Tyče na týpí

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Tyče na týpí

Příspěvek od Ogen »

Ahoj táborníci! Rád bych věděl, jestli někdo zkusil na tyčích udělat dvě drážky na stékání vody. Proč dvě ? Plachta na tyčích je přitlačena do nějakého určitého oblouku a na obou rozhraních by teoreticky stačilo tyto dvě drážky udělat :?
Ogen
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

I ty mudrlante, myslím,že se nespletu, když řeknu, že to asi nikdo nezkoušel. Ne že by rýny v tyčích nebyly zajímavým nápadem, ale jednak by to byla pakárna vůbec vydlabat při těch metrech, pak by se to muselo vychytat, aby byly opravdu tam, kde je chceš, což je taky pakec a za třetí nevím o tom, že by se to dělalo. Krom toho, když máš hladký tyčky, steče to, když ne, dá se tomu pomoct. Čekám tvoje další dotazy, měj se. Witko
Naposledy upravil(a) Witko dne ned úno 18, 2007 7:39 pm, celkem upraveno 1 x.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Tyče na týpi

Příspěvek od Ogen »

Ahoj Witko, Ty starý ironmane (od slova ironie)! Úplně jsem zapomněl, že máme být konzervativní až do morku kostí. A pokud si pamatuju i v předcházejících diskusích (nevím, v kterém roce se to řešilo-což byl nedostatek, že se nedala najít vydiskutovaná diskuse), nikdo neměl pořádně vyřešeno, co s "kapajícím" Středoevropským deštěm(SED). A konzervativismus jde do p...dele, že? Stejně jako, mokré mokasíny v SED, což patří už jinam, i když jsem to řešil, ale ... :shock:
Ogen
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

aúúú, no, podívej se. jak začne pršet, do týpí teče, jasně. Nebo spíš kape z tyčí a vrchního úvazu. Já obyčejně vodu stáhnu z místa, kde kape, většinou je to nějakej suk, protože to není dokonale hladký, což ani moc nejde, neb při vysychání se udělají na tyči praskliny a i když tam není viditelnej suk, kape z konců těch prasklin. Stáhnu to tedy nějakým prutem dále po tyči, čímž udělám cestičku. Další dobrá věc je ozan, i když se mi teď nevybaví žádná stará fotka s ozanem, kdyžtak někdo pošlete,dík. A pak mám vyzkoušený, že když začneš víc topit, je to lepší. witko
Naposledy upravil(a) Witko dne ned úno 18, 2007 7:40 pm, celkem upraveno 1 x.
veverka je nesvědomitý zákeřník
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:19 am, celkem upraveno 1 x.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Když se vžiju do situace staré indiánky :oops: , tak bych řekl, že tyče si povezu i do dalšího tábora a označím si místo, kde to kapalo na mého starého morouse.
Ogen
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:17 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Dalsi veci kterou je treba vzit v uvahu je relativni prazdnost onoho typi v bizonich dobach.Nebylo tam zas tolik veci ktere by mokly.To az v rannnych rezervacnich dobach a my ted mame interiery plne "kramu".
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Savage píše:Dalsi veci kterou je treba vzit v uvahu je relativni prazdnost onoho typi v bizonich dobach.Nebylo tam zas tolik veci ktere by mokly.To az v rannnych rezervacnich dobach a my ted mame interiery plne "kramu".
To je skoro otázka na samostatné téma, co bylo ve starých dobách v interiéru a co tam mají dnešní hobbysté. Rozdíl bude jistě často fatální. Nevím, jestli to už odeznělo nebo ne, ale pamatuju si na dobu, kdy se na lining všely všechny výšivky, pytlíčky, quillová kolečka a ozdoby jako na nějakou výstavku. Když se balilo, tak trvalo půl dne to z toho liningu sundat. :D

Řekl bych, že původně tam byly halvně kožešiny všude a pak rawhide (vše bylo v něm uloženo, aby se to mohlo rychle sbalit). Sem tam lenoška, taška, štít, zbraně, pár cajků, sedla, atd.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Mo?kohtávenótaxe píše: "Když v lese spadne přes stezku strom a příjde k němu běloch, tak ho buď odtáhne, nebo rozřeže a rozseká (zkrátka odstaní). Když k němu příjde indián - obejdeho! :wink:
Taky si uvědom, že na Planinách je jinačí klima, než tady ve střední Evropě.
To je dost výstižný popis těch rozdílných mentalit, každý z obou přístupů má svoje kouzlo :wink:
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

déšt v týpí

Příspěvek od Sapazi »

