Házecí šípy

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Házecí šípy

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Vyráběl jsem nějaké házecí šípy a potřebuji je nějak od sebe odlišit. Nevíte jak se zdobily? Stejně jako klasické šípy? Nemáte někdo fotky? Zatím je asi odliším množstvím surovky u těžiště-držadla... ale hlinka by na těch klackách asi vypadala líp...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Na jedine fotce z muzea kterou jsem videl, kde jsou hazeci sipy videt jsou nezdobene.Z Throsellovi fotografie na ktere je zachycena hra se sipy, nelze nic vycist.Normalni sipy byly zdobeny v oblasti opereni barevnymi pruhy,casto je pouzita zelena barva. Takze bych se toho nebal- oznacit je barevne.Ale treba ma jeste nekdo nejakou fotografii, ktera to potvrdi.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Jde mi o to, že když tři lidi nahází po dvou šípech k terčovému, tak se těžko pozná čí je kterej šíp (když je jeden výrobce, že :wink: )
Třeba u petanque se hážou koule, kdy každej hráč má jednu barvu... a vše je hezky přehledné že... ale to je jiná hra a jiný kontinent, takže už mlčím :oops:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

tato hra ocividne vznikla v starej dobe za pouzitia beznych sipov, ktore boli oznacene (myslim ze skor ako znacka majitela to bola znacka vyrobcu pre danu sadu realnych sipov), preto je logicke, ze by aj hadzacie sipy mali byt oznacene.
niekde som nasiel na nete clanok o sucasnych Vranach, ktore pouzivaju "rodinne" znacky na tieto vrhacie sipy, ale nemozem sa k tomu dopracovat narychlo...
hovori sa tam napr., ze sipy su pre zeny tabu az po tom, co su ozdobene/oznacene (preto dany moderny vyrobca tychto sipov pre svoju malu dcerku vyraba nezdobene sipy).

na tejto stranke:
http://lib.lbhc.cc.mt.us/about/genealogy/kinship5.php
sa pise: "The markings on the arrow shaft are individually owned and have a spiritual interpertation to them.", ale na modernu dobu mi pride preceneny ten duchovny vyznam, dnes je to podla mna pre Vrany skor sport.
treba pamatat na to, ze tieto sipy casto menili majitelov (boli cenou v tejto hre) a asi by bolo neprakticke, keby si ich kazdy majitel premalovaval svojou znackou. proste mal kazdy sip svoju znacku a indosi si pamatali, ktore sipy su ktoreho hraca. kedze si nemuseli pamatat tolko zbytocnych blbosti ako my, myslim ze to v pohode zvladali...

neoznacene sipy v muzeu su podla mna proste predane/darovane pred ozdobenim, alebo boli svojim sposobom polotovar, vyrobeny za ucelom predaja/darovania (aby si ich buduci majitel ozdobil ako chce, napr. "rodinnou" znackou).

toto su len moje dohady na tuto temu a nevylucujem, ze sa mozem velmi mylit...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

takový dotaz
Co to sou házecí šípy :)
Jiri
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Jiri píše:takový dotaz
Co to sou házecí šípy :)
viz poslední Poselství světa v kruhu. házecí šípy tvoří tři šípy. Dva dlouhé na 13 pěstí + hrot. Opeření je cca 15 cm, v místě těžiště je bambulka (třeba ze surovky), aby neklouzaly prsty.
Třetí šíp je terčový, je tedy kratší.
Hraje se podobně jako petangue. Jeden hodí terčový šíp a pak všichni nahážou své dva šípy co nejblíže k terčovému... Kdo je nejblíž, získává bod, tvojí ženu, nebo cokoli dalšího... :twisted:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:myslim ze skor ako znacka majitela to bola znacka vyrobcu pre danu sadu realnych sipov
Vidíš, to mě nenapadlo, ale je to pravděpodobné, že to tak bude.
vlk píše: kedze si nemuseli pamatat tolko zbytocnych blbosti ako my, myslim ze to v pohode zvladali...
To je pravda, mně už z těch PINů, loginů a passwordů taky někdy šibe...
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Těžiště..

