Luky lesních indiánů

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Luky lesních indiánů

Příspěvek od Eagle-Eye »

Michal píše:Aké veľké luky boli typické pre lesných indiánov ? Nemáte nejaké pekné obrázky lukov lesných indiánov ? Idem si teraz robiť luk a potrebujem nejakú inšpiráciu. :roll:
Kopnuty konem píše:
Michal píše:Aké veľké luky boli typické pre lesných indiánov ?
Jaka oblast te Michale zajima? Koukal jsem do knizky, na Severovychode jsem nasel nejkratsi kousek 39"(109cm),dale byly 47" 52" 57" 58" 67" 68"(172cm), nejdelsi v knize byl 72".Palec je podle Wikipedie 2,54cm.
Kopnuty konem píše:tady je jeden irokez
Obrázek[/img]
Kopnuty konem píše:a jeden algonkin
Obrázek[/img]
Awe píše:Encyclopedia of Native American Bows, Arrows &Quivers vol.I: Northeast, Southeast and Midwest
Obrázek
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Zdar, prečo je také zaujímavé fórum málo aktívne?
Zaujímam sa o tradičnú lukostrelbu globálne. Rád odpoviem na prípadné dotazy ak budem vedieť.
Nejké moje lesné luky:
http://www.youtube.com/watch?v=diPWM58ARkM&NR=1
http://picasaweb.google.com/cornus2/Woodland#
Tieto luky lesnatéhovýchodu mám rád,pretože je to podobný enviroment ako u nás s podobnými druhmi drevín. Používal sa agát, jaseň, javor, agát, hrab, hickora. Menej časté sú prvotriedne drevá ako tis a osage.
Pre menej tlakovo pevné drevo veľmi účelne prispôsobili tvar, prierez plochého obdlžnika.
Ideálne je drevo s čo najvyššou hustotou aby malo čo najväčšiu ohybovú pevnosť. Luk má potom nízku fyzickú hmotnosť a vyššiu účinnosť. Osobne preferujem tvrdé jadrové drevo agátu, dosahujú takmer rýchlosť moderných laminátov. Pozor na variabilnú hustotu vrámci druhov. Najlepšie vždy zmerať hustotu jednoduchým testom na vzorke.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Neni mi jasne ,ze kazdy chce vyrabet kratky oslachovany luk co byl vlastne vymyslen indiany az kdyz ziskali kone asi nejak v polovine 16 stoleti a nikdo nechce vyradet luky lesnich indianu
Možná právě proto, že dost z nás se zajímá o éru prérijních indiánů právě v době, kdy tam byly koně. A jsem přesvědčen, že zájemci o lesní indiány, si vyrábějí jen luky lesních indiánů.
,indiani prakticky na planich neexistovali kvuli te vode co tam neni v lete i kdyz pres zimu je tam dost snehu .
Vody je tam dost. Indiáni tábořili vřdycky podél řek, takže pochybuju, že by nebyli na pláních proto, že by se báli, že budou trpět žízní. Na pláních jsem byl vždycky v létě a to na různých místech, a vždycky tam byla řeka, ze které by se dalo pít. Jasně, že si nepostavím tábor uprostřed plání, kde nic neteče. Už tehdy se v armádě US říkalo, že chceš-li najít indiány, sleduj řeku. A to, že je tam přes zimu dost sněhu také není podmínkou. Jsou tam zimy, kdy je sněhu dost, a taky zimy, kdy jen mrzne, ale po sněhu ani památky.
No a pokud chcete zacit vyrabet ty dlouhe drevene luky neopakujte chyby profilu luku jak je delali indiani , nebot nemeli zadne vzdelani ve fyzice
Myslím, že tady jsde právě o to, dělat luky jako je dělali indiáni, i s relativními chybami, protože pokud budu chtít lůuk bylepšit, můžu si rovnou udělat kladkový a pod. Jde o napodobování dobové autenticity, tak proč bych si dělal dlouhý luk, když se zajímám o časovou epochu kultury plání třeba od rokui 1830 do roku 1880, jen proto, že je lepší, ale na pláních bych ho těžko pohledal. a toulec k němu bych si pak taky vymyslel vlastní. Trošku jsem to zveličil, ale je to podobné, jako by si ti, co se zajímají o vojáky napoleonských válek, pořizovali místo šavlí samurajské meče, protože ty byli lepší nebo rovnou pušku o pár desítek let dál, když už napoleonské války skončily. Myslím, že ti rozumím, cos tím chtěl říci, ale jak už jsem řekl, jde o dobovou autenticitu, takže snahu dělat to jako indiáni, i s chybami :-)
Naposledy upravil(a) Píta Ominí dne čtv črc 01, 2010 9:21 pm, celkem upraveno 1 x.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,nevíte nějakou stránku o výrobě luku ? Zatím nikdy se mi ještě nepovedl udělat silný luk co by vydržel,vždycky praskl a vůbec nevím,jak ho vyrobit. :cry:
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Zdar,nevíte nějakou stránku o výrobě luku ? Zatím nikdy se mi ještě nepovedl udělat silný luk co by vydržel,vždycky praskl a vůbec nevím,jak ho vyrobit.
Na stránky bych se vykašlal, pokud teda nejsi vyloženě fanoušek samoobjevování toho, co už objeveno bylo - raději bych se zeptal někoho, kdo luky vyrábí a má s tím zkušenosti, protože tam se naučíš mnohem víc, než ze sebelepšího návodu. Ale jak říkám, třeba tě baví si to zkusit podle nějakého návodu a postupem let nacházet chyby a vychytávky, já jsem zas člověk, který se raději učí od zkušeného a ušetřený čas věnuji třeba na výrobu něčeho jiného :-)
Lučišníků tady bude určitě spousta a ikdyž budeš mít štěstí, třeba si na tebe i najdou čas :-)
No, ale zase na druhou stranu za jednu návštěvu se také nic nenaučíš ...
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Toje pravda.Ale pochybuju,že je tady někdo z mého okolí,tak aspon bych ocenil pár rad,nebo nějaký menší návod. ,,,,, :?:
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Je to dlhšia cesta zvládnuť toto remeslo. Nepodarí sa ti hneď prvý luk, ani druhý. :D
www.lukostrelec.cz
http://forum.brodec.org/viewforum.php?f=56
http://www.primitivearcher.com/smf/inde ... 266.0.html
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

