Spiritualita

Animismus, šamanismus, obřady, vize a vše související
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

yunb ye nah píše: Kze otazka :Co si myslis ci myslite ze je puvodni myslenkou -- dle mne to co u lidi dnes: Prezit (v tomto svete jaky je) a udelat si ten zivot vramci mezi krasnym a prijemnym

Nu a na zaver chces li pokracovat s tou "myslenkou" nebo tradicema, zapomen na nejake livinghistory a zajimej se o to co je dnes -- dnesni pow-wow, pomery v rezervacich atd.......
původní myšlenka...neboli základ já osobne shledávám v té spiritualite...mozná s epletu :roll: ..ale tak to ted vnímám...prezít urcite, nicméne mámpocit, ze na základě toho, ze zili spirituálním zívotem, ve velkych kmenech a v souladu s prirodou, byl jejich zivot tak nejak "bohatsí", nez ten nás ted, kdy zijeme v podstate"sami" uprostred betonu...

a jak uz jsem rekla o livinghistory jsem se doposud nezajimala, me praveze zajima soucastnost...chci ale tak nejak vycházet z toho, jak to bylo predtim....rekneme, ze mam deti, ktere bych ráda ucila jejich tradice, tak prece o tom, jak to bylo musím neco vedet ne?

diky za reakci!

PS: a na pravidla ci info o livinghistory mrknu, treba se necemu novému priucím :wink:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

micaco-chise píše: ve velkych kmenech a v souladu s prirodou,
NE!
Nežili v souladu s přírodou. Sprostě si brali co potřebovali stejně jako my, jen jich bylo málo a měli omezené technické možnosti a menší nároky. PROTO SE TO NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ TÉMĚŘ NEPODEPSALO.
Naposledy upravil(a) Dva hlasy dne stř dub 16, 2008 9:06 am, celkem upraveno 1 x.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Dva hlasy píše:PROTO SE TO NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ TÉMĚŘ NEPODEPSDALO.
Myslím, že podepsalo... třeba koně si vymlátili dřív, než je napadlo na ně nasednout...
a nevím třeba, jestli se způsob lovu vodních ptáků dá nazvat Vašim slovním spojením "v souladu s přírodou"...

A taky pořád nevím, o jaké spiritualitě se mluví... může mi někdo vysvětlit co tímhle slovem myslíte? Nějak mi to uniká...
Klidně mně odkažte na literaturu... rád si to naštuduju... Mám pocit že už něco načteno mám, ale nikde jsem nic o láskyplném vztahu Native k přírodě nečetl...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Trochu bych tu diskusi zklidnil, zavání mi to tu flejmem. :?

Názor, že indiáni žili v dokonalém souladu přírodou, nebo že jí naopak sprostě využívali jsou extrémní názory, pravda je přirozeně někde uprostřed. Chybou je věci paušalizovat.

Například se dnes dnes tvrdí, že je společnost konzumní, ovšem to je taky extrémní pohled, znám spoustu lidí, a jistě jich bude mnoho, kteří prostě konzumní nejsou a nejde jim o maximální spotřebu.

U indiánů to také nebylo jednoznačné. Přece něco jiného byl např. duchovní vůdce, který viděl do hloubky věcí a uvědomoval si sounáležitost s přírodou a něco jiného byl pak "prostý lid", kterému šlo o to, pobít co nejvíce nepřátel a mít plné břicho.

Mám zato, že spousta nedorozumění tu vzniká proto, že si někdo přečte názory duchovních vůdců, duchovní elity, které vydává za názory všech indiánů. Což není správné. To je jako kdyby si někdo přečetl názory Masaryka nebo Patočky a na základě tohoto získal dojem, že takto myslí všichni Češi. Což je velmi vzdálené realitě.

Tedy nelze tvrdit, ani že indiáni přírodu vykořisťovali, nebo žili v souladu s ní, stejně jako nelze tvrdit, že všichni Zápaďáci jsou konzumenti, Cikáni všichni kradou a nepracují, indiáni jsou duchovní, atp.

Život není černobílý, je velmi složitý, komplexní a v každém společenství existují lidé různého smýšlení, konání a životních postojů, inteligence, atd.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Eagle-Eye píše:Trochu bych tu diskusi zklidnil, zavání mi to tu flejmem.
Já už su ticho. :|
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

A indiáni je stejný pojem jako evropani... psát tu o spiritualitě evropanů... o tom, že evropani pálili knížky a jaký to byli odpůrci vědy... tak mně ukamenujete... přitom to je pravda, ale ne pro všechny evropany a ne pro všechna období. Buďme prosím konkrétní.... uvádějme u informací kmen, období a ideálně pramen... pak bude o čem se bavit...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Dva hlasy píše:
micaco-chise píše: ve velkych kmenech a v souladu s prirodou,
NE!
Nežili v souladu s přírodou. Sprostě si brali co potřebovali stejně jako my, jen jich bylo málo a měli omezené technické možnosti a menší nároky.
Podepisuji