Jsem toho názoru že do správně postavenýho týpí neprší, teda ne tam kde by to vadilo. Nejen proto taky považuji ozan za hlavně estetický prvek, je dobrý taky pro udržení tepla a poletujícího popele. Myslím že ve starých časech indiáni o nic nepřišli že ho neměli, však ho poprvé popsal až Laubin a to nijak přesvědčivě. to Ogen- tvoje drážky do týpiovek s přehledem nahradí notoricky známé klacíčky podstrčené pod liningovou šnůru. Hlavně aby tyčky byly pořádně ošúchaný. Jeden Skaut mi vyprávěl že vedoucí na táboře jim protahoval tyčky mezi nohama, jestli to škrábání neodflákli. Pak už ti může do týpí zatýkat jen do ohniště, nebo spodní voda a to už je jiná kapitola
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: déšt v týpí

Příspěvek od Awe »

Sapazi píše:Hlavně aby tyčky byly pořádně ošúchaný. Jeden Skaut mi vyprávěl že vedoucí na táboře jim protahoval tyčky mezi nohama, jestli to škrábání neodflákli.
jj, dobře ohlazený tyče jsou základem úspěchu. Ale je to fuška a málokdo to umí, nebo tomu věnuje potřebný čas :evil: V oddíle jsme, s povýšeností nám vlastní, tvrdili že tyč kterou neoseká Neskenonec stojí za dvě věci :twisted: A je fakt, že když jsme stavěli z tyčí po někom, tak jsme je ve 2/3 případů doosekávali, aby byly podle našich představ. Ono taky když člověk jede tábořit na 3-4 týdny, tak si rozmyslí něco ošulit :wink:
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Nazdarek vsem! Jsem tu novy a tak bych se nejprve predstavil. Nenasel jsem zadne "zvlastni tema" k tomu to ucelu a tak doufam ze to nebude vadit kdyz to udelam pri svem prvnim dotazu :wink:

Fascinuje mne priroda, miluji klid a zboznuji sobestacnost. Tyto vlastnosti mne dovedli k nejakym kniham od E.T. Setna a od te doby se venuji "zalesactvi". Obdivuji indiany, jejich dovednosti a vlastnosti. V zadnem pripade nejsem z tech co by se snazili o presne historicke repliky ci dobove prvky. Ja bych se jen rad naucil "indianskou moudrost" a zaclenil ji do svych znalosti z dnesni doby.

Ted k memu "obecnemu" dotazu:
Z jakych drevin nejcasteji delate tyce na typi?

Vim ze je to prakticky jedno, ze musi byt jen dosti dlouhe a rovne. na druhou stranu by se mi hodilo vedet, ktera drevina je "nejpouzitelnejsi" a podle toho pak vybirat misto na taboreni - aby bylo dost techto drevin v okoli...

Predem diky za odpoved!

Mejte se krasne!!!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sukawikasa píše:Nazdarek vsem! Jsem tu novy a tak bych se nejprve predstavil. Nenasel jsem zadne "zvlastni tema" k tomu to ucelu a tak doufam ze to nebude vadit kdyz to udelam pri svem prvnim dotazu :wink:
Tož vítej :D
Sukawikasa píše:
Ted k memu "obecnemu" dotazu:
Z jakych drevin nejcasteji delate tyce na typi?

Vim ze je to prakticky jedno, ze musi byt jen dosti dlouhe a rovne. na druhou stranu by se mi hodilo vedet, ktera drevina je "nejpouzitelnejsi" a podle toho pak vybirat misto na taboreni - aby bylo dost techto drevin v okoli...
Tady všichni používají obyčejný smrk. Je to jednoduché, dostupné a plně postačující. Taky je lehký, docela. Stačí pokácet soušku a ohladit do hladka, nebo lze i zelený, odkůrovat, nechat vyschnout a ohladit.

Indiáni většinou používali borovice. To by možná šlo i u nás, ale nesetkal jsem se s tím.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Borovice, nebo modřín jsou pěknější a hladší než smrk, ale za pár let se lámou. Když jsem tábořili na Oslavce, dělali jsme tyčky z mladých rovných listnáčů, páč tam smrku nebylo.
Odpovědět