské....a pak se mokasíny šijí úplně samy:-)...odzkoušeno....4. A pokud máte rawhide příliš tvrdý,rozhodně bych nedopuručoval jej před šitím obuvi namočit a pak jej nechat uschnout na noze - staří Egypťani mučili lidi tím,že je zašívali do syrové kravské kůže a tu pak na nich nechali seschnout:-)...takže...nemučte svá chodidla...raději tu nepříliš povedenou kůži na podrážky namažte tukem a dejte na slunce....změkne o sto procent...záleží však ale na tom,zda rawhide nebyl před aplikací tuku tvrdý až moc...to pak nepomůže ani sádlo,ani slunce jakkoli je všehoschopné.....:-)
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Naštěstí neděláme egypťany. Takže mohu na červenou bederku odpřisáhnout, že to rozcházení mokré podrážky ze surovky docela dobře funguje. A připojuji Hanesovo "odzkoušeno několikráte s velkým úspěchem:-)".
Inu potvrzuje se, že co euroindián to euronázor. Ale s tím rawhide z bizona, to je pravda. :wink:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Schází se tu zajímavé názory. Inu každá zkušenost je dobrá. Život je příliš krátký, než aby člověk vyzkoušel VŠECHNO.

Přidám taky trošku do mlýna. Zrovna včera jsem zkoušel sešívat dvoudílné mokasky a šel jsem střední cestou. Rawhidovou podrážku jsem na cca hodinu zabalil do vlhkého ručníku. Rawhide natáhl vlhkost a velmi zvláčněl, ale současně se nijak dramaticky nenacucal a nepohnul. Sešívání i otáčení byla pohoda, nicméně jsem nechal doschnout do sucha na noze, jak radí mnozí.

Bizoní rawhide je opravdu velmi příjemný a měkký, to je svatá pravda. Nicméně zdaleka ne všechny podrážky se dělaly z bizona. Viděl jsem řadu origo mokasínů, kde byla podrážka z nějaké vysoké (jelen, jelenec, ......) a dokonce bych řekl, že tu a tam i z krávy a v pozdějších dobách i z prasat. Co do síly a konzistence původních podrážek je k vidění všechno od podrážek typu "šlupička" či "papírek" o síle 1mm na výšku, až po "pancéřáky", téměř půl cm silné, které jsou jako beton a ty už by jistě obrátit bez namočení nešly.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Hanes, neblbni s těma Egypťanama :shock: :shock:
Abys dosáhl mučení, musel bys nohu zašít do syroviny ze všech stran. Pokud je syrová jen podrážka,rozcházením zamokra na noze rozhodně neutrpíš žádnou újmu. Ne že bych tento způsob propagoval jako jediný možný, ale kdo si ušije mokasíny co na noze špatně sedí, nebo ho tlačí šev dovniř, ať klidně projde potokem a nechá sušit na noze. Taky ODZKOUŠENO
Ale když je botka malá na patě nebo na palci, voda nepomůže,ani svěcená jenom se to rozšmajdá nabok. :)
falcon

Příspěvek od falcon »

Nie som sic evroindian ,ale celkom by ma zaujímalo akého strihu boli Apačské mokasíni ,myslím že boli až pod kolená ??? Mám takú sympatiu k apačom že tak dlho dusili amíkov :lol:
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Obrázek
tyhle uvádí wissler jako oblíbené mezi apači,
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

mě osobně přijdou možný i tyhle, ale nevím, co myslíte ostatní?Obrázek
veverka je nesvědomitý zákeřník
falcon

Příspěvek od falcon »

No jo, tie druhé ma jú členovia comandos na fotkách :D . asi aj, aj.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

máš pravdu, spíš sou vidět ty vysoký mokasíny s nakopávačem kaktusů
Obrázek
Obrázek
Obrázek
veverka je nesvědomitý zákeřník
Odpovědět