Ovšem na rozdíl od nás myslím byli více schopni vnímat změny v rovnováze. Ovšem jiná věc, jestli byli k vůli tomu ochotní změnit své zvyklosti - myslím si, že NE.
micaco-chise píše: a jak uz jsem rekla o livinghistory jsem se doposud nezajimala, me praveze zajima soucastnost...chci ale tak nejak vycházet z toho, jak to bylo predtim....rekneme, ze mam deti, ktere bych ráda ucila jejich tradice, tak prece o tom, jak to bylo musím neco vedet ne?
V tom případě bych ti doporučoval zajímat se hlavně o tradice jejich lidu a né o tradice jiných indiánských národů. Opravdu jsou mnohdy velmi rozdílné. Ale to už jsem tu psal již několikrát. Když by jsi je chtěla učit tradice Čechů, taky se nebudeš zabývat tradicema Laponců - přestože spolu žijí na jediném kontinentě. Osobně bych se nevěnoval ani tradici Rusů, či Srbů - přestože to jsou také Slované - stejně jako ti Češi či Moravané.
Janka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: stř bře 19, 2008 6:02 pm

Příspěvek od Janka »

Métá?xestse Ohnéssese píše:
Dva hlasy píše: A taky pořád nevím, o jaké spiritualitě se mluví... může mi někdo vysvětlit co tímhle slovem myslíte? Nějak mi to uniká...
Klidně mně odkažte na literaturu... rád si to naštuduju... Mám pocit že už něco načteno mám, ale nikde jsem nic o láskyplném vztahu Native k přírodě nečetl...
hmm, tak já načteno nic nemám, ale líbí se mi tato kniha: Spiritualita severoamerických indiánů; Timothy Freke,WA´NA´NEE´CHE

Takže trocha ukázek z ní, které pro mne vysvětlují tu spiritualitu...

"Spiritualita severoamerických indiánů je založena na porozumění, které přesahuje organizované formy náboženství. Způsob, jakým přistupujeme ke spiritualitě, nám dává příležitost růst a okoušet život se vším, co nabízí.
...
Nicméně ve způsobu života amerických indiánů neexistuje smrt, ale pouhý odchod. Věříme, že jsme na cestě do přístího světa. Všechno, co se nám přihodí na tomto světě, předurčuje to, zda se vrátíme do jednoty s celkem: domů. Pokud neobstojíme v životních zkouškách, musíme za své chyby pykat. Když předstoupíme před Stvořitele, není to Stvořitel, kdo nás soudí, jsme to my sami.
...
Po léta to společnost nazývala tradicí nebo kulturou původních amerických indiánů. Dokonce mnohé domorodce přesvědčili, že je to tradice. Ale já bych to jednoduše nazval způsobem života...
...
Spiritualita původních obyvatel ameriky není mrtvou historií. Je velmi živá a učitelé jako Wa´Na´Nee´Che jí zásadním způsobem pomáhají růst a měnit se tak, aby se mohla vypořádat s výzvami dnešní doby.
...
Všechny tyto národy usilovaly o vznešenost, statečnost i moudrost a všechny sdílely společné duchovní vazby se zemí a s okolní přírodou. Mnohé kmeny však byly i kruté, náslinické, etnocentrické a mužsky šovinistické, některé vlastnily otroky a strašlivě mučily své nepřátele. Zkrátka byly náchylné ke stejným chybám a slabostem jako kterákoli jiná rasa; byli to lidé - jako vy nebo já.
...
... V lakotském jazyce Siouxů je to mitakuye oyasin, což znamená "všem našim příbuzným" nebo "všichni jsme spřízněni". To nám připomíná, že my dvounozí sdílíme jediného Stvořitele s čtyřnohými, dvoukřídlými a plazícími se "lidmi" - s rostlinami a "stojícími lidmi", skalami a nerosty. Všichni jsme jedna rodina. Všichni pocházíme ze země a všichni žijeme díky lásce Velkého ducha. Všichni jsme součástí jediného kruhu života a neše individuální blaho závidí na zdraví celku.
Lidé Želvího ostrova respektovali přírodu. Živočichové a rostliny byli dary Velkého ducha, které je třeba přijímat s vděčností."

