Spiritualita

Animismus, šamanismus, obřady, vize a vše související
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Spiritualita

Příspěvek od micaco-chise »

no vyborne! Z Corralu jsem nejdrive tak trochu nabyla dojmu, ze je to uzavrena komunita, pak jsem taky premyslela nad tim, jestli jsem teda nerekla neco spatne, kdyz se se mnou nidko nebavi, ale opravdu nemam ten pocit..mozna jen musim byt opatrnejsi jak pokladam otazky..ja to nemyslim spatne, jen se chci dozvedet vic a tak trosku si to vsechno urovnat. Kazdopadne diky za vsechny reakce!

Takze k te spiritualite...z toho co jsem si precetla mam pocit, ze sveho casu byl indiansky zivot opravdu hodne spiritualni, bylo mi i receno, ze se modlili ke vsemu a pri vsem, proste porad, vsechno co delali melo svůj smysl (to ostatne porad ma ze), vim, ze kdyz vyrabeli sve vyrobky, tak opravdu vedeli, proc tam privazali zrovna 4 orli pera, proc je privazali zrovna tim cervenym provazkem a proc na tu a onu stranu...vite co myslim? A to je to, co tady postradam, tu pravou podstatu a tou je spiritualita, ne kozene obleceni s koralky, nebo mokasiny, ono je to vsechno krasne..a jsem uprimne rada, ze se vy vsichni at uz v jakemkoliv slova smyslu o tuto kultůru zajimate, ale me na tom vsem nejvice zajima prave ta spiritualita a tak mozna spise hledam lidi, kteri by se se mnou bavili o tomhletom....

no a vzhledem k tomu, ze jsem tady novacek, tak fakt moc nerozumim tomu, jak to mate tady organizovane, mam zkusenost s jinymi fory, ale vam to tady slape este trosku jinak, tak jestli to chcete nekde presunout, tak do toho (: :wink:

Srdečné dík za vsechny reakce!!!!
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

můj pohled na "komunitu"

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Na corralových stránkách není zrovna uzavřená komunita, spíš tam není žádná komunita. je to jen takový vzkazovník (jak už ostatně dnes kdosi zmínil). Podle informací které mám z IC se ale nová varianta fóra již připravuje a tak se tam třeba nějaká virtuální komunita vytvoří.

Osobně tomu ale příliš nevěřím. Většina českých "hobbystů" se zná osobně, mají mezi sebou normální lidské vztahy - tedy včetně těch negativních. každý z nich má svou vlastní představu co se o indiánech chce či nechce dozvědět a i tato různá pojetí v sobě přirozeně nesou konfliktní stavy.
I proto ti ne vždycky každý odpoví, či bude ochoten na veřejnosti prezentovat své názory a myšlenky.
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Re: můj pohled na "komunitu"

Příspěvek od micaco-chise »

Námomóhtóhta píše:Na corralových stránkách není zrovna uzavřená komunita, spíš tam není žádná komunita. je to jen takový vzkazovník (jak už ostatně dnes kdosi zmínil). Podle informací které mám z IC se ale nová varianta fóra již připravuje a tak se tam třeba nějaká virtuální komunita vytvoří.

Osobně tomu ale příliš nevěřím. Většina českých "hobbystů" se zná osobně, mají mezi sebou normální lidské vztahy - tedy včetně těch negativních. každý z nich má svou vlastní představu co se o indiánech chce či nechce dozvědět a i tato různá pojetí v sobě přirozeně nesou konfliktní stavy.
I proto ti ne vždycky každý odpoví, či bude ochoten na veřejnosti prezentovat své názory a myšlenky.
Jasne, chapu :? skoda, ja sama jsem zastancem toho, ze vzdycky se da vsechno vyrikat, je fakt, ze je to tezko pres takoveto "dopisovani", jakekoliv konverzace jsou lepsi osobne, nicmene zase lepsi neco nez vůbec nic, ze....

diky!
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Micaco-chise, nejsem zrovna spiritualista, takže na Tvoje dotazy asi odpovídat moc nebudu... obávám se ale, že takhle diskusi nerozproudíš.
Zkus se opravdu ptát nějak konkrétně, třeba jestli má spirituální význam u šajenů stavění tábora do tvaru podkovy při obřadu obnovy posvátných šípů, nebo jestli mají nějaká pravidla způsoby přivazování per (na věci, hlavu, koně, nebo co chceš) u lakotů atd.

