Plošný steh

Korálky, ursoní ostny, ptačí brk, ...
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Plošný steh

Příspěvek od iktome »

Ahoj,zajímaly by mě všechny podrobnosti o této technice vyšívání.jakým způsobem se prováděl,atd..
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Re: Plošný steh

Příspěvek od Savage »

iktome píše:Ahoj,zajímaly by mě všechny podrobnosti o této technice vyšívání.jakým způsobem se prováděl,atd..
Deli se dale na dve techniky ktere maji stejny vysledek, ale provedeni je jine.V obou pripadech se pouzivaji dve jehly. Je to tzv vrani steh kdy se nejprve natahnou jednotlive rady a pote se teprve prichytavaji a tzv overlay kdy se aplikovana rada hned prichytava.Blbe se to vysvetluje ale kdyz to uvidis pochopis hned, zagoogli "crow stich" a "overlay".
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
iktome
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: pon říj 08, 2007 4:58 pm

Příspěvek od iktome »

Po kolika korálcích v řadě se přichytávaly k podkladu?
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

iktome píše:Po kolika korálcích v řadě se přichytávaly k podkladu?
Ja prichytavam po trech pri overlay a po 5 u crow stich.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Overlay někdy šidím a přichytávám po 4-6, ale lepší je opravdu po dvou, po třech. Výšivka je pak mnohem pevnější a víc vydrží, ale je to pomalejší.
Myslím, že vraní steh se dělal původně tak po cca 1,5 cm klidně. Na starých ponybeadových výšívkách i více. Je to vidět někdy na zadní straně výšivky. To je proto, že přichytávací nit rozšiřuje šířku řádku a to dost. Například pokud máš řadu širokou 5cm, která ti sedí do okrajů a pak budeš přichytávat nití po 5 korálcích, tak se ti řada rozšíří na řekněme 5,4 cm i více, což se projeví tím, že se zvlní.

Proto preferuju overlay. Tam se řada přichytává průběžně. Nicméně jsem dělal i jakousi verzi stehu mezi. Šlo o to, že jsem prvně natahal dlouhé řady, které jsem pak přichytával ve stylu overlay, tedy ne napříč, ale podélně. Ale u každého stehu jsem vynechal cca 2 korálky, takže se mi to po přichytnutí roztáhlo do celé šířky.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ještě tu nepadlo, že u vraního stehu jde přichytávací nit kolmo k řadám, u overlay jde souběžně.

Nejlépe je to popsané v knize The Native American Beadwork od Georga Bartha.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

moc jsem to nepochopil, nemohl by ste sem, prosím někdo dát pár fotek, jak vypadají ty stehy z druhé stranky kůže??

předem děkuju.
HOWGH !
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Takhle vypada overlay z rubu,linie koralku jde svisle a prichytavaci steh jde vicemene soubezne s nimi.
http://imgway.eu/img.php?large=6698
Pokud by to bylo crow stich, prichytavaci stehy by sly vodorovne.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Děkuju!!!
HOWGH !
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Lze použít u Lakotů - Oglala vyšívací technyku plochého Vraního stehu na pozadí ?
Naposledy upravil(a) Honza dne stř črc 10, 2013 12:00 pm, celkem upraveno 1 x.
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Za květinkama bývá plošný steh...ale možná jsou i vyjímky :)
HOWGH !
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Používali Siouxsové Dakotové květinové vzory šité rozetovou technykou a vraní stech či řadoví stech na pozadí ???Připadá mi že Sedící Býk - Hunkpapa má na jedné z jeho fotografijích šerpu provedenou těmito technykami - květinové motivy..
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ta šerpa má myslím původ někde v oblasti lesů.To že ji má na sobě nic nedokazuje, mnoho Siouxských válečníků má haleny vyšité vraním stehem a vraním designem, získali je jako dar popřípadě jako kořist.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Jestli máš na mysli takovou tu známou fotku Sedícího Býky (tuším, že vedel něj stoji i William F. Cody-Buffalo Bill), tak to by měl být popruh od tašky, tuším odjibwajské a je to klasická studiová fotka, kdy měl fotograf nakoupené různé indiánské artefakty a oblečení různých kmenů a při fotografování pak indiánům navlíkl, co se mu zdálo dobře vypadající. Takže ne ze všech fotek se dá spléhat na to, že když je tam Lakota, má skutečně jen lakotské věci a pod.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Rozetová květinová a plochá vraní technyka..

Příspěvek od Honza »

Trožku sem s Vámi filozofoval o Siouxsech-Lakota.. Zjistil sem že přece jeden Soiuxský kmen používal-používá květinonové vzory s možná plochým vraním stehem na pozadí ? Sou to východní Dakotové-Santee co se dělí na Mdewakanton, Wahpeton, Wahpekute, Sisseton..
Otáska zní ? Když se rozhodnu dělat Santee ( o kterých se asi málo ví ) ? Lépe ještě přesněji když budu vědět jakou rodovou větev ? O které sem se zmínil výše.. Zda mohu u nich použít rozetoví stech na květiny a pozadí plochý vraní steh Santee kmene? Hodně mi pomůže které rodové větve kmene tak činila-činí..!? Sem šílenec do Siouxsů jakošto Rudý Oblak, Černý jelen, Šílený kůn což sou Oglalové spolu Sedící Bík - Saones, ale kámen ůrazu je že asi nekorálkovali - nežil sem snimi, nevým, nekorálkovali květinové vzory - jak to chápu. Snažim se spojit květinové vzory s plochým vraním stehem na pozadí u Siouxsů - Dakota - Santee- ? Než začnu korálkovat vestu, nechci opustit Siouxse...Nemislim Crov, Assiniboince, Iowa, Černonožci, Winnebegové atd...Nebudu zofalí když budu moci kombynovat již zmíněné obě dvě korálkované technyky u Santee.. Nebo na květinové výšinky rozetovím stehem mam použít na pozadí řadoví stech?
Omlouvám se za pravopisné chybi DĚKUJI... :(
Děkuji Vám....
Odpovědět