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Dloho jsem nestřílel z luku a tedkon si dělám šípy a nevím kde je správné těšižtě na hlavním dřevěném ratišti šípu ? Zatím je skouším házet v ruce a pozorovat dráhu letu i když to nejsou házecí šípy . Nevým kam toto písání mám dát ? Šípy jsou dlohé cca od lokte k malíčku - asi neobviklé délky pro dospělé na planinách , nevím ? Delší být nemohou , byli by těší a tak by se asi značně skrátil dolet ? A luk není vyřezán na delší. Dobře my tehdá létali z rákosu - né ten doutníkoví ale kolínkoví. A značně rychle cca 2. výstřeli nevydrželo omotané hlaviště . Přesněji nevidrželi dva křechké konce zářezu , ty nebyli omotané a ani nevím zda se omotávají ? Na Geronimovo rákosovém šípu v knize DVA DIVOŠI to nepoznám ? V knize INDIÁNSKÁ ENCYKLOPEDIE od Mnislav Zelený se píše : Na konci ratiště, až za opeřením, je hlaviště, které u rákosového š. nebývá opatřeno zářezem pro tětivu. Zářez je však nutný u hlaviště dřevěného š., nebot je mnohem slapší. Jak tomu mám rozumět ? u rákosového š. nebývá opatřeno zářezem pro tětivu , nebývá že ne nebo jo i ne ?
Dej pozor kam kráčíš !
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Re: Těžiště..

Příspěvek od Dva hlasy »

Přání čisté mysli a píše:Jak tomu mám rozumět ?
V prvé řadě zapomeň na rákosové šípy. A hned potom zapomeň, že nějaký M.Zelený napsal nějakou Indiánskou encyklopedii. Tedy pokud se nezajímáš o amazonské indiány.
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Těžiště..

Příspěvek od Awe »

Dva hlasy píše:V prvé řadě zapomeň na rákosové šípy ... Tedy pokud se nezajímáš o amazonské indiány.
proč? :shock: Já si myslím, že budou létat dobře a člověk pro ně nemusí až do Amazonie - vyskytovaly se na jihozápadě a jihovýchodě SA.
Rákosové šípy jsou ale skládané - na koncích, v nejnamáhanjěších částech, jsou do něj vloženy dřevěné části...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Dobře, upřesním to. Rákosové šípy z tuzemských zdrojů. U nás roste pouze Rákos obecný. Kdysi jsem s tím taky experimentoval (bylo mi tak 13/14 let) a od té doby vím, že tudy cesta nevede. Je to příliš křehké. Škoda, že ty zaručené informace o rákosových šípech taky neuvádějí z jakého rákosu se vlastně dělaly.
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

V knize ABECEDA INDIÁNSKÉHO ZVĚDA od CHARLES A. ESTMAN čistokrevný siouxský indián popisuje své mládí do 70-80 let 19.století a zminuje se o rákosovích šípech že je používají pobřežní kmeny.
Dej pozor kam kráčíš !
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

co sa tyka hadzacich sipov, je to sice off topic, ale popisuju sa sipy z tvrdsich stebiel travy, pouzivali ich ale velmi mali indiansky chlapci do svojich lukov na hranie. viem ze sa spominalo konkretne rocne obdobie, kedy si tieto sipy chlapci vyrabali, ale detaily si takto z hlavy nepamatam...
je mozne, ze ak takuto info zle pochopil nejaky autor, mohlo dojst k omylu co sa tyka pouzitia materialu na sipy na planach.

ale je mi jasne, ze sa trstina na vyrobu sipov (okrem Azie) pouzivala aj v severnej Amerike, ale zatial som nepocul o nikom, komu by sa podarilo urobit funkcne sipy z nasich trstin...
o vyrobe trstinovych sipov pise dost podrobne vo svojej knihe Jim Hamm.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nějaké fortky originál házecích šípů by nebyly?
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Čéče nemám, sám nechápu jak to, ale nemám.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět