Škrábání kůže za sucha v rámu

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Škrábání kůže za sucha v rámu

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vše k této problematice.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Škrábání kůže za sucha je nějaká příprava na mozkování nebo už hotová kůže na vypracování nějakých předmětů a jakých?
Ogen
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ogen píše:Škrábání kůže za sucha je nějaká příprava na mozkování nebo už hotová kůže na vypracování nějakých předmětů a jakých?
Ano presne tak je to priprava na mozkovani,tzn oskrabat chlupy a nejsvrchnejsi pokozku za sucha.Masova strana je uz oskrabana za vlhka ihned po napnuti.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Budu mluvit o tzv. straně srsti.
Přiznám se, že nejsem moc příznivce škrabání strany srsti za sucha. Přijde mi to podle dosavadních zkušenností za relativně více namáhavé. Nicméně pokud namočím oškrabanou kůži z masové strany tak na 3-4 dny jde srst krásně škrabat i s PV. Problém je ale, že každá kůže je na tom trochu jinak. Např. dva mufloni, to bylo v pohodě, teď jelen samec a to je nářez. Ten prostě nejde. Máčím ho už čtyři dny a nechce se mu. Nechce se mi ho držet příliš dlouho pod vodou. Druhý jelen, po třech dnech šel, sice relativně těžce, ale šlo to.
Máčím je v plastových sudech. Naše voda z obecního vodovodu je malinko chlornutá. Tak jsem si řekl, no ale chlor přece likviduje bakterie. Jestli v tom není zakopaný pes. Nechal jsem před namočením den vodu odstát. Teď jsem se namích, vzali jsme s kámošem kůži a hodili jí do rybníka s ketrým můj pozemek těsně sousedí, zatížili kameny.
Otázka zní: škrabete někdo srst za mokra, v čem spatřujete výhody a nevýhody, jaké máte zkušennosti s namáčením, jak dlouho namáčet a jak si to užíváte..??
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Většinu kůží škrábu za mokra, na trámku a pořízem. Většinou je to mnohem rychlejší, než za sucha v rámu. Ale ne vždy. Záleží to na kůži. Jak správně píšeš, každá je jiná a něktré opravdu nejdou. Zejména samci a starší kůže. Delší namáčení tomu nepomůže. Obecně bych se takovým vyhnul a vůbec bych je nebral. Správný výběr kůže může ušetřit mraky práce a naopak.
Kůže namáčím tak minimálně den. Někdy to stačí, ale někdy to chce i dva dny. Víc ale už je docela zbytečné, řekl bych.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

EAGLE-EYE píše:Delší namáčení tomu nepomůže.
Kůže namáčím tak minimálně den. Někdy to stačí, ale někdy to chce i dva dny. Víc ale už je docela zbytečné, řekl bych.
Obávám se, že máš pravdu. Zjišťuju, že pokud to nejde po třech dnech, delší čas ve vodě to už moc nezlepší. Leda experimentovat s vlažnou vodou (kde se baktériím lépe daří), ale přiznám se, že teď v zimě dělat jelenovi lázeňské koupele se mi moc nechce. Ani akce rybník to nijak výrazně nezlepšila.
Jinak díky za názor, pokud časem dojdu k nějaké vychytávce, jistě se s ní podělím.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Ahoj Siky a zkoušel jsi to dát do vápeného mléka,mám takový pocit že by tam mohla kůže naboptnat víc jak v čisté vodě amohlo by to jít aji s epidermem.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vápno je zásada a ponořením kůže do vápenného roztoku dochází právě k piklování kůže. Kůže nabobtná, ale je zásaditá a je třeba ji pak neutralizovat octem, nebo dát to potoka, až se pH srovná na neutrální. Jinak to bude dělat paseku.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Nevím.Vysvětli mi jakou by to mohlo dělat paseku.Ne neutralizovalo by se to třeba v mozku?
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Vápenné mléko jsem nezkoušel. Někde jsem zaznamenal informaci o používání vápna snad ve středověkém evropském koželužnictví. Snad se používalo při výrobě pergamenu. Ale víc nevím.
Jinak jak jsem před časem preferoval škrabání strany srsti za mokra, začínám se v současné době stáčet k názoru a praxi škrabání za sucha, i přesto, že jsem tomu zpočátku nedůvěřoval.
Pokud byla kůže před tím dostatečně rozmočená a nechá se dostatečně proschnout, je k dispozici kvalitní škrabka, jde to relativně dobře.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Je jsem ti to říkal
na každů sviňu sa někde vaří voda
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

Siky píše:...byla kůže před tím dostatečně rozmočená a nechá se dostatečně proschnout, je k dispozici kvalitní škrabka, jde to relativně dobře.
Jak se pozná, že je "dostatečně proschnutá"?
Ogen
m?
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 08, 2007 9:42 am

Příspěvek od m? »

:evil:
Naposledy upravil(a) m? dne pát čer 01, 2007 10:02 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

tom píše:Nevím.Vysvětli mi jakou by to mohlo dělat paseku.Ne neutralizovalo by se to třeba v mozku?


Záleží, kolik tam dáš toho vápna. Pokud málo a kůže nenabobtná, tak nemusíš neutralizovat nic, ale nevím, jestli slabá zásada vykoná piklovací práci. Pokud dáš vápna dostatek, tak kůže zbobtná, srazí se a zrosolovatí. Tedy zásadně změní strukturu a musíš ji zneutralizovat kyselinou. To mozkem neuděláš. Ani v tomto stavu do ní mozkek nedostaneš, protože má kůže stáhnutá vlákna. Navíc nelze mozkem neutralizovat zásadu, to můžeš udělat jenom kyselinou, např. octem. Mozek je pH 0. Ale asi tohle má cenu dělat jenom u kůží škrábaných za mokra, ty se blbě mozkují, u suchého škrábání to nebude potřeba.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky píše:Jinak jak jsem před časem preferoval škrabání strany srsti za mokra, začínám se v současné době stáčet k názoru a praxi škrabání za sucha, i přesto, že jsem tomu zpočátku nedůvěřoval.
Pokud byla kůže před tím dostatečně rozmočená a nechá se dostatečně proschnout, je k dispozici kvalitní škrabka, jde to relativně dobře.
Ostrá škrabka je tady opravdu kruciální. Vysoce kvalitní ostří je půl práce hotovo. Jako ostatně u všeho nářadí.
Odpovědět