Mozkování

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

este jeden postreh, pred casom na PIS2 niekto postol adresu na seriozny clanok o tom, ze formaldehyd z dymu vplyvom UV ziarenia zo slnecneho svetla narusa kozu. aj preto udajne kozene tipi menili indosi vacsinou po jednej sezone (dovodov tam samozrejme bude asi viac). formaldehyd udajne nenavratne narusa vazby medzi vlaknami v kozi, ale po "vykonani svojej prace", je lepsie ho dostat prec!
nieco na tom mozno bude!
je ľahké byť odvážny z diaľky...
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Také máčím kůže po vymozkování v čisté vodě a to důkladně.Na mozek to vliv nemá a zároven,jak psal Siki,kůže nesmrdí od mozku.Máčení vymozkované,vytáhané a vyuzené kůže ve vodě je lepší podle mě z toho důvodu,že kůže se pak již nevytáhá(problém třeba u mokasínů).A pak ještě pozitivní důvod je ten,že rozmočená mozkovka natažená třeba na staré dveře(hřebíkama),se vám VÝRAZNĚ zvětší(tipoval bych min.3cm po celém okraji).A taky samozřejmě zjistíte jestli je mozkovka dobře vytáhaná(tužší místa na mozkovce více ztuhnou a můžete opět táhat a drhnout přes lano :cry: )Proto si i myslím,že tohle moc "mozkařů"nedělá :wink: Po vyschnutí mozkovky se pak dá kůže v pohodě změkčit v rukou a po čase se měkost kůže vrátí"skoro"do původního stavu(kůže není jemná jako po vytáhání,je tužší a pevnější).
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Wičaša: já to většinou dělám, myslím vypínaní vyuzené a vyprané kůže. Sice je nepříbíjím na vrata, ale napínám znovu do rámu. Opravdu je kůže pak větší, ale tím pádem i tenčí. Hlavně ale pak na sobě nemá vlny, nerovnosti, které vznikají třením přes provaz.
Když chce člověk dělat třeba toulec, tak jsou vlny problém. Částečně se dají rozžehlit žehličkou, ale ne vždy.
Co jsem viděl, tak většina lidí, co prodává mozkovky je pak už nerovná, často je ani neperou. Prostě vyudí a prodají.
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

mozkavani v ramu kamenem

Příspěvek od Veen »

hele ted sem zkousel mozkovat tim zpusobem- vodorovny ram/ posouvani kamenem, ale s nevelkym uspechem. pouzival sem 5 velkych dlazebnich kostek na jednom miste, ale asi to bylo malo. kdo jste to zkousel, nebo tak dokonce cinite, jak velkej/tezkej kamen pouzivate? provadite nepousteni z obou stran, nebo jednu jenom potrete mozkem a zbytek obstaraji mozkova jezirka z druhe strany? a jaste- jenom timto zpusobem kuzi mozkujete, nebo opravdu i pokracujete stejnym zpusobem v ramu, dokud neni sucha/vymekcena ? dik za odpovedi (jestli nejaky budou, nejak se to tu nehejbe) :)
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

vidim ze s tym kamenom som pustil do sveta dobru k....nu :) som vtedy urobil ten pokus len preto, aby som si potvrdil, ze koza ma byt co najlepsie roztahana..... a uz som mal za sebou dost skusenosti s mozgovanim. a chcem tym len povedat, ze ked sa zacina s kozami, tak je lepsie pracovat "klasickymi" postupmi a experimentovat az po zvladnuti vyroby dobrej mozgovky. je to remeslo a to sa treba najprv naucit.
Veen
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 30
Registrován: ned úno 11, 2007 10:04 am

Příspěvek od Veen »

