Mozkování

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Thate win: to záleží na samotné kůži, jestli je letní, zimní, ze starého kusu, z mladého kusu, jestli byla škrábaná za mokra nebo za sucha. Od toho se odvíjí množství mozkovacích cyklů i mozku.

Obecně používám cca 0,5kg, ale někdy i dvoj či trojnásobek. Domnívám se, že jelení mozek bude mít méně než půl kila. V určitých krajních přpadech to stačit může, ale obecně téměř jistě ne.

Například na vydělání letního srnce padne hodně mozku, protože jde o kůži poměrně hustou a silnou a mozeček ze srnečka to nepokryje ani omylem.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Ano , tie info o veku , dobe kedy je zviera "strelené " sú mi jasné teoreticky aj prakticky. Schválne som uviedla tú laň, pretože na naše podmienky je to ideálny poloprodukt. Čím ďalej tým viac som názoru, že keď urobíš tú predprípravu dobre, tak pre našu vysokú zverinu (daniel, srnec,jeleň)je potrebný len 1 mozog. Hovorím ale o samiciach.Každá koža samčieho pôvodu je horšie spracovatelná, vo výsledku hrubšia, atd.). Podla mňa samce indiánky spracovávali len výnimočne.To ty ale iste vieš.

A ďalšia vec : Závisí ako mozog do kože aplikuješ. Ak aj suchú kožu dajmetomu z toho tvojho srnca namočíš do hrnca , kde máš rozmixovaný mozog s vodou (srnec má mozog asi 300gr/1,5-2 litre), necháš nasiaknuť, a popretláčaš to , tak nie je toho "anciáša " aby to nefungovalo.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No já nevím, menší kůže škrábu za mokra a tam je pak potřeba více mozkovacích cyklů, a to i v případě, že kůže předtím prochází zásaditým roztokem na usnadnění průniku mozku. Minimálně 2 mozkovací cykly, někdy ale i 3. Na to by mi jeden malý mozeček nestačil.

Jestli někdo zvládně vymozkovat kůži z mozku z toho konkrétního zvířete, tak před ním smeknu a řeknu, že je to borec, nicméně nechápu, proč bych to měl řešit, když si můžu koupit u řezníka mozku kolik chci po 20,- Kč za kilo.

Jak píšeš, indiáni většinou činili kůže ze samic a z mladších kusů, zbytek se prostě vyhodil nebo se z něj udělalo něco jiného. Jinými slovy, měli mnohem více mozku, než jeden na jednu kůži.

Tím chci říct, že indiáni IMHO podobnou poučku vůbec neřešili.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Jasné, že z hladiska dostupnosti mozgu sa na to môžeš vykašlať...Mne ide ale o toto : namozgovať a byť si istá, že to vyjde na prvý raz ok.(a nemozgovať zbytočne dookola).Opakujem bavím sa v rovine vysokej zveri v našich ČSK podmienkach, nie o bizonovi.

Spomínaš wet scrape, dakde si spomínal, že máš aj knihu od M. Richardsa...tam sa ale píše, že na lepšie preniknutie mozgu musí byť koža slabo KYSLÁ ! Zrovna mám rozrobené 2 malé kože z daniela. Idem na to použiť tú "poučku " o jednom mozgu. A ešte ma napadlo, že by som to normálne vyskúšala aj na tom tvojom srncovi. Ak máš surovku, pošli mi ju a ja ti na oplátku pošlem podobne velkú, čo ty na to ?

PS : "Smekneš klobouk" aj keď tým borcom bude žena ? :wink:
PS2 : Čo ostatní borci, žiadne skúsenosti v tomto smere ?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Já si myslím, že trošku pleteš 2 věci dohromady:

-množství mozku
-počet mozkovacích cyklů

To jsou dvě různé věci.

Rozumím tomu, že chceš mozkovat co nejméněkrát, to je pochopitelné, nikdo se nechce zbytečně dřít. To znamená mít co nejlépe připravenou surovinu. To v praxi znamená perfektně oškrábat za sucha, nebo oškrábat za mokra s následným procesem namáčení do zásady a následné neutralizace. Richards pak píše o metodě následného mírného překyselení, což ještě usnadní průnik mozku.

Nicméně z praxe říkám, že namozkovat kůži, aby byla měkká pouze v jednom cyklu se mi podařilo asi jenom jednou nebo dvakrát. Tím neříkám, že to nejde, já jsem jenom průměrný nebo podprůměrný braintanner. V 90% případů mozkuju dvakrát, třikrát i vícekrát. Měl jsem kůže, které jsem mozkoval i 8x a pořád byly tvrdé.

