Spiritualita

Animismus, šamanismus, obřady, vize a vše související
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

To micaco-chise:

pokud něděláš livinghistory, což předpokládám, že ne, tak tě nemusí přece trápit záležitost replik, kopírování atd.
Prostě pokud máš pocit, že si chceš něco vyrobit, tak to udělej jak to cítíš. Proč ne. Nenech se ovlivnit tím, že někdo dělá něco podle určitých pravidel. Lidi co sem chodí, z větší části dělají indiány jako livinghistory, tj. snaží se při výrobě věcí dodržovat určitá pravidla, ale pokud něděláš to co oni, nemusíš se tím nijak řídit a můžeš dělat, co tě napadne. To může být někdy velmi osobozující :wink:
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

...tak to vypada, ze jsem jen prehnany idealista... :roll: na tohle tema jsem pravda zadnou knizku necetla, je to jenom neco, cemu verim..ze vsechno ma svůj smysl a vyznam a vim, ze nekteri indosi treba vysivali na sva obleceni obrazce ze svych vizi (viz kosile urcena k obradu ghost dance), a tak mi pripadlo, ze vsechno co delali melo svůj vyznam...ale rada jsem se nechala poucit....od toho tady jsme, ze...dik

ale stejne mi ty repliky nejdou pres nos...vidim to ta, ze kazda takova prace je svym způsobem umeni a proste by se nemelo kopirovat....ale tak to mam hozene zkratka asi jenom ja... :wink:

pekny den vsem!
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

Eagle-Eye píše:To micaco-chise:

To může být někdy velmi osobozující :wink:
naprosto souhlasim..a pravda, livingstory nedelam, ja vlastne v podstate nic nedelam, pokud nepocitam sem tam nejakou beadwork a male mokasinky pro svoje slunicko...ptam se, protoze me zajimate vy, to jak vase komunita funguje, jak ma veci hozene a taky vase nazory na vec, vzhledem k tomu, ze ja jsem tohleto nikdy nestudovala, narozdil od nekterych z vas...ptam se, protoze ja mam sice veci hozene po svem, ale rikam si, ze mi mozna vysvetlite, jak to mate hozene vy a ja si to preberu a mozna se necemu priucim a nebo zmenim na nektere veci nazor...chapeme? :wink:

jsem od mala tanecnice, soutezne jsem tancovala a nikdy jsem tanec nepovazovala za sport, vzdycky to pro me bylo umeni, stejne se divam i na rucni vyrobu indianů....vzdycky kdyz neco vyrabis, davas do toho kus sebe, svůj rukopis, svoji zpravu....a proto to vsechno citim, tak jak to citim....ale uvitam nazory druhych a rada si je vyslechnu....

dik!
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

Eagle-Eye píše:To micaco-chise:

Lidi co sem chodí, z větší části dělají indiány jako livinghistory, tj. snaží se při výrobě věcí dodržovat určitá pravidla
..jeste by me zajimalo, co to jsou za pravidla? a proc vůbec pravidla?

predem dik za vysvetleni! :wink:
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Eagle-Eye píše: Slovo replika znamená kopie originálu (více či méně věrná).
Já tedy nejsem zrovna odborníkem na češtinu, ale slovo replika a slovo kopie pro mne nejsou synonymem.
Slovo kopie chápu jako věrný obraz své předlohy. Pokud budu kopírovat obraz Tiziana neměl by nikdo objevit žádný rozdíl.
Slovo replika ale chápu přesně ve významu dialogu - tedy dělám li repliku Tiziana, znamená to, že vyrobím obraz který bude nový, ale každý ho bude považovat za dílo Tizinovo.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Námomóhtóhta píše: tedy dělám li repliku Tiziana, znamená to, že vyrobím obraz který bude nový, ale každý ho bude považovat za dílo Tizinovo.
Tak tomu se říká falzum a když ti na to přijdou orgány v trestném řízení, zavřou tě až zčernáš.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

On-line slovníky cizích slov: replika - původní výtvarné dílo autora, který jím opakuje vlastní originál

V takovém případě bychom neměli pravdu nikdo.