Prostě, zkus se ptát na konkrétní věc (věcí nemyslím jen hmatatelnou věc, ale třeba obřad, modlitbu, píseň prostě cokoli) u konkrétního kmene, oblasti a doby...
Pak se dočkáš odpovědi spíš... (i kdyby to byl jen odkaz na literaturu :wink: )
Hlavně se neboj ptát... my ostatní tu taky často řešíme ptákoviny... ale EE to naštěstí občas promaže :)
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Příspěvek od micaco-chise »

no tak tady konkretne jsem tak nejak chtela poresit "problem" replik. Citim, ze to neni spravne..ale fakt se nechci nikoho dotknout..jen mam zkratka momentalne ten pocit a cekam, ze mi to nekdo normalne vysvetlite a ja treba zmenim nazor...citim, ze kdyz indian sveho casu neco vyrobil, byla to jako modlitba, priliz svate, nato aby to nekdo o x let "okopiroval", citim, ze jestlize to nekdo citi tak jako ja :P , tak do toho da svoji dusi a svůj vyznam, svoji zpravu...to svoje, proc tolik per, proc orli, proc cervenou stuhou...vite co myslim...proste "si namaluje ten svůj obraz", teprve pak bude mit predmet tu svoji svatost a nebude to jen pouha kopie a tedy vec bez "ducha"

zajimalo by me, jak to vidite vy ostatni...

diky za kazdou reakci :wink:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

micaco-chise píše:citim, ze kdyz indian sveho casu neco vyrobil, byla to jako modlitba, priliz svate, nato aby to nekdo o x let "okopiroval",
Tímhle si prošel asi každý. Všeobecně se tvrdí, že spiritualita byla nedělitelnou součástí běžného života. Podle mne je ale chyba interpretovat to tak, že každá věc kterou vyrobily byla posvátná. Samozdřejmě, že indiáni byli tak nějak "an block" silně věřící(jestli to tak můžu napsat), ale asi stejně tak jako ještě dejme tomu před 100 lety každá česká vesnice. Lidé tady byli taky silně nábožensky založeni, ale že by třeba byly posvátné vidle se kterýma házeli hnůj?
Stejně tak to bude u těch indiánů. Posvátná mohla být dejme tomu nějaká osobní věc, štít, specifický vzor, který žena používala na nějaké opravdu reprezentativní věci, ale pouzdro na nůž kterým se denodenně krájelo maso nebo cokoli jiného běžně používaného asi těžko. Kdyby se indiánka měla modlit za každým přišitým korálkem nejspíš by umřela hlady.

Další věcí je, že pokud se člověk zajímá o hmotnou kulturu indiánů plání v 19. století a pokouší se nějakým způsobem o co nejvěrnější rekonstrukci, měl by zákonitě vycházet z věcí, které do danné doby a oblasti spadají. Pokud chci udělat malovaný vzor na parflech, můžu nastudovat stovky vzorů, mít pro to cit a potom si na základě toho vymyslet něco vlastního, ale nikdy to nebude přesně ono jako když ten vzor okopíruju celý. Tedy většinou. Dřív jsem to takhle zkoušel a v 90% to dopadlo špatně. Proto dnes pokud můžu, obšlehnu celý výrobek. Šance, že okopíruju něco co bych neměl je myslím minimální, pokud vím co si ještě můžu dovolit.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Vidím to podobně jako Dva hlasy. Myslím, že výrobou replik běžných věcí pro každodenní potřebu kulturu původních obyvatel nijak nevykrádáme. Myslím, že naopak přispíváme k udržení vědomostí o dané kultuře (původní technologie výroby, jejich estetické vnímání, jejich pohled na svět atd.).
Dokonce si myslím, že i výrobou repliky osobní věci někoho známého (třeba košile Amerického koně) bychom spíše přispěli k propagaci kultury native, než že by to bylo nějaké vykrádání.
Zlodějiny a svatokrádeže bychom se dle mého dopustili, kdybychom začali vyrábět repliky celokmenových posvátných symbolů (u šajenů třeba posvátných šípů a jejich vaku).
Další otázka je ovšem ta, co s těmi replikami děláme... A třeba jak s kulturou native zacházejí obchodníci (počínaje obchodníky z euroindiánského hnutí a konče větnamci co u stánku prodávají dreamcatchery)...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

repliky

Příspěvek od micaco-chise »