A tak, je toho tam fakt hodně... :)
Ono přečíst si o láskyplném vztahu indiánů k přírodě... Myslím, že na rozdíl od naší kultury tam nenajdeme věty typu: třiďtě odpad, používejte MDH... //to berte s nadsázkou, je mi jasné, že kdyby indoši měli odpad a MHD, tak to vypadá zase jinak...// ale pokud kulturní povědomí má vštípeno, že zvířata jsou našimi příbuznými, tak se k nim ta kultura chová asi trochu jinak... Jasně, my máme vštípeno "nezabiješ" a jak to tady vypadá... Zobecňuji...
Jistě, že všechny přírodní národy si berou z přírody co můžou a to, že přírodu nezničí, je tím, že toho moc nemůžou. A když jim "západ" dodá prostředky, tak to dopadá děsivě. Ale v době, kdy jsou na přírodě ještě závislí, tak si ji podle mne přirozeně musí vážit, poskytuje jim obživu, ošacení, díky ní žijou. To jen u nás se mléko i vejce nakupuje v Tescu a o nějaké krávě či slípce nemáme ponětí... Tak proč si vážit něčeho, co jsem v životě neviděla... Opět zobecňuji. jak už jsem řekla jednou, v naší "civilizaci" máme výhodu náhledu a možnosti výběru...
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

Dva hlasy píše:
NE!
Nežili v souladu s přírodou. Sprostě si brali co potřebovali stejně jako my, jen jich bylo málo a měli omezené technické možnosti a menší nároky. PROTO SE TO NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ TÉMĚŘ NEPODEPSALO.
porad jste me nepresvedcili, o opaku...brali si to co potrebovali, ale brali si to s vetsi uctou, nez si to bereme dnes my, dekovali za to ve svych modlitbach....takze si porad myslim, ze byli v souladu s prirodou....ale nebranim se argumentům...treba me nakonec presvedcite :wink:
falcon

Příspěvek od falcon »

micaco-chise píše:
Dva hlasy píše:
NE!
Nežili v souladu s přírodou. Sprostě si brali co potřebovali stejně jako my, jen jich bylo málo a měli omezené technické možnosti a menší nároky. PROTO SE TO NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ TÉMĚŘ NEPODEPSALO.
porad jste me nepresvedcili, o opaku...brali si to co potrebovali, ale brali si to s vetsi uctou, nez si to bereme dnes my, dekovali za to ve svych modlitbach....takze si porad myslim, ze byli v souladu s prirodou....ale nebranim se argumentům...treba me nakonec presvedcite :wink:
Súhlas .
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

micaco-chise píše:...brali si to co potrebovali, ale brali si to s vetsi uctou, nez si to bereme dnes my, dekovali za to ve svych modlitbach...
no o modlitbach sice nepise nic, ale Wilson popisuje lovecku vypravu Hidatsov, o ktorej mu rozpraval jeden z ucastnikov, na ktorej okrem ineho zabili dva jelene. jedneho hodili do Missouri, lebo ho nepotrebovali a z druheho si vzali tiez len najlepsie maso. na tej istej vyprave jeden z Hidatsov, vasnivy rybar, ulovil 40 (ospravedlnujem sa, presne cislo si nepamatam, ale mohlo to byt aj 70) ryb, ktore nechal na brehu zdochnut. este ten Indian popisuje ako sledovali, ako umieraju. a dotycny informator to nepopisoval ako nieco vynimocne!
skutocne by som chcel vediet, o com bola modlitba tohoto Indiana pri tejto prilezitosti! popripade ako to vysvetlil dusiam tych ryb!

je znamy fakt, ze aj Indiani lovili bizony v nadspotrebe, aby mali koze na biznis a ze maso nechavali na planach... (zbrane a ine vyrobky belochov bola otazka prezitia!)

NIKOHO NECHCEM TYMTO PRISPEVKOM PRESVIEDCAT! ANI MENIT JEHO NAZOR! VAZNE TO NEPOVAZUJEM ZA POTREBNE...
LET THOSE WHO HAVE EARS LISTEN...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
falcon

Příspěvek od falcon »

:idea: ?
Naposledy upravil(a) falcon dne pon kvě 19, 2008 3:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

rád bych připomněl, že diskuse tu bývaly a v ostatních sekcích ještě jsou, KONKRÉTNÍ. Tj. každý uváděl pramen, kmen (nebo oblast) a dobu...
V tomto vlákně se nějak moc generalizuje... a tvrdí se, že všichni native byli... (což je podle mne totální blbost, říct o čemkoli, že to tak dělali vždy a všichni native v SA)
divím se, že to tu Eagle Eye už dávno nepromazal...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
falcon

Příspěvek od falcon »

No nevedel som kam to dať ani kto to stvoril ,možno to malo isť skôr do omamných látok ale potom by to vyznelo ako feťáctvo :D http://www.inzine.sk/article.asp?art=3231
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

falcon píše:No nevedel som kam to dať ani kto to stvoril ,možno to malo isť skôr do omamných látok ale potom by to vyznelo ako feťáctvo :D http://www.inzine.sk/article.asp?art=3231
Mozno mi nieco uniklo, ale nie je mi vobec jasne co si tym linkom na clanok o peytle chcel vlastne povedat.
Odpovědět