Jinak dále: replikace - obnovení, opětovné uvedení, zmnožení, zdvojení
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Dva hlasy píše:
Námomóhtóhta píše: tedy dělám li repliku Tiziana, znamená to, že vyrobím obraz který bude nový, ale každý ho bude považovat za dílo Tizinovo.
Tak tomu se říká falzum a když ti na to přijdou orgány v trestném řízení, zavřou tě až zčernáš.
Nepsal jsem o tom, že ho autor bude za originál vydávat, to je už kategorie ještě jiná.
Vyrábění kopií obrazů nemusí být vždy výrobou falz. To by se něco takového nedělo ve výtvarných školách. Tam jde - ostatně jako mnohdy mezi námi - o niterné pochopení autora, i o naučení se výrobních technik.

Ale díky za osvětlení, asi tedy nebude má představa ta úplně nejpřesnější.
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

"niterne pochopeni autora" me docela bavi :wink:

...ale prece jen me uplne nejvice bavi.."niterne vyjadreni sama sebe" :D
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

a tady taky budu citovat, co jsem dnes precetla..:

život, ktery vedli původni obyvatelé ameriky se ridil duchovnim svetem. Jejich obydli byla vic nez funkční nebo krásná, promlouvala, symbolicky, o hlubsí realite. Vzory na oblečení, zhotovování predmetů, způsob, jak pristupovali jeden k druhému - to vse jim pripominalo nevideny svet. Kdyz si lide želvízho ostrova postavili potní chyši, viděli nejen prvky použité při stavbě, ale i metafyzické energie v techto prvcích obsažené.

to je to co mam na mysli, kdyz mluvim o tom, ze vse co udelali melo svůj duchovni vyznam...neni obydli teoreticky brano jakozto "kazdodenni" potřeba?
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

to micaco-chise:
jestlize, jak rikas chces ozivit kulturu, muze se ti taky stat ze vyrobis (naprosty paskvil) novou kulturu ktera bude mit spolecne dejme tomu akorat kuzi a koralky nic vic
falcon

Příspěvek od falcon »

yunb ye nah píše:to micaco-chise:
jestlize, jak rikas chces ozivit kulturu, muze se ti taky stat ze vyrobis (naprosty paskvil) novou kulturu ktera bude mit spolecne dejme tomu akorat kuzi a koralky nic vic
Ak by to fungovalo ? Prečo nie .To že si z indiánov američania spravili , hlúpu kopiu sama seba ,nevnímam ako bonus ale naopak .
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

yunb ye nah píše:to micaco-chise:
jestlize, jak rikas chces ozivit kulturu, muze se ti taky stat ze vyrobis (naprosty paskvil) novou kulturu ktera bude mit spolecne dejme tomu akorat kuzi a koralky nic vic
nemyslim si, ze bych vyrobila paskvil (pokud to vůbec jde) kdyz bych navazala na původní kultůru...kulturu urcite neozivim, kdyz ji budu pouze kopirovat...chce to navazat a pokracovat, kde jsme prestali ne? vsechno se vyviji dopredu...u zachovani kultůry jde podle me ale o to, aby se to dopredu vyvijelo s původni myslenkou, ta by mela byt zachovana...můj názor...
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

jak muzes pokracovat s puvodni myslenkou?? kdyz ji v podstate ani nezname!! To ze bylo vydanych par knih, kde je "nejak podana puvodni myslenka" s rozhovory s ruznymi svatymi muzi nebo vyznamnymy valecniky -- coz dle mne je uz zkresleno jednak autorem - ponevac se na to diva a posuzuje z uplne jineho pohledu nez vupravec nebo tazany, a dale prepisem typu jezuitskych zapisu z 16stol prepsane ze starofrancouzstiny nekdy na prelomu 19 a 20 stol.

Kze otazka :Co si myslis ci myslite ze je puvodni myslenkou -- dle mne to co u lidi dnes: Prezit (v tomto svete jaky je) a udelat si ten zivot vramci mezi krasnym a prijemnym

Nu a na zaver chces li pokracovat s tou "myslenkou" nebo tradicema, zapomen na nejake livinghistory a zajimej se o to co je dnes -- dnesni pow-wow, pomery v rezervacich atd.......
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

micaco-chise píše:
..jeste by me zajimalo, co to jsou za pravidla? a proc vůbec pravidla?

predem dik za vysvetleni! :wink:
Ty pravidla living history ti jistě rád vysvětlí někdo jiný. Nebo se to dá najít na netu. Living history jsou třeba i šermíři, vojáci, střeověk, trapeři a další. A proč ty pravidla? Protože nás to tak baví a dává nám to symsl.
Odpovědět