urcite mate oba v necem pravdu...bude to ale asi moje osobni vec..proste citim, ze bych to s respektu k te kultůre nemela delat...a tim, ze si vymyslim neco sveho urcite nic nemůzeme nikdo pokazit (maliri jsme vsichni :wink: ), naopak citim, ze kdyz do toho dam kus sebe, budu vice rozumet, jaky ma dany predmet vyznam a bude to proste moje "malba", ale je to nase osobni volba..pravdou by mohlo byt, ze tak vlastne teoreticky napomahame poslat "zpravu" dnesnim generacim...zname, ale ve skutecnosti tu zpravu?(samozdrejme nemluvim-li tedy o kuchynskem nadobi) A zcela urcite je pravda, ze zalezi na tom, jak s danym predmentem zachazime...pokud toho budeme zneuzivat a delat na tom penize, tak to asi v poradku nebude...pokud je to jen pro nasi potrebu, tak by se to mozna dalo pochopit...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: repliky

Příspěvek od Awe »

micaco-chise píše:...a tim, ze si vymyslim neco sveho urcite nic nemůzeme nikdo pokazit (maliri jsme vsichni :wink: ), naopak citim, ze kdyz do toho dam kus sebe, budu vice rozumet, jaky ma dany predmet vyznam a bude to proste moje "malba", ale je to nase osobni volba..
hrozne moc zalezi na pristupu jednotlivce... paklize je tvou snahou se maximalne priblizit zpusobu zivota v te ktere dobe (tzv. living history/ozivena historie), pak ti nezbyde nez detailne nastudovat i mater. statky te doby/oblasti a co nejprecizneji se jim priblizit, k cemuz vedou dve cesty: 1.neco presne do detailu okopirovat; 2.prostudovat maximalni mnozstvi dostupnych materialu a udelat neco "sveho" v tom duchu, jak by to asi udelal tvuj vzor... sam jsem teoreticky spise zastancem druheho pristupu, ale myslim, ze to je asi jako srovnavat stredni a vysokou skolu... vymyslet vzor tak, aby ve vsech detailech padl do doby a mista kam padnout ma, je nesmirne tezke. Tudiz tim, ze si neco vymyslis, neco pokazit muzes... proto se spousta lidi, kteri chteji hobby "delat poradne" zcela pochopitelne uchyluje k vyrobe replik. Na druhou stranu se tim ochuzuji o moznost dat tam neco, co bude mit vyznam primo pro ne.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Re: repliky

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Awe píše:Tudiz tim, ze si neco vymyslis, neco pokazit muzes... proto se spousta lidi, kteri chteji hobby "delat poradne" zcela pochopitelne uchyluje k vyrobe replik. Na druhou stranu se tim ochuzuji o moznost dat tam neco, co bude mit vyznam primo pro ne.
Rád bych jen upozornil, že vyrobit repliku, která by byla zaměnitelná s originálem je těžké. Stejně většina "replik" je kompromisem mezi originálem a dostupnými materiály, které má člověk k dispozici...
Takže není replika jako "replika".
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: repliky

Příspěvek od Awe »

Métá?xestse Ohnéssese píše: Rád bych jen upozornil, že vyrobit repliku, která by byla zaměnitelná s originálem je těžké.
no, ja se verejne priznavam ze jsem lemro, ktery opijete i rohlikem :? A kdybych si nejakej ten original poridil, tak si ho dam za vitrinku a radsi si ho uz nebudu moc prohlizet, abych pak nebyl moc zklamanej :twisted:
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

Re: repliky

Příspěvek od micaco-chise »

Awe píše: vymyslet vzor tak, aby ve vsech detailech padl do doby a mista kam padnout ma, je nesmirne tezke. Tudiz tim, ze si neco vymyslis, neco pokazit muzes... proto se spousta lidi, kteri chteji hobby "delat poradne" zcela pochopitelne uchyluje k vyrobe replik. Na druhou stranu se tim ochuzuji o moznost dat tam neco, co bude mit vyznam primo pro ne.
hm, ja to citim tak, ze nemůzes prece "vymyslet vzor, aby padl do doby a mista...můzu vymyslet vzor, ktery bude znamenat to a ono, ale aby padnul do doby a mista...kde se ztratila pointa, kterou je ta spiritualita toho vzoru? Nevim,moc nerozumim tomu, jak jsi to podal....vzor chapu tak, ze rekneme kdyz dam priklad, ze na necem udelam ctyri prouzky v takovych a makovych barvach, tak tim vzdavam hold ctyrem svetovym stranam, zapadni pro vetrne sily a pod (nevim ted presne jak to je)...ale vis co tim myslim...nejde prece o to, mit predmet, ktery "zapada do doby", ale mit predmet, ktery neco po spiritualni strance znamena ne? nebo se pletu? neco mi unika? :roll:
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: repliky