Jestli to jako žena umíš namozkovat napoprvé a opakovaně, ne jenom jako náhodu, tak uznávám, že jsi dobrá :-)) Jak říkám, nejsem v tomto nějaký borec, mám za sebou tak možná 100-150 kůží, plus mínus a to není nic moc.

Surovky teďka žádné nemám, ale rád bych tvoje kůže někdy viděl.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

No ja som teda svoje kože nepočítala, ale minule som sa nad tým zamyslela, a tiež môžem mať tak okolo 100 koží už za sebou . Ale ako tak na to kukám, máme asi obaja iný postup i keď rovnakého autora :-).V tom mojom sa žiadne mozgovacie cykly nerobia...

Moje kože si videl, predávala som ich predsa na poslednom českoslováku...Tam ale bolo prevažne všetko dry scrape metódou (čo sem nepatrí)...škoda , že sa neorganizuje nejaké stretnutie brain tannerov, kde si môžu vymeniť praktické skúsenosti, a nie len o tom kecať na táboroch alebo v týchto diskusiách.Už dlho si ale robím slinu na rychtářovské táborenie čo robíte na václava, alebo možno aj na jar.

Chcem sa ťa ešte spýtať :
1. či si skúšal to "morenie "čo Richards spomína.(buď v skysnutých mozgoch, alebo roztoku zvieracieho trusu). Vraj sa to dá použiť miesto toho octovania a vraj potom mozog lepšie prenikne do kože. Podľa mňa to je tá finta k jednorázovému mozgovaniu s malým množstvom mozgu.

2. či používaš / máš skúsenosti s použitím koreňa yuccy, pri mozgovaní (niekto spomína, že sa pridáva pri mozgovaní a niekto, že až po vytiahnutí a vypláchnutí mozgu).Pointa je, že by to malo sťiahnuť pachy.

PS : si neviem predstaviť , že mozgujem a valchujem kožu 8 krát, šak ja mám biceps úzky ako tvoje zápästie :lol:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Thate win: bohužel nemám dobrou paměť, a tak si přesně na tvoje mozkovky nevzpomínám.

Na výrobu mozkovek se dělal workshop kdysi v Zrnětíně, cca 7 let nazpět.
V současné době by něco podbného nemělo smysl, protože počet lidí, které tohle zajímá by dal spočítat na prstech jedné ruky. Jedná se o zcela okrajovou záležitost.

Pokud vím, tak mozkovky v ČR dělá méně než 5 lidí a to většinou ti, co se tím živí, nebo se živí výrobkama z nich. A i zde je klesající tendence.

Indiánské hobby a vše co s tím souvisí je v komatu a je jenom otázka času, kdy bude po smrti. To je přirozený vývoj.

Ty experimenty co popisuješ jsem nezkoušel a ani nehodlám. Mohlo by to být zajímavé ale není mi uplně jasné, co by to mělo nového přinést.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Škoda, že je záujem o túto technológiu v úpadku ako píšeš. Navyše pokial sa bavíme o origoš technológiách / materiáloch, mozgovka je pre mňa alfa & omega problému. Tak nám neostáva nič iné ako si o tom niekedy pokecať osobne...snáď budem mať u seba aj nejakú kožu, okrem tej svojej :-)

Prajem všetko dobré a veľa makkých koží :wink:
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Posielam pre zaujímavosť dve kože na ktoré bolo treba len tolko mozgu, kolko malo zviera v sebe. na tú prvú (daniel) bolo treba 50 gr.+ 1/2 litra vody. Na tú druhú (jelenica) som použila 270gr. mozgu + 1 1/2 L vody. Z vlastnej zvedavosti mám rozrobené o.i. aj nejaké jelene - skúsim toto pravidlo aj na tieto kože - ak to vyjde potom bude mýtus o jednom mozgu potvrdený... :wink:
Přílohy
daniel.jpg
daniel.jpg (118.28 KiB) Zobrazeno 1934 x
jelenica.jpg
jelenica.jpg (130.68 KiB) Zobrazeno 1934 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Kůže vypadají výborně a jestli jsou všude měkké (předpokládám že ano), tak veliký respekt s takovým množstvím mozku. Přeji mnoho úspěchů při dalších pokusech !

P.S. Mozkuješ v rámu nebo v hrnci?
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Ja mozgujem v hrnci. Ten mozog rozmixujem s vodou, malinko povarim, ale to len kvoli možným baktériám. Funguje to aj keď je mozog surový + teplá voda z "točky ".Normálne som suchú (rozumej suchú z vonku, nie total suchu z radiatora) kožu do toho hrnca natlačila, nechala chvilu "zavlhnúť", a potom porozťahovala v rukách aby sa ten mozgový roztok dostal do pórov.


