Mozkování

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Mozkování

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vše k problematice mozkování.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Mozkování

Příspěvek od Ogen »

Ahoj EYE! Je fajn, že je to takhle rozděleno. Na vymozkování bílé králičí kožešiny 25x35 cm: - kolik vody a mozku je potřeba, - nejprv vodou a pak mozkem, nebo rozpasírovat, - jak dlouho nechat působit nebo to neustále vtírat až do spotřebování - nechat působit jak dlouho a nebo nechat ushnout nátěr, a pak škrabáním odstranit povrchovou vrstvu nátěru; abych řekl pravdu, nějaké jsem udělal ale chemicky v domácích podmínkách a poslední jsem to přehnal s dobou mozkování a namísto kožešiny mám kúži na bubínek, dík za odpověď!
Ogen
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ogene naprosto netuším. Pár králičích kůží jsem si koupil po desetikoruně, abych si na nich vyzkoušel činění kožešin mozekm. Ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

nieco "ine" pri mozgovani

Příspěvek od Dano »

raz som skusil namozgovat kozu (jelena) tak, ze som ju dal s ramom do vodorovnej polohy (v kazdom rohu podlozene cca 50 cm), namozgoval, dal som tam obrovky suter a nalial vodu z mozgu. tento suter som potom niekolko hodin presuval po kozi, pripadne dolial vodu. vodu som potom dal prec, kozu som preskrabol (vytlacil vodu), znovu do vodorovnej polohy + presuvanie sutra kym koza nepreschla. no a to najlepsie, kozu som potom pretiahol cez lano len lahko a kratko (uplny opak toho ako sa clovek nadre pri zmekcovani). a koza je kvalitou z najlepsich (hrubka az 5 mm, mekka ako "handra az ku krajom, nikde nepuka). vela muziky za malo penazi :)
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Můžeš to Dano, prosímtě, popsat nějak více podrobně? Moc jsem to z Tvého popisu nepochopil. Píšeš, že jsi kůži namozkoval ve vodorovné poloze, ale jak? Jak jsi měl hustý mozek? Čím jsi ho tam vtíral a jak dlouho? Mozkoval jsi z obou stran?
Taky mi není moc jasné, jaký měl význam ten mozkový vývar, který jsi posouval po kůži pomocí kamene. Myslíš, že to pomůže průniku té původní mozkové směsi?

Přiznám se, že mozkování je pro mě suverénně nejslabší článek celé práce a mám uši nastražené kdykoliv někdo popisuje jakoukoliv metodu. :idea:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Taky jsem jedno ucho. Jenom malinkou poznámku, kterou jsem učinil včera. Taky jsem dal kůži do vodorovné polohy i s rámem, podložil jsem jí aby neležela na zemi, a naházeli jsme na ní s kámošem mokrý hadry, aby vydržela vlhká do druhého dne (aby jsme jí nemuseli sundavat z rámu). Druhý den jsem zjistil, že mám kůži batikovanou. Ty hadry prostě pustili barvu. :shock: :( . Tak musím stejně sundat a vyprat. :roll:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Jestli to teda trošku chápu, a Dano to jistě vysvětlí, tak asi ten kamen maximálně roztáhl svojí vahou vlákna a to usnadnilo to, že ten mozek se dobře nacuc..?!
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Mozkovanie

Příspěvek od Ogen »

Ahoj všetci! S tým kameňom je to zaujímavé, svojou váhou tlačil dolu k zemi a vytváral prehlbeň, kde sa to neustále vtláčalo do kože pri pohybe s kameňom. Myslel som i na to, že by bolo netradičné použit zvon aký sa používá na WC, ale keby bol namiesto čiernej gumy biely, len tak na zamyslenie :?. Bolo by to ideálné na vtláčanie náteru, nemyslíte?
Ogen
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

