Uzení

Činění kůží přírodní cestou
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Wauu.. :wink:
Viki
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 23, 2009 12:52 pm
Bydliště: Kuřim ( Brno )

Uzení kůží

Příspěvek od Viki »

Ahoj, tak jsem teďka dva víkendy po sobě zkoušel udit kůže a myslím že se to docela povedlo. Stavěl jsem si takovou malou pícku ze které jde roura, nad kterou udělám pytel z kůže a funguje to perfektně.
Udil jsem ztrouchnivělýma pařezama a když to bylo moc teplý nebo to začalo moc hořet tak jsem to zadusil čerstvou trávou, sice ty kůže pak hrozně kysele smrdí a musí se pořádně proprat, ale zase jde z toho pořádnej dým a je to za chvilku ta kůže na fotkách je děláná tento víkend a dělal jsem každou stranu 50 min, ale určo by stačilo míň, ale nemám s tím zatím moc skušenosti, tak jsem to radši nechal víc. Tahle kůže je docela velká, minulej víkend jsem dělal o něco menší kůži a tak za hodinu jsem ju měl.
Mrknite na fotky
http://eiviki.rajce.idnes.cz/Uzeni_kuzi/#album

Viki
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

A co sousedi, v poho?
Viki
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon bře 23, 2009 12:52 pm
Bydliště: Kuřim ( Brno )

Příspěvek od Viki »

Eagle-Eye píše:A co sousedi, v poho?
Sousedi nic neříkali, docela foukal vítr, takže to bylo hned pryč. No a krom toho jedni sousedi tam votravujou v šest ráno ze slepicama a kohoutama druzí zase občas paří do 4 do rána na zahradě, takže jsme si fifty fifty :-)
seed
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: pon čer 21, 2010 2:54 pm

Příspěvek od seed »

A jak dosáhneš toho, že dřevo nehoří, ale kouří?
my ked udime maso tak sa na zaciatku iba spravi pahreba a na tu sa polozi jedno max dve polena (rezali sme slivky takze tie polena maju v priemere asi 5-10cm) a to chyty iba obcas vtedy potom pobuchas alebo rozhrabes a ides dalej kedysi sme pri tom sedeli ale sme zistili ze staci obcas pozriet ci nehory ale to vsetko je maso
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

druh dreva

Příspěvek od thate win »

Ahoj Lukáš,

Čím údiš kože ? Myslím druh dreva. Ja sa snažím používať práchno (práchnivé drevo) z dubu , ale keď nemám , tak používam aj smrekové brikety (používajú sa na kúrenie - topení v krbe). No a zdá sa mi, že tie brikety fungujú lepšie než to práchno. Chcem sa dozvedieť, či aj ty, alebo niekto iný máte skúsenosť, že jeden druh práchna - v mojom prípade ten dub vám dá po vyúdení rozdielnu farbu...dík.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ahoj Thate Win,

teď už neudím ničím, posílám kůže kamarádovi a on má udírnu a udí kůže hromadně. Kdysi jsem je udil po jedné, a to je extrémně neefektívní. Znám více lidí, co dělají mozkovky komerčně, co mají udírnu. Většinou se tam dá naládovat až 20 kůží naráz. A čím oni udí netuším.

Když jsem ale udíval, tak jsem zkoušel ledasco. I ten troud, nepamatuju si ale, z jakého to bylo dřeva. Ale moc se mi to neosvědčilo. Dobře funguje suchá, oloupaná kůra například z dubu. Ale já jsem potřeboval materiál, který je snadno dostupný a nemusím ho shánět po lese, tak jsem udil mulčovací smrkovou nebo borovou kůrou, která se dá koupit v Bauhausu nebo v Hornbachu.

Barva kůže záleží na tom, čím se udí, kůra z borovice nebo ze smrku dělá zlatou barvu, kůra z ořechu dělá šedou. Jednou jsem udil i čerstvě posekanou trávou a kůže byly dozelena :-)
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

druh dreva

Příspěvek od thate win »

Ahoj Eye,

Aj ja som mala udiareň, ale nezmestila som do nej viac ako jedna koža a navyše celá udiareň bola na h...lebo bola z lamino dosiek zrážala sa vo vnútri vlhkosť. Teraz to robím tak, že údim v starom malom týpí (plášť je uviazaný nižšie, aby neunikal vzduch).

No nič, ďakujem za radu, vyskúšam nabudúce tú kôru. O tom čo ako farbí viem, práve preto ma prekvapilo, že práchno, o ktorom som si na 90% istá že je dub, kože skoro vôbec nezarafbilo (a nebolo mokré) . Predtým, keď som údila dubom, tak koža bola tmavo hnedá. Pôjdem sa podívať na to miesto ešte raz a musím zistiť, či to nebol predsalen iný strom...

Ešte raz vďaka.
Odpovědět