České kapely

Vše o pow-wow
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

České kapely

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vše na téma českých pow-wow kapel.
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

nejsem si úplně jistý, ale tohle téma je podle mě předurčeno k smazání...
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Gunjah singers zanikly roku 2000 :twisted:
Pineridge singers už někdy kolem 1994 :twisted:
a ostatní ještě hrajou, ne ?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Pokud to dobře počítám, tak tu máme aktivní 4 kapely:

-Dead Dog - Brno
-Čangleška nunpa - východní Morava
-Walden - Prague
-Wanbli ohitika - Prague

A to není málo, na Čechy, Moravu a Slezsko.
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

Ano, máme tu 4 kapely, ale asi jsem pořád nepřišel na to, o čem se v tomto vláknu bavit... Jo a Statečný orel je tuším spíš někde od Turnova.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No třeba o tom, jak jim to zpívání a bubnování jde, či nejde. Na Fort Harry zpívaly obě kapely hezky. :wink:
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

vzhledem k tomu, že polovina (nebo spíše 2/3) členů jedné kapely teď na táboře IC bude plnit funkci táborové policie, tak já tady napíšu jak jim to nejde a pak budu celý táboření cílem policejní zvůle :twisted:
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Co Ústecká kapela odvozená od Oyate Witko? Na pár pow wow v Praze hráli a špatní nebyli.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

Myslíš Ičabu Yamni? Už jsem je chvilku neviděl ani neslyšel....
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

II píše:Myslíš Ičabu Yamni? Už jsem je chvilku neviděl ani neslyšel....
Jo, to jsou oni. Ale je jich škoda, protože zpívali fakt dobře. Zpívali hlavně (nebo jenom) lakotské písně, ale líbilo se mi na nich, že zjišťovali, překládali, ptali se Thathanky, aby prostě věděli, co zpívají a aby to vyslvovali a zpívali dobře. Je to prostě potom rozdíl, když se místo profláklého Okoty yapi nebo Okote jape (Korea war honor song) zpívá správně Wakhute yapi (v překladu Jdou a střílí) - to je ta píseň pak o něčem úplně jiném, zvlášť když pak víš, o čem zpíváš.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Možná bych tu ještě přidal,že v období hraní Pine ridge singers,na Moravě hrála kapela Standing rock singers.Ta se v průběhu rozrostla a změnila svůj název na Gunjah singers of the universe.Ti pak po létech,jak psal Sapazi,zanikli :( Jinak by se zde nemělo zapomenout na kapely Huja-he singers a Pow wow singers.A taky se tu"rodí"první ženská kapela,ale myslím,že ještě nemají název.
stejně jsme všichni wašičuni
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Jen bych upřesnil, že Huja-he singers se správně jmenují Huja-he cannibal band a jsou opravdu existující a funkční kapelou, nedávnou jsem spolu s nimi hráli na F.B. Mejdanu v Jeseníkách. Jen jsou t.č. bez bubnu, tak musí máknout ale to hoši zvládnou
Takže nouze o kapely tady není :) :) , spíš bych řekl nouze o písně. Těch opravdu dobrých je poskrovnu
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

pow wow tempo

Příspěvek od Píta Ominí »

Vy, co máte zkušenosti se zpíváním a bubnováním indiánských pow wow písní, nemáte pocit, že se na českých (evropských) pow wow hraje často dost pomalu, v pomalém tempu? Když poslouchám CD nebo se dívám na videa z amerických pow wow, tak písně určené k tanci zpěváci bubnují dost rychleji, než my (a nemyslím tím styl mens fancy). A fakt je, že si občas na mnohých pow wow tanec neužiju, protože je to hrozně pomalé, tanečník se nudí, nemůže se vyřádit, ani ukázat všechny prvky svého kostýmu v plném pohybu :-) Když zkoušíme s klukama v kapele, tak se snažíme hrát v tempu, jak to hrají dneska indiáni a protože hodně z nás jsme zároveň i tanečníci, předsatvujem si, jestli by se nám na to dobře tancovalo nebo ne. A když dáme takové tempo, aby se na tom dobře tancovalo, ale není to jen tanec pro mens traditional, ale intertribal - pro všechny, tak se nám jednou stalo, že z jingle dress přišla stížnost, že to je moc rychlé :-) Tak nevím, ale fakt se mi zdá, že občas hrajem dost pomalu a pak to tanečníky nebaví. Když si poslechnete někde na netu třeba kapelu Bear Creek, tak to je jiný nářez, to je radost tancovat na pow wow.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Řekl bych že někdy se na českých powwow hraje v rytmu který není na tancování nic moc. Ale často to není ani tak rychlostí jako rytmem samotným. Zkrátka nemáme v krvi ten správný grif pro ťukání a tak do toho plácáme poevropsku. To bude často ten rozdíl když posloucháš origoše a evropany.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

S tou rychlostí to nedokážu posoudit, protože nejsem tanečník, nicméně běloši bubnují "inverzně" na rozdíl od indiánů.

Indiáni bouchají liché údery a bělošské kapely sudé. Když jsme ještě blahé paměti hráli, tak jsme se pokoušeli bubnovat "po indiánsku", ale často jsme to nevydrželi ani jeden song a zklouzli jsme do tradičního rytmu ala Katapult.

Jinak mi subjektivně připadá, že bělošské kapely nemají ten "drajv", jako indiánské. Holt je to kvílení jejich přirozenost, jde jim to jaksi samo od sebe. Bílí kluci se mohou sedřít, ale nikdy to nebude 100% ono.

To máte podobné, jako např. s černošskýma bubnama. Kdysi jsem obdivoval české Tubabu, jaký jim to šlape, ovšem jenom do té doby, než jsem slyšel originál černochy, kteří byli samozřejmě o několik tříd někde jinde.

To je asi jakoby se indiáni, černoši nebo aboridžiniové snažili zpívat moravské lidovky, juchat a nebo jódlovat. I když se budou snažit a trénovat sebevíc, nikdy to asi nebude úplně ono.

To je holt genetika, s tím tu moc nenaděláme.
Odpovědět