EAGLE-EYE píše: Píšeš, že jsi kůži namozkoval ve vodorovné poloze, ale jak? Jak jsi měl hustý mozek? Čím jsi ho tam vtíral a jak dlouho? Mozkoval jsi z obou stran?
Taky mi není moc jasné, jaký měl význam ten mozkový vývar, který jsi posouval po kůži pomocí kamene. Myslíš, že to pomůže průniku té původní mozkové směsi? :idea:
s tym mozgom som sa moc nebabral - rukou som ho rozotrel z obidvoch stran - na kozu napnutu v rame a nasledne som dal ram do vodorovnej polohy a , presne ako napisal siky, ten kamen s vodou dobre poroztahoval kozu. ja sa s mozgom moc nes...m a davam na jedneho jelena asi 0,5 kg.
toto nie je nejaka metoooda vyrabania kozi, cele som to robil preto, lebo si stale myslim, ze najdolezitejsie zo vsetkeho je mat dobre roztahanu kozu, najdolezitejsie, a potom vsetky dalsie kroky idu bez nejakej velkej namahy. a tym sutrom som si to dokazal.... lebo som si stale nevedel predstavit staru indianku ako sa natahuje s nejakym WAPITIM cez lano, hlavne kde vidim miestnych nadupanych slachacov ako sa nadru....
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Dano, jsi dobrý experimentální archeolog :!: Gratujuji bez ironie.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Hmmmm, ukazuje se, že mozkování v rámu opravdu funguje. Od mozkování v kyblíku jsem již definitivně upustil.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

To je snad přece jasné :roll: . Přetahováním přes provaz nejde o to kůži změkčit, ale celý proces spočívá v tom, udržet jemná vlákna kůže od sebe až do úplného uschnutí. Následným vyuzením se na vlákna nabalí mastné saze a ty nedovolí vláknům následné slepení při dalším namočení.
Důležité je zajistit průběžný pohyb vláken. A je vcelku jedno jakým způsobem. Každý má svou zaběhlou metodu.
Namáčení v kyblu je efektnější a bez práce, než pořád kontrolovat kůži v rámu, aby byla stále vlhká. Přibude jen jedno vyvazování do rámu.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

a este nieco. uz som to myslim niekde pisal, ale videl som vymozgovaneho wapiti tu v SR a velkostou nebol mensi ako tuna najvecsie jelene, ale bol tenky ako mlada lan. cize pri vyrobe buduceho plasta z jedneho kusu sa vyrobca nejako extra nenadrel. co ak chcete mat plast v kuse z nasho jelena, tak sa teda namakate. cize je to o materialoch a nie len o technologii....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dano, tohle je velmi zajímavé téma. Založili jsem na to nový thread.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Asi maš recht,ale zpatky k mozkování.Podle meho nazoru ten kamen tam byl jen proto,aby udelal pruvěs kde nasakovala kuze mozkem.ZBYTEČNÝ,kdyz ztahnu oskrabanej rawhide a dam ho do nadoby s rozv.mozkem a vodou a necham ho tam pres noc(stačí!),tak to splni stejny učel.Samozrejme musime take nekolikrat vyzdimat a dat zpet k nasaknuti.A rozhodne,se nenadřeš s nejakym šutrem.Pak teprve dochazi k nejdulezitejsi casti a to je táhání kuze.Nebojte se kuzi pred tahanim proprat v ciste vode,nekdy mozek zasmradne a tohle alespon trocha zmírní.Pak uz jen poradne vyzdimat a pak jen tahat a tahat.Vyberte si den kdyz je slunicko,líp kuze schne a kdyz je pekne,tak jde aspon prace lepe od ruky.Kdyz se dela velka kuze,je lepsi tahat ve vice lidech.Kuže se musi tahat do vsech stran,aby se vlakna od sebe rozdelila.Tesne pred koncem se kuze vezme na lano a dre se.Toto kuži jeste vice zmekci a dosusi.A samozrejme kuže ma sametovy povrch.P.S.A stejne vam vsem jednou dokazu,ze vyčinim kuzi i bez mozku.A bude stejne mekka jako vymozkovana.Podle meho nazoru měkkost vznikne pečlivym táháním a aby byla kuže dostatecne impregnovana a neztvrdla nam v desti,tak staci dobre vyudit.
Odpovědět