Teraz dumám, kedy som naposledy mozgovala v ráme, aha asi pred 15timi rokmi :wink: Ale keď spomínaš ten rám..ten daniel je zmäkčený v ráme, tá laň len vyťahovaná v ruke a potom na lane.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

BRAINTANNING

Příspěvek od thate win »

Ahoj "Braintanneri ", tak skúsila som mýtus : "jeden mozog zvieraťa stačí na jeho vlastnú kožu " na velkú kožu z jeleňa a koža vyšla do makka(viď foto). Fígeľ ako dosiahnuť aby koža vyšla makká a bolo treba len minimum mozgu je práve v tom morení, o ktorom sme sa bavili predtým - robí sa to pred mozgovaním - mokrá koža sa namočí do roztoku, ktorý jej pH udrží kyslé. Potom sa nechá uschnúť (alebo riadne vyžmýka) a potom šup do roztoku mozgu + vody.Najprv som si myslela, že tá tvrdá surovka z jeleňa ten mozog do seba nenasiakne, ale normálne to vpilo 4 L roztoku. Chce to ale trpezlivosť - trvalo to asi 4 hodiny, kým bola koža celá nasiaknutá.Aby ste si ale nemysleli, že som moc chytrá, tak posielam fotku, kde môžete vidieť ako to dopadne, keď namočíte surovku do príliž horúceho mozgu - koža sa spáli a rozpadne....

PS : Mimochodom, to , že na kožu zvieraťa stačí jeho vlastný mozoček + info o morení (acidifying), spomína aj Matt Richards v druhom vydaní svojej knihy. :wink:
Přílohy
zničena jelenica.jpg
zničena jelenica.jpg (115.69 KiB) Zobrazeno 1748 x
jelen.jpg
jelen.jpg (119.96 KiB) Zobrazeno 1748 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Thate win:

Myslím, že s tou chemií je to trošku jinak. Aby se usnadnila penetrace mozku, tak se může kůže namočit do zásady. Indiáni na to používali roztok vody a popela, dá se ale použít i KOH (hydroxid draselný). Potom by se ale měla kůže zase zneutralizovat na Ph neutrální. A až poté mozkovat.

Acidifying je ještě další, volitelný krok, když se kůže po zneutralizování znovu trochu okyselí, například octem. Pak se nechá uschnout a až potom mozkuje. Tím dochází ke zvětšení účinku zásadité lázně.

Ale je možné, že může fungovat i namočení do kyselé lázně.

To KOH mám vyzkoušené a funguje to dobře, až na to, že mám někdy trochu ztvrdlé okraje. Funguje to hlavně u wetscrape, kde je potíž s mozkováním.
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne čtv úno 04, 2016 11:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Thate Win: to rozpadnutí kůže v horkém mozku se mi už taky stalo. Je to vždycky ke vzteku, když se člověk pracně dělá s kůží a pak práce přijde vniveč.

Teď už si dávám pozor a vždycky testuju teplotu mozkového roztoku rukou, člověk ji tam musí udržet min. 10 vteřin.

Jednou se mi stalo, že jsem měl vřelý mozek a nalil do něho studenou vodu a pak jsem zkoušel rukou, ale jenom na povrchu hladiny, kde byl roztok OK. Jenomže nebyl řádně promíchaný. Roztok vespod byl vřelý a když jsem tam strčil kůži, tak se mi rozpadla jako tobě na těch fotkách. Holt se někdy zadaří.

Člověk se pořád učí.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

acidifying

Příspěvek od thate win »

Ahoj Eagle-eye, asi som to hore zle napísala, samozrejme som myslela mierne okysliť až po neutralizácii. Musím sa priznať, že nechápem tvojej myšlienke ako môže kyslý roztok zväčšiť účinok " zásaditej lázne". Aj ja som si myslela že acydifying (ja to volám morenie) je len volitelný krok, ale zistila som , že pri mojich kožiach je povinný, a hlavne nenáročný s porovnatelne lepším výsledkom.Problém s tým octom je, že nie vždy zaberie (niekedy je ho v roztoku buď málo, alebo až moc a potom sa koža zrazí). Ale keď sa morí pomocou otrúb (neviem ako sa to povie po česky), alebo slepačích výkalov (používa sa len ta číra voda z vrchu), tak si tá koža vezme len tolko kolko potrebuje a je to v poho. Práve tento " voliteľný " krok spôsobil, že koža sa dá vyrobiť s malým množstvom mozočku a na prvý raz dobre.
Odpovědět