co tohle:
http://www.woodcraft.cz/files/infostudn ... uk/luk.php

Myslim ze na zacatek by ti to mohlo dost osvetlit.

Mej se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,jo diky,podivám se.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Ten návod od Tima Bakera v preklade Hroma je dobrý ako som už viackrát napísal až na časť
´´VÝBĚR DŘEVA. Pro tvůj první luk je nejlepší se vyhnout makluře, akátu a moruši. Světlá běl těchto dřev musí být odstraněna až na jádrové dřevo, což je dlouhodobá záležitost, která může ohrozit výrobek, jak bude dál vysvětleno.´´
Naopak, netreba sa im vyhýbať sú to najlepšie lukové drevá a trochu práce s odstranenim beli stojí za to.
Neni to dlhodobá ani zložitá záležitosť.
Ja hodne pracujem s agátom.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Tak myslím,že zkusím ten agát,jaký asi pruměr 10-20cm? Můžu to řezat ten v létě? jak dlouho to ma schnout.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Agát sa môže rezať v lete.
Naštiepať na štvrtky, zatrieť konce, nechať kôru.
Sušiť kým nebude úplne suché, záleží od hrúbky.
Posledný som sušil štyri mesiace.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

OK. a čím ty luky ořezáváš na to jádrové dřevo.?
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Na hrubo ostrá sekera, dokončujem obojručným nožom.
Tu je jeden postup v obrázkoch.
http://picasaweb.google.com/cornus2/LukPreTulaka#
Odpovědět