Mozkování

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

KOH je zásada a na kůži se používá jako piklování. Je tu o tom samostatné vlákno. Zásada nebo kyselina čistí vnitřní strukturu kůže a usnadňuje mozkování.

Pokud byla kůže v zásadě a není zneutralizovaná, budete to IMHO činit problémy. Raději bych ji zneutralizoval. Pokud bych ji nehodlal později neutralizovat, raději bych ji nepikloval.

Ideální neutralizace je nechat ji přes noc v potoce, nebo ve kbelíku měnit vodu cca 10xza den, pak by to mohlo být OK.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

podla literatury o wetscrape, ak nieje koza dostatocne zneutralizovana, tazsie prijima mozog pri mozgovani .
osobne nemam skusenosti, moje pokusy som zatial vzdy dostatocne neutralizoval. neutralizacia v potoku je najjednoduchsia, ale nie kazdy ma poruke potok. mne funguje ked kozu preplachnem cistou vodou a na noc necham v "octovom naleve" (davam asi 1-2dc octu na cca 30l vody). tu neutralizaciu je na tej kozi normalne vidiet, a aj na dotyk sa trochu zmeni...
moj kompletny "urban primitive" recept je nasledovny: kozu vybrat z roztoku luhu, preplachnut v cistej vode, dat do starej pracky na program 4 plakania a odstredovanie, vybrat a dat na noc do lahkeho roztoku octu, potom na druhy den zopakovat proces s plakanim a odstredovanim a koza je pripravena na odstranenie epitelu a nasledne mozgovanie. luhovy a octovy roztok potom spolu zlejem do odpadu, koli dobremu pocitu zo svojho ekologickeho vplyvu na prostredie... :-)

OK, trochu to tu "zasvinim" takze sorry za off topic na tomto vlakne:
KOH je hlavnou zlozkou tzv. "bucking solution", cize roztoku ktory sa hard-etno pripravi z popola (jeho hlavna uloha je uvolnit chlpy a "zdurit" epitel, ktory tak ide wetscrapom lepsie dole). teda ked nemas popol, alebo nemas chut sa s nim babrat, KOH je v podstate ta podstatna zlozka ktoru potrebujes. (da sa pouzit aj NaOH, ktory je lacnejsi a lahsie sa zhana, ale na to, aby fungoval tak ako KOH, je potrebna silnejsia koncentracia, osobne odporucam 1-1,5% koncentraciu, viac nie).
dalsia vyhoda je, ze takyto roztok (z popola alebo priamo) ma silne sanitacne ucinky, co v praxi znamena, ze z takejto koze nehrozi ziadna otrava krvi, infekcia, a podobne "radosti". takisto, ak mate nejaku velmi peknu kozu, ktora sa Vam uz zda byt "chytena", pravdepodobne sa da este zachranit (1% roztok likviduje aj plesne, mam vyskusane), ak uz samotna koza nieje poskodena/narusena.

pojem piklovanie by som pouzival opatrne, lebo piklovanie je "posobenie na koze roztokom soli a kyselin (najcastejsie 10%NaCl a 1% H2SO4), za ucelom konzervacie a pripravy na cinenie", cize ide vylucne o kysly proces, v praxi sa pouziva prevazne u lahkych koziek (ovcie a jahnacie).

tolko nudna teoria a moje (velmi skromne) prakticke skusenosti...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

díky Vlku
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Chtěl bych se zeptat - mám tří kůže z ovcí a jednu už mám oškrábanou v mrazáku (nechtěl jsem ji zbytečně sušit a pak namáčet)-chápu ozkování správně takto-kůží vyndám z mrazáku properuv čisté vodě, nechám oschnout a vlhkou ji potřu roztokem z rozmixovaného (mixérem ?) mozku s vodou v poměru cca 1:1 (?) pak to nechám tak půl hodiny působit a pak z kůže spláchnu to co se nevsáklo, kůži properu ve vodě, nechám oschnout atd. (dál už vím)
Děkuju
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

chápeš to špatně,ten mozek z tou vodou musíš povařit cca 10 minut za stálého míchání a po vychladnutí nanášet na kůži.Já osobně preferuju ,
když je kůže suchá ,aspoň mám pocit že si už na poprvé nasaje víc mozkového tuku
na každů sviňu sa někde vaří voda
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Jak už napoprvé???? :shock:
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

A jaký je poměr mozrk:voda-a pak se nanáší z obou stran do vypotřebování, nechá se působit, zbytky se spláchnou a pak se to ptopere v čisté vodě???
A před tíkm taky proprat??
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

nee normálněto namočíš do mozkové směsi nebo to potřeš z obou stran,to záleží jestli to sundáváš z rámu nebo né :) poměr dělám tak 0,5 kg mozku na 6 l vody kvůliva máčení aje 1ku1 je taky v pohodě je to alespoň koncentrovanější roztok po namočení kůži vykroutíš nebo v rámu začneš roztahovat až do vyměkčení ,potom kůži zaudíš a potom to vypereš ve vodě z jarem oplachování během činění je podle mně uplně zbytečné
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

má někdo kladné výsledky při mozkování krávy ?
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Namozkovat krávu asi nejde, nebo velmi těžko, je to ztráta času a energie. Ale proti gustu žádný dišputát.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:? myslel jsem si to
na každů sviňu sa někde vaří voda
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Zkoušel jsem to: ve dvou lidech a deseti kilech mozku....po dvou dnech jsme to vzdali....takže na krávu bych se vyprdnul....
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Tome, ty to chceš vzdát?
stačila by polotuhá, na zem
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

jde o to že, to bude furt jak rawhide i když bude mít povolnější kraje,pokud si pamatuješ já už jsem to kdysi zkoušel,(to byl ten rawhide na pow waw kde jsme se poznali asi před 10 rokama.A když jsi vemu jak vypadá klasicky vyčiněná hovězina,tak se mi do toho fakt nechce :(furt je to tuhé a prostě jinak než srulovaná roura to vypadat nebude
na každů sviňu sa někde vaří voda
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Ahojte, zaujímalo by ma kolko mozgu (prasacieho) používate na jednu jelenicu (laň). Ja si myslím, že mýtus " každé zviera má dostatok mozgu na vyčinenie vlastnej kože " nemusí byť až taká blbosť...
Odpovědět