:D ja uz sem par mozkovek o kterych bych prohlasil ze byly dobry udelal. nejsem zadnej borec, to ani zdaleka, jeste me ceka dlouha cesta, ale kus sem ji uz usel, kdyz vzpomenu na prvni pokusy. jenom sem zvedavej a otevrenej vsem moznym zpusobum co tu kdo prezentuje, a tohle me opravdu nadchlo, protoze logika rika ANO, praxe zatim bouzel NE!!! :lol:
ale ja na to prijdu
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Pár kůží jsem taky zkusil udělat "Danyho způsobem".
Nejdřív jsem kůži vymáchal v mozku a pak jsem jí napnul do rámu do vodorovné polohy. Nandal jsem na ní pár kamenů (kameny se do kůže obtiskávají, ale není to trvalé). Udělaly se prohlubně a do nich jsem nalil mozek. Nedělal jsem nějakou větší prohlubeň, ale spíš takový Balaton. Hodně plochy, ale mělko. Je dobré, když kůže není moc děravá, mozek vytéká, musel jsem do děr narvat polystyren. A tak jsem přeléval ze strany na stranu a z obou stran. Kůže se fakt zběsile napíná a mozek proniká vcelku dobře. Je to malinko náročné na čas. Zatěžoval jsem takto kůži téměř celý den, ale to spíš proto, že jsem nespěchal a chtěl jsem mít jistotu.
Vyzkoušel jsem si to, není to špatné, ale nakonec teď mozkuju jenom v kýblu. Večer namočím, ráno trochu přihřeju a vláčnim a propírám a ždímu a hňácám a promílám a sem tam popotáhnu a potom properu a jdu činit.
Jsem rád, že jsem si tuto metodu mohl vyzkoušet, ale u mě to bylo a stále je spojeno s objevováním a učením. Někdy mi příjde, že čím víc toho udělám, tím míň vo tom vím.. :?
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Siky píše: Někdy mi příjde, že čím víc toho udělám, tím míň vo tom vím.. :?
:D tak tady pod tu větičku e klidně podepíšu,pořád a pořád přicházím na něco nového
na každů sviňu sa někde vaří voda
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

ještě ad játra.
O víkend jsem dělal zimní laň daňka. Vyzkoušel jsem pro změnu vepřová játra. Narozdíl od kuřecích nešla rozšlehat :? ale jinak se s nimi pracovalo podobně.
Kožku jsem mozkoval suchou... dal jsem tomu chvíli na nasáknutí, ale nakonech jsem ztratil trpělivost a ještě napůl suché jsem to narval do kýble a zalil zbytkem mozku a jater a vodou. Přišlo mi že takhle jsem ještě žádnou kožku neodflákl... přesto měkčení bylo docela v pohodě a kožka dopadla docela dobře...
Foto zde:
http://metaxestseohnessese.rajce.idnes. ... _danek.JPG
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

soráč že to tu píšu když tak to EYE umázni ,ale skoušel někdy někdo zadat na youtube.com -BRAINTANNING ?je tam toho celkem hafo i stahování zvířat ,to sem čuměl :shock: .
a nebo spíše skuste Hide Tanning
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Métá?xestse Ohnéssese píše:ještě ad játra.
O víkend jsem dělal zimní laň daňka. Vyzkoušel jsem pro změnu vepřová játra. Narozdíl od kuřecích nešla rozšlehat :? ale jinak se s nimi pracovalo podobně.
Kožku jsem mozkoval suchou... dal jsem tomu chvíli na nasáknutí, ale nakonech jsem ztratil trpělivost a ještě napůl suché jsem to narval do kýble a zalil zbytkem mozku a jater a vodou. Přišlo mi že takhle jsem ještě žádnou kožku neodflákl... přesto měkčení bylo docela v pohodě a kožka dopadla docela dobře...
Foto zde:
http://metaxestseohnessese.rajce.idnes. ... _danek.JPG
moh sem se zeptat na táboření,ale nějak se mi to vykouřilo :oops:
Když to namočíš celé do mozku neslezou ti s toho chlupy?


A vyzkoušel jsem tu alchimii s játrou a musím říct že mně to nenatchlo
a vůbec jsem nepozoroval že by to mělo nějaký vliv na mozkování.
Ale při vaření to nesmrdělo ,ale spíše vonělo jako játrovka :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Kožešinu namáčím na noc do mozkového vývaru a chlupy neslejzaj...
dřív jsem nenamáčel, jen potíral mozkem v rámu, ale často se mi stalo, že někde mozek nešel skrz... takže teď to hážu na noc do kýble a je to pohoda...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D zase nová skušenost :lol:
na každů sviňu sa někde vaří voda
majco
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 5
Registrován: sob led 10, 2009 6:09 pm

mozgovat?

Příspěvek od majco »

ahoj.

pred nedavnom sa mi do ruk dostala koza z jelena. rozhodol som sa ze ju oskrabem za mokra, tak som ju hodil do KOH a nechal tam par dni. Potom som ale nemal cas a tak som ju vypol do ramu a neskor oskrabal na sposob dryscrape, bez toho aby som ju neutralizoval. Co myslite mohol by som kozu namozgovat bez predchadzajuceho dokladneho premytia? Potom by som ju neutralizoval trebars po vyudeni. Nebude zasadite prostredie branit presakovaniu mozgu do struktur koze? dik.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Re: mozgovat?

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

nějak nechápu, proč jsi ji dával do KOH...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Odpovědět