Příspěvek od Awe »

micaco-chise píše:neco mi unika? :roll:
ano, uniklo ti, ze jsem se snazil objasnit jeden z duvodu kopirovani vzoru
micaco-chise píše:hm, ja to citim tak, ze nemůzes prece "vymyslet vzor, aby padl do doby a mista...můzu vymyslet vzor, ktery bude znamenat to a ono, ale aby padnul do doby a mista...
ale jiste ze vzor muze "padnout do doby a mista"... Paklize dejme tomu Cernonozec roku 1850 maloval na plast "pet koni ukradenych nepriteli", tak je namaloval nejakym urcitym zpusobem vychazejicim z jemu vlastnich kulturnich vzorcu. Paklize to budu chtit udelat v roce 2008 ja, a nebudu se snazit udelat to tak, jak by to asi udelal Cernonozec roku 1850, tak mi taky muze vyjit vzor znazornujici sice 5 ukradenych koni, ale vypadat jak od africkych Pygmeju....
micaco-chise
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: pon bře 17, 2008 12:20 pm
Bydliště: ostrava/usa

pro Awe

Příspěvek od micaco-chise »

...myslim, ze si nerozumime....slovem "nemůzes" jsem nemyslela, ze to technicky nejde, ale zkratka jsem tim vsim chtela rict, jak jsem i uvedla nize, ze ....a rekneme, ze to tak citim ja...nejde o to, neco okopirovat, aby to padlo do doby,protoze...alespon pro me...to nema zadny spiritualni vyznam, a tedy je to jen kopie, nic....a to vse jen proto, abych "zapadl" do nejake doby? To mi zkratka neleze do hlavy...jestlize chci ozivit kultůru, nebudu prece delat kopie...proto abych zapadl...ale ozivim to sevsim vsudy, tedy i pravym vyznamem... a tim je ta spiritualni stranka....můj názor... :roll:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

K těm replikám, výrobkům apod:

Slovo replika znamená kopie originálu (více či méně věrná). Pokud tedy někdo vyrábí repliku, snaží se co nejvíce přiblížit originálu. Pokud někdo, například indianhobbysta/livinghistorik, vyrábí výrobek s vlastním vzorem, ale aby zapadlo do doby a místa, již nejde o repliku, ale vpodstatě o originál s určitými vlastnostmi.
Mám dojem, že se obecně používá slovo "replika" i pro případ, že nejde o přesnou kopii. Není to sice přesné, ale nic proti tomu nenamítám, je to tak zažité.

Názor, že všechno u indiánů mělo ve staré době svůj mystický význam, každý výrobek, čárka, korálek atp. je široce rozšířený názor, či spíše mýtus.

V materiálních indiánských kulturách jistě existovaly předměty, které měly výhradně osobní, mystický, duchovní, či posvátný charakter, ovšem takových předmětů byla zcela jistě menšina. Například může jít o štíty, medicinové vaky a předměty, některé dýmky, některá kopí, případně i čapky a další předměty.

Poté existovaly běžné sekulární předměry a zdobení, například již zmíněná pouzdra na nože, toulce, atd atd. Zdobení takových věcí podléhalo často dosti přísným kritériím místního dobového vkusu, módy a tradice. U některých kmenů dokonce existovaly celé školy, či řemeslné cechy žen, které dohlížely na kompaktnost designu a kvalitativní úroveň výrobků. Tyto cechy mohly být také spojeny s Vyššími silami, ovšem to je řečeno velmi stručně, jelikož o tom jsou napsané celé knihy.

U většiny indiánských výrobků z předrezervačních dob je možné určit kmen, či oblast a dobu výroby (alespoň přibližně), jelikož nesou určité, často velmi exaktní charakteristické znaky svého kmene, či dokonce tlupy či rodiny a doby vzniku.

Toto platí dokonce i pro některé posvátné medicinové předměty, například štíty u určitého kmene nesou podobné znaky, atd.

Tohle celé je velmi široká oblast, o které bylo napsáno mnoho knih a ještě by se dala napsat řada dalších.

A to nemluvím o výrobcích vyrobených za účelem obchodu, kterých bylo dost možná více, než pro vlastní použití.

Názory, že indiáni by nikdy nic neprodali, vše mělo svůj vnitřní význam, atp. jsou z větší části odtržené od reality a odrážejí spíše přání a přehnaný idealismus jejich autorů, než skutečnost.
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne pát dub 11